VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

AZ po třech letech v 1. lize - dění před sezónou

21.03.2014 | Petr Miklas

Po vytouženém postupu do 1. ligy, který celý AZ patřičně oslavil, nastaly pro vedení těžké časy. Bylo jasné, že je třeba doplnit kádr a že někteří hráči budou muset tým AZetu opustit. Navíc se hlavní trenér Tomáš Potěšil rozhodl vrátit do Mladé Boleslavi, kde působil před úspěšnou sezónou v Havířově. Takže úkolem číslo jedna bylo najít nového trenéra, který by společně s manažerem začal budovat tým pro první ligu. Jak to probíhalo a jaké zvraty se v průběhu tohoto procesu udály, si připomeneme v tomto článku.

Hledání trenéra nebylo vůbec jednoduché, klub jednal postupně se třemi trenéry, první dva kandidáti dali přednost české a slovenské extralize. Třetí byl těsně před podpisem smlouvy s Havířovem, ale nakonec se rozhodl pro zahraniční angažmá.

Nakonec tedy vedení klubu oslovilo Jana Danečka, který se předtím vyslovil ve smyslu, že se chce raději věnovat mládeži, ale protože viděl, že tým potřebuje začít s letní přípravou, rozhodl se nabídku přijmout.

Jan Daneček

Jak to bylo se změnami v kádru? „Já jsem k týmu přišel v době, kdy už nebylo moc času a ani moc volných hráčů na trhu, takže jsem se rozhodl hrát sezónu s hráči, kteří si první ligu vybojovali, i když lidé pohybující se okolo hokeje nevěřili, že to půjde. Ale já většinu z nich znám od malička a vím, co v nich je a dávám jim důvěru. Oni mi zase naopak za tu důvěru odvedou perfektní výkon na ledě,“ říká k tomu trenér Jan Daneček.

Nicméně nějaké změny proběhnout musely. Tým dobrovolně opustili Vít Stránský, Robert Najdek, Lukáš Zientek a Petr Prokop, kteří nechtěli kvůli hokeji opouštět dobrá zaměstnání. Petr Prokop se sice ještě vrátil a absolvoval s týmem letní přípravu, ale nakonec se s vedením dohodl, že nemá cenu, aby v Havířově hrál, když by kvůli práci nemohl chodit na tréninky.

Ti, kteří v Havířově chtěli zůstat, dostali možnost bojovat o místo v kádru v průběhu letní přípravy. Přicházeli i hráči na zkoušku, některým z nich se podařilo dostat do kádru jako například Martinu Jakúbkovi. Naopak Michal Žvátora, Zbyněk Hampl, David Videlka, Radek Meidl a Adrian Bumbál nakonec v Havířově nehráli.

Jaroslav Koma

Trenér Daneček spolu s manažerem A-týmu Patrikem Rimmelem hledali dva kvalitní obránce, chtěli Lubomíra Vosátka a Jaroslava Komu. Nakonec se jim podařilo získat oba. „Říká se, že z deseti hráčů, které chceš, se povede přivést maximálně pět, ale nám se povedlo získat jak Lubomíra Vosátka, tak Jardu Komu. Hlavně Komu jsme moc chtěli a sázeli na něj, takže jsme měli radost. Dá se říct, že jsme měli štěstí, protože se nám podařilo uskutečnit příchody dobrých hráčů, kteří zapadli a opravdu byli posilami,“ vysvětluje Patrik Rimmel.

Na doporučení Jardy Komy přišel na zkoušku do Havířova Martin Jakúbek, o kterém Jan Daneček řekl: „Ten nám spadl do klína, vůbec jsme o něm nevěděli, až Jarda nám o něm řekl. Tak jsme ho pozvali na zkoušku a on nám ukázal, že je opravdu šikovný hráč, takže získal místo v týmu.“

Martin Jakúbek

Na led hráči vyjeli na konci července a v srpnu se začaly hrát přípravné zápasy. Hned první z nich, který se hrál 1.8. na ledě K&K PNEU Arény, byl fanouškovským vrcholem. AZ Havířov totiž hostil celek Ocelářů z Třince a na toto utkání si našlo cestu bezmála tři tisíce diváků, hodně jich přijelo z Třince. AZ bojoval až do konce a nakonec podlehl extraligovému celku jen velmi těsně 3:4. Zajímavostí je, že sestava Havířova z tohoto utkání zůstala skoro stejná i v sezóně.

AZ hrál takto: Daneček L. – Vosátko, Klimíček, Krisl, Rimmel P., Deutsch, Koma, Graca – Bezuška, Kanko, Pechanec, Kolařík, Šlahař, Říčka, Daneček J., Klimša, Maruna, Meidl, Sztefek, Rimmel M., Škumát.

Přípravné zápasy pokračovaly střetnutími s reprezentací Francie do 23 let, které AZ vyhrál 5:3 a s polským Jastrzebie, které AZ porazil dokonce 4:0. Následoval první zápas s celkem 1. ligy, když Havířov odjel do Šumperka, odkud si odvezl vítězství 3:4.

V polovině srpna se AZ zúčastnil turnaje v Porubě, kde obhajoval vítězství o pohár RT Torax. To se Havířovu podařilo, když postupně porazil Žilinu, Přerov i Krynicu. S koncem srpna příprava gradovala, AZ se střetnul dvakrát s Olomoucí, která ukázala svou sílu a v obou případech vyhrála. Na domácím ledě 6:1, když za AZ snižoval až v závěru Říčka a v Havířově 2:3, přičemž vítězný gól Olomouce padl v 59. minutě.

Dalšími soupeři byly týmy Šumperka, Jastrzebie a Poruby, se kterou AZ sehrál své úplně poslední přípravné utkání a to Havířov vyhrál, tentokrát 4:1.

Kádr pro 1. ligu byl připraven, v průběhu sezóny měl být pouze doplňován hráči z extraligy na střídavé starty. Konečná podoba týmu vypadala takto: L. Daneček (Matoušek) – Vosátko, Bezuška, Krisl, P. Rimmel, Graca, Koma, Deutsch, Klimíček – Kanko, Haas, Kolařík – J. Daneček, Jakúbek, Šlahař – Pechanec, Škumát, Sztefek – Maruna, Říčka, M. Rimmel.

S těmito hráči odjel AZ ke svému prvnímu utkání 1. ligy ve své novodobé historii na led Jihlavy, kde se hrálo 11.9.2013, ale o tom až příště.