AZ Havířov v podrobných statistikách WSM Ligy

12.11.2017 | Josef Nudera

Je to historicky první sezona, kdy se po vzoru české extraligy a dalších zahraničních soutěží, počítají podrobné statistiky i ve WSM Lize. Některé údaje nás mohou překvapit, jiné jen potvrzují kvality některých hráčů. AZ RESIDOMO Havířov se v některých statistikách soutěže rozhodně neztrácí a má i jedno prvenství! Jaké?

Statistické údaje nám ukazují velmi zajímavé skutečnosti a pomáhají trenérům udělat si podrobný obrázek hry jednotlivých týmů, ale i hráčů. Podívejme se společně na týmové i hráčské statistiky AZ RESIDOMO Havířov řečí WSM Ligy. Jeden z havířovských hráčů totiž drží prvenství! Který?

Přesilové hry

Početní výhody jsou klíčové fáze jednotlivých zápasů. Havířov strávil v dosavadním průběhu WSM Ligy v přesilovkách celkem 151 minut a 26 sekund. Pro představu to je celkové 7. místo WSM Ligy. O jednu příčku je na tom Havířov lépe, co se týká využívání těchto situací. AZ vstřelil 17 gólů z 87 přesilovek, to odpovídá využití 19,54%.

Nejvíce branek v početní výhodě z týmu AZetu vstřelil Jan Hudeček a Tomáš Drtil (oba shodně 3 góly).

Oslabení

V oslabení jsou statistiky AZ RESIDOMO Havířov velmi zajímavé. Pokud máte pocit, že hraje Havířov oslabení celkem často, máte pravdu. V oslabení strávil Havířov na ledě celkem 162 minut a 34 sekund – 2. místo v celé WSM Lize!

Tomuto číslu odpovídá i 2. místo v tabulce trestů. Havířov obdržel 407 trestných minut. AZ odehrál 99 oslabení a statisticky drží úspěšnost 75,76% ubráněných oslabení – to stačí na 7. místo ve WSM Lize.

Celkově nejvíce vylučovaným hráčem je po dosavadním průběhu ligy Marek Kalus. Patří mu 3. místo celé WSM Ligy s 69 trestnými minutami.

Zblokované střely a vhazování

Dvakrát 3. místo ve WSM Lize. Pokud se zaměříme na počet zblokovaných střel, tak Havířov dokázal zablokovat 240 střel! Lépe jsou na tom jen Litoměřice a Benátky nad Jizerou.

Z pohledu zblokovaných střel drží jeden z havířovských hráčů prvenství! Který z našich borců by to mohl být? Nebudeme vás napínat. Jedná se o kapitána Jiřího Krisla, který dokázal zblokovat celkem už 46 střel! V pořadí druhý za Krislem Jiří Drtina má o 12 bloků méně.

V případě, že je potřeba vyhrát vhazování, můžete se na havířovské hráče spolehnout v 52,54%. Ve WSM lize je na tom na vhazování lépe jen Přerov a lídr tabulky Karlovy Vary.

K otázce vhazování se ještě vraťme. Nejvíce vyhraných vhazování má z havířovských hráčů Jakub Matai – dokázal vyhrát 185 buly, celkově se postavil na 314 vhazování – tyto čísla mu stačí na 11. místo WSM Ligy.

Celkový čas na ledě

Pokud nebudeme rozdělovat statistiku na útočníky a obránce, můžeme si všimout, že nejvíce nasazovanými hráči Havířova jsou Jiří Krisl a Tomáš Drtil.

Jiří Krisl – 493:15 – celkově 3. místo WSM Liga

Tomáš Drtil – 433:07 – celkově 21. místo WSM Liga

Z pohledu útočníků využívá Havířov nejvíce Marka Sikoru, který je také jediným útočníkem v této statistice TOP 30 soutěže. Z pohledu obránců se statistiky kopírují z těch celkových – tedy Jiří Krisl a Tomáš Drtil.

Marek Sikora – 386:47 – celkově 12. místo WSM Liga

Střely na branku

Bez střely není branka. Známé tvrzení stále platí. Pokud se zaměříme na počet vyslaných střel na branku, tak budeme v TOP 30 WSM Ligy registrovat dva hráče Havířova.

Celkový počet střel na branku

Marek Kalus – 22. ve WSM Lize, 48 střel

Marek Sikora – 30. ve WSM Lize, 47 střel

Nejvíce střílejícím hráčem Azetu je ale někdo úplně jiný. Je to kapitán Jiří Krisl, který pokud budeme počítat veškeré střely, které jdou z jeho hokejky, drží 7. místo v lize. Celkově 106 střel – z toho 25 šlo mimo branku a 36 jich zblokovali soupeři.

Návštěvnost

Havířov se vždy dokáže držet ve špičce WSM Ligy z pohledu návštěvnosti. Zajímavý pohled, ale přináší tato statistika, pokud si ji rozdělíme na domácí a venkovní zápasy. Domácí zápasy AZ Havířov navštívilo celkem 24 540 diváků, což stačí na 4. místo WSM Ligy za suverenními Českými Budějovicemi, v euforii chodícími fanoušky Vsetína a loňskými extraligovými fanoušky Karlových Varů věřících v postup zpět mezi elitu.

V případě, že Havířov vyjede na venkovní utkání, tak v současné době táhne nejméně. Je to ovlivněné i tím, že hrál Azet například s Budějovicemi pouze doma. Celkem přišlo na venkovní zápasy Havířova 10 168 diváků.