Druhá sezóna AZetu v 1. lize - play-off

18.04.2015 | Petr Miklas

Hokejisté AZetu si v posledním kole základní části zajistili šestou příčku v tabulce, což je poslalo přímo do čtvrtfinále play-off. V něm narazili na třetí celek první ligy, tedy Horáckou Slavii Třebíč. Už to, že Havířov nemusel hrát předkolo, byl úspěch. V jiných klubech se do play-off nepodívali několik sezón. Nicméně Havířov nechtěl končit už ve čtvrtfinále, hráči i fanoušci věřili, že přes Třebíč postoupí.

Díky tomu, že hráči AZetu nemuseli hrát předkolo, získali 14 dní volna, kdy mohli nasbírat síly, doléčit zranění a připravit se na soupeře. Vše se zdálo být na dobré cestě, ale těsně před startem play-off se na tréninku zranil kapitán týmu Jiří Krisl, pro zranění byl mimo hru i Tomáš Fořt a Oldřich Horák - a to se ukázalo jako velké oslabení. Přesto hráči vyrazili do Třebíče pozitivně naladěni a věřili, že zde alespoň jednou vyhrají. Jela je tam podpořit i početná skupina fanoušků.

Roman Erat nasázel AZetu 6 gólů a na 2 nahrál

Jenže první zápas na ledě Horácké Slavie AZetu vůbec nevyšel. Po první třetině prohrával už 3:0, v polovině utkání už 5:0, nakonec odešel poražen 8:2. Aby toho nebylo málo, přišel ještě o brankáře Matouška, který po čtvrtém gólu vystřídal Lukáše Danečka. Petr Matoušek dvakrát inkasoval a na konci druhé třetiny jej trefil puk tak nešťastně, že mu museli pomoci spoluhráči z ledu a sezóna pro něj skončila. Pro zranění nedohrál ani Radim Ostrčil. Jediným pozitivem bylo, že fanoušci AZetu, kterých do Třebíče dorazilo víc než 100, podporovali svůj tým i za nepříznivého stavu až do konce utkání. Důležitou postavou svého týmu byl Roman Erat, který vstřelil čtyři branky Horácké Slavie.

Vstup do druhého utkání vyšel Havířovu mnohem lépe, už v první minutě šel AZet zásluhou Arona Chmielewského do vedení. Vedení vydrželo našim hokejistům do poloviny utkání, pak Třebíč čtyřmi brankami otočila skóre. Zajímavostí je, že všechny góly dali v přesilovce. Havířov už jen korigoval konečný stav na 4:2, když přesilovku využil Aron Chmielewski. Výkon AZetu ve druhém utkání byl mnohem lepší, Třebíč měla štěstí a také výborného Luboše Horčičku v brance, který zhatil mnoho velmi dobrých šancí útočníků Havířova. I ve druhém utkání měl AZet podporu zhruba stovky svých fanoušků. Tento zápas byl posledním v dresu AZetu pro obránce Tomáše Valentu a Michaela Foltýna, které si stáhly jejich mateřské kluby.

Série se za stavu 2:0 na zápasy přesouvala do Havířova, hráči AZetu chtěli na domácím ledě dvakrát vyhrát a vrátit se do Třebíče za vyrovnaného stavu.

Luboš Horčička držel svůj tým, ve čtvrtfinále měl úspěšnost zákroků víc než 93%

Autor: ´Karel Vaculík

Třetí zápas opravdu patřil domácímu AZetu, který předváděl neuvěřitelný výkon. Nicméně ze svého tlaku nedokázal vytěžit branku a tak šli do vedení hosté – jak jinak než po brance v přesilovce, trefil se Havel. Havířovští se však nevzdávali a dál se tlačili do útoku. Hráči Třebíče dokázali zastavit útočné výpady pouze za cenu faulů, za které rozhodčí nařídili trestné střílení. První z nich proměnil ve 39. minutě mladý obránce Lukáš Doudera, kterého zapůjčil AZetu Třinec. Druhým úspěšným exekutorem byl o šest minut později Aron Chmielewski. Už to vypadalo, že AZet těsné vedení udrží, ale necelé dvě minuty před koncem se prosadil Roman Erat a poslal zápas do prodloužení.

Lukáš Doudera proměňuje trestné střílení ve 3 čtvrtfinále

V desetiminutovém prodloužení gól nepadl, blíže k němu měli hosté, konkrétně Erat, jehož ránu ve vyložené šanci Daneček vyrazil mimo tyče. Následovaly samostatné nájezdy. První tři nájezdníci na obou stranách nebyli úspěšní, na řadu tak přišla čtvrtá série. Za Havířov se rozjel Doudera, který Horčičku překonal z trestného střílení v zápase, ale podruhé úspěšný nebyl. Naopak třebíčský David Dolníček pěkně provedeným blafákem překonal Danečka a zajistil Třebíči třetí vítězství v sérii. Více než tři tisícovky fanoušků hráčům za předvedený výkon dlouze děkovaly.

Na řadu tak přišlo čtvrté utkání, které mohlo být zároveň posledním utkáním Havířova v sezóně. To hráči AZetu nechtěli dopustit, tlačili se do útoku a od 10. minuty zásluhou Radima Haase vedli. Jenže vedení domácím dlouho nevydrželo, už za necelé čtyři minuty bylo srovnáno, když se trefil Králík. Havířov vlétl i do druhé třetiny, všechny útočné výpady domácích však hatil vynikající Horčička v brance bílých hvězd. Naopak v závěru třetiny se dvakrát prosadili hosté, konkrétně Havel a Wasserbauer.

Aron Chmielewski byl nejlepším střelcem AZetu v play-off

Do třetí třetiny už dali domácí všechno, odměnou jim bylo snížení, o které se postaral Vojtěch Tomi. Jenže hosté opět odskočili do dvoubrankového vedení, když se podruhé prosadil Wasserbauer. Havířov se s tím nehodlal smířit, tři minuty před koncem snížil na rozdíl jediné branky Patrik Zdráhal a AZet se dál snažil o vyrovnání. V posledních vteřinách měli hokejisté AZetu při hře bez brankáře obrovský tlak, jenže puk za brankovou čáru nedostali a podlehli Třebíči 3:4 a 0:4 na zápasy.

AZ Havířov tak bohužel ani ve svém druhém play-off nepoznal radost z vítězství a opět skončil ve čtvrtfinále ve čtyřech zápasech. Přesto se však hráči AZetu mohli led opouštět se vztyčenou hlavou a od fanoušků se jim dostalo dlouhé děkovačky. Ti tak ocenili výkony svých borců nejen v play-off, ale i v celé sezóně. AZet se za své výkony rozhodně nemusí stydět a všichni si přejeme, aby je v příští sezóně minimálně zopakoval. Pokud se povede urvat v play-off i nějaké to vítězství a snad i postup do semifinále, budou všichni nadmíru spokojeni.