AZ v 1. lize 2013/14 - play-off

31.03.2014 | Petr Miklas

Základní část 1. ligy ukončil AZ na vlastním ledě prohrou v prodloužení s Motorem ve středu 19.2. 2014 a v sobotu jej čekal první čtvrtfinálový zápas proti Jihlavě. Protože se obě utkání na ledě soupeře hrály o víkendu, byla to ideální příležitost pro fanoušky udělat si výlet na Vysočinu a svůj tým podpořit. Odvetné zápasy v Havířově byly naplánovány na středu a čtvrtek. Jak se čtvrtfinálová série vyvíjela, si připomeneme v následujícím článku.

Přestože měli hráči Havířova takříkajíc „splněno“ a Dukla Jihlava byla jasným favoritem, nikdo nepočítal s tím, že se AZ nechá porazit jen tak. I proto se do Jihlavy vypravila pěkná řádka fanoušků Azetu, která chtěla týmu pomoci alespoň k jednomu vítězství.

David Rittich zhatil šanci Tomáše Matějka

První utkání rozhodla 11. minuta první třetiny, kdy se trefili útočníci domácích Čachotský a Seman. Dvoubrankové vedení Jihlava uhájila až do konce utkání, velkou zásluhu na tom měl vynikající David Rittich v brance Dukly, který pochytal i ty největší šance Havířova a zdál se být nepřekonatelným.

Do druhého zápasu vstoupili hokejisté s odhodláním Jihlavě porážku vrátit a od začátku byli aktivnější, ale jejich akce končily u Ritticha, který pokračoval ve výborném výkonu z předešlého dne. Do vedení se dostala Jihlava zásluhou Zemana, který využil přesilovku. Vlnu emocí přinesla branka Dukly ze začátku druhé třetiny, kterou viděl asi jen brankový rozhodčí, lépe řečeno puk za brankovou čárou viděl jen on. Nicméně rozhodčí nakonec gól uznal. Tato situace havířovské rozhodila a vzápětí dostali další gól.

Lukáš Daneček v akci

Druhá využitá přesilovka Dukle přinesla dokonce čtyřbrankové vedení a v polovině utkání vyhnala Lukáše Danečka na střídačku. Poprvé do série zasáhl Petr Matoušek. Změna v brankovišti přinesla mužstvu Havířova nový impuls a dvěma rychlými góly z holí Kanka a Roupce i snížení na 4:2. Ale Štebih využil další přesilovku Jihlavy a ta opět vedla o tři góly. Na začátku třetí části ještě pro Havířov vykřesal jiskřičku naděje Klimša, avšak Dukla si vítězství pohlídala.

Série se tedy stěhovala do Havířova, hráči AZetu si věřili, že na ledě K&K Pneu Arény dvakrát zvítězí a za vyrovnaného stavu se vrátí do Jihlavy.

A zdálo se, že by to mohlo vyjít, když v 10. minutě poslal Sztefek, poprvé v sérii, domácí do vedení. Vedení domácích však vydrželo pouze tři minuty, pak Kuřítko využil přesilovku a vyrovnal na 1:1. Tento stav platil až do konce 46. minuty, když se, opět v přesilovce, prosadil Zeman. A to nebylo vše, už za půlminutu hosté po střele Veleckého vedli 1:3. Ale Havířov se nevzdával a na konci 48.minuty zásluhou přesné Krislovy střely snížil. AZet se snažil o vyrovnávací gól, ale ani hra vabank a závěrečný tlak vytoužené vyrovnání nepřinesly.

Petr Kanko vstřelil poslední branku AZetu v sezóně 2013-14

Čtvrteční souboj tak mohl být zároveň posledním utkáním Havířova v sezóně. S tím se však nikdo z hráčů AZetu nehodlal smířit. Do branky domácích se poprvé v play-off postavil od začátku Petr Matoušek, který podal výborný výkon, podobně jako ve dvou zápasech před ním Lukáš Daneček.

