VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Příprava A týmu končí. Jsme dobře připraveni vybruslit na led, hlásí trenér Mikeš

06.07.2015 | Tomáš Vlček

Po dlouhých deseti týdnech skončila v pátek 3. července suchá část letošní přípravy A týmu AZetu na novou hokejovou sezonu. Hráči během ní absolvovali velmi náročný program, který jim naordinovali trenéři Štefan Mikeš a Martin Janeček. Nyní je čas přípravu zhodnotit, ale také nastínit další kroky prvoligových havířovských hráčů.

Trenér Štefan Mikeš

Jak už bylo napsáno, hlavní trenér Štefan Mikeš zvolil pro suchou část letní přípravy náročný desetitýdenní model. A jak sám říká, důvody byly zcela na místě. „Letní příprava trvá obvykle od šesti týdnů, což je takové minimum k tomu, aby se vůbec rozběhly ty adaptační mechanismy, do deseti týdnů. To opravdu maximum. My jsme ji měli desetitýdenní, takže jsme na úplné hraně. Vycházeli jsme i z toho, že je tady spousta velmi mladých hráčů, takže jsme to takto naplánovali. Absolvovali jsme ji celou podle toho původního plánu a bylo to samozřejmě pro hráče náročné. Začátek byl trochu pozvolnější, ale od třetího týdne přibyly tréninky a kluci se řádně zapotili.“

Jako vždy a všude, tak i u havířovských hokejistů se vyskytly drobné či větší překážky, které bránily jejímu stoprocentnímu absolvování. „Nikdy neproběhne vše úplně ideálně. Vyskytnou se zranění apod. Mnozí ti mladí hráči si museli plnit i své školní povinnosti – maturity, přijímačky apod. To jsme museli respektovat, ale oni si to pak nahrazovali na trénincích juniorky či staršího dorostu. Ta starší polovina mužstva, která bude tvořit jádro týmu, však absolvovala přípravu v průměru přes 90% účasti, což si myslím, že je slušné“, konstatuje trenér Mikeš.

Podstatné však je, že tréninkové plány byly naplněny a mužstvo je dobře připravené, což potvrzují i slova hlavní trenéra: „To co jsme si předsevzali, jsme i splnili a myslím, že chlapci odvedli výbornou práci. Většina kluků je výborně připravena a ti, kteří měli nějaké resty, mají do začátku sezony dost času na to dohnat manko. V tom stadiu, ve kterém se nacházíme, jsme v úrovni připravenosti hodně vysoko. Teď už nám nic nestojí v cestě a jsme dobře připraveni vybruslit na led.“

Základem letní přípravy je posilování - s činkami, ale i vlastním tělem

Pro kouče, který je v klubu novou tváří byla příprava zároveň seznamovacím obdobím s týmem. „Kluky jsem teprve poznával. Pozoroval jsem je, doplňoval si informace. Udělali jsme i tzv. Wingate test, který dopadl nadprůměrně. Ukázal, že mančaft má, co se týče fyzické stránky, svůj potenciál. Jednotlivcům odkryl, v čem jsou jejich hranice a silnější či slabší stránky. Také jsem při florbalových trénincích mohl vidět i herní kvality kluků, což mě velmi těší. Ukázaly nám jejich schopnosti ať už v útočných kombinacích, nebo v obranné fázi hry. Byť tam samozřejmě oproti hokeji jsou určité rozdíly.“

Po náročných deseti týdnech dostali hráči krátké volno a tým se po krátké dovolené opět setká v pondělí 20. července. „V prvním týdnu tomu bude tréninková zátěž té pauze přizpůsobena a budeme se snažit dostat na tu úroveň před pauzou. Začneme na suchu, pak přejdeme do kombinovaného tréninku. Nejpozději v pátek bychom měli jít na led a další týden přijde i první přípravné utkání,“ poodhaluje plány na červenec trenér Mikeš a prozrazuje i své očekávání od prvního zápasu sezony: „Tým by měl prokázat především nadšení a chuť do hokeje po té dlouhé pauze. Strategii a součinnost ještě samozřejmě nemůžeme očekávat.“

Součástí přípravy jsou ale i míčové sporty

Podle dřívějších zpráv by se měl v červenci k tréninkům A týmu AZetu připojit i „bostonský medvěd“ David Pastrňák. Jak se na tuto možnost dívá kouč Mikeš? „Účast Davida Pastrňáka samozřejmě vítám. To není žádná novinka, že s týmem trénuje hráč, který z klubu vzešel a dotáhl to někam dál. Myslím, že je to oboustranně velmi výhodné. Ať už pro toho hráče, aby měl kontakt s ledem a připravil se na začátek sezony. Tak je to výhodné i pro to mužstvo, jako taková motivace. Možná to nikdo neřekne otevřeně, ale každý se chce s takovým hráčem poměřovat tím se posouvat dál. Já na to mám z dřívějška jen ty nejlepší vzpomínky. Pokud taková možnost byla, tak to fungovalo výborně,“ uzavírá své povídání trenér Štefan Mikeš.

David Pastrňák trénoval s AZetem i během loňského léta