Podobně jako v zápase číslo tři šel do vedení domácí celek, dokonce už v 5. minutě, kdy se šikovnou tečí prosadil Kanko. Tentokrát vydrželo Havířovu vedení deset minut, Dukle přinesla vyrovnání přesilovka, kterou využil Malec. Potom měl dvakrát přesilovku 5 na 3 AZet, ale využít je nedokázal. Havířov nevstřelil branku ani z dalších šancí, které si vytvořil a tak přišel trest. Jihlavští ukázali, jak silnou zbraní přesilovky mohou být a po pěkné kombinaci vstřelil vítězný a zároveň postupový gól Zeman.

Hokejisté AZetu se sice snažili o vyrovnání, měli i pětiminutovou přesilovku, ale ani přes závěrečný tlak se jim nakonec vyrovnat nepodařilo a prohráli sérii 0:4 na zápasy.

Jiří Krisl

I když Dukla Jihlava postoupila nejkratším možným způsobem, rozhodně se nedá říct, že by AZ Havířov přehrávala. Rozhodujícím faktorem byly přesilovky, které měli jihlavští perfektně nacvičeny. „Přesilovky nejdou nacvičit za jednu sezónu. My jsme je trénovali možná víc než ostatní týmy 1. ligy, ale to je běh na dlouhou trať. Jihlava a Olomouc mají v postatě třetí sezónu stejný tým a proto ty přesilovky mají výborné. Musíte si uvědomit, že jsme hráli s hráči, kteří ještě před rokem hráli druhou ligu. Teď byste chtěli, aby v přesilovkách poráželi Mladou Boleslav, ale mezi druhou a první ligou je obrovský rozdíl. My jsme se dokázali hodně zlepšit v obranné fázi, ale na přesilovce ještě musíme pracovat,“ vysvětluje Jan Daneček.

Stejně jako v základní části předváděli oba brankáři AZetu vynikající výkony i v play-off. Lukáš Daneček byl jedničkou týmu po celou základní část, nastoupil do celých čtyřiceti z dvaapadesáti utkání. Daneček vychytal dvě nuly a měl úspěšnost zákroků 91,71%. Petr Matoušek chytal ve čtrnácti zápasech, jeho úspěšnost zákroků byla 90,76%. V play-off pak Lukáš Daneček nastoupil do tří zápasů, zatímco Petr Matoušek v brankovišti úřadoval dvakrát. Oba ukázali, že jsou kvalitními brankáři, o které se tým může opřít.

Již čtvrtou sezónu byl kapitánem týmu Jiří Krisl, který letos jako jediný z celého týmu nastoupil do všech utkání. Tento obránce také ukázal, že má na první ligu, ale objevily se i hlasy s obavami, že by si jej mohl vytáhnout Třinec do extraligy. „Já bych mu to přál. Protože to by bylo i mým úspěchem, tohle je smyslem naší práce. První ligu by měli hrát mladí hráči, kteří se chtějí dostat do extraligy. Pro něj by to byl velký úspěch, pro Havířov by to sice byla obrovská ztráta, ale zase by přišel nějaký mladý obránce, který by se chtěl vypracovat,“ říká k tomu trenér Jan Daneček.

Petr Matoušek

Play-off přináší i emoce, ty vzplály mezi trenérem Havířova Janem Danečkem a útočníkem Jihlavy Tomášem Čachotským, poté se přenesly k trenérovi Dukly Petrovi Vlkovi. O co šlo? Trenér Daneček vyčítal hráči Čachotskému, že je ubrečený a trenér Vlk pak přišel s tím, že hráči Havířova dostali pokyny od trenéra po Čachotském takzvaně jít. „Je to trochu moje chyba, já jsem měl v emocích s Čachotským výměnu názorů, to bych neměl dělat. Ale trenéři Jihlavy pak přišli s tím, že jsem ho chtěl nechat v posledním zápase zlikvidovat, což není pravda. Já takový styl nemám a nikoho jsem na něj neposílal. Naopak ze strany Jihlavy tam byly nebezpečné zákroky, jeden byl i ohodnocen trestem na pět minut a do konce utkání,“ vysvětluje celou situaci trenér Daneček.

Právě vyhrocená série přiměla trenéra Danečka zůstat u týmu i v další sezóně. „O mě se ví, že raději trénuji děti a že jsem muže vzal na jednu sezónu, ale bylo by mi líto tým teď opouštět a pokud příští rok narazíme v play-off zase na Jihlavu, rád bych jim porážku vrátil, “ zní z úst pokračujícího trenéra A-týmu Jana Danečka.