AZ Havířov

FINÁLE PLAY-OFF 2024, AZ HAVÍŘOV - CHOMUTOV. Páté utkání FINÁLE ve čtvrtek 25.4. od 17:30!

VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Kondiční trénování je i část psychologie, říká kondiční trenér AZetu Marek Gryc

24.04.2016 | David Motloch

Cesta hokejisty na vrcholovou úroveň je nejen velmi obtížná, ale také se skládá z velkého množství částí, které často nejsou na první pohled vidět. Například suchá letní příprava a jednotlivé tréninky si hráči musí odtrénovat především sami, ale hraje zde nemalou roli i kondiční trenér. Ten hokejistům pomáhá naslouchat potřebám jejich vlastního těla a snaží se tréninkový proces co nejvíce zefektivnit. V AZetu roli kondičního trenéra zaujímá Marek Gryc, kterého jsme pro vás vyzpovídali.

Marku, tak nejprve nám přibližte, v čem práce kondičního trenéra spočívá? Předpokládám, jak vyplývá ze samotného názvu, že se jedná především o udržování fyzické kondice hráčů, ale co dále?

Dobrý den, já bych nejprve rád pozdravil čtenáře webu havířovského hokeje. Má práce kondičního trenéra nezasahuje jen do kondiční přípravy hokejistů, ale má širší vliv v celém jejich tréninkovém procesu. Psychologická, taktická, technická a kondiční složka sportovní přípravy, všechny tyhle složky sportovního tréninku má na starost zejména hlavní trenér, který dále určuje, koho si vezme do svého realizačního týmu a s přípravou hráčů mu pomůže. 

Má práce tedy zasahuje nejvíce do složky kondiční přípravy, hlavně zlepšováním síly, vytrvalosti, rychlosti a koordinace. Zdokonalením těchto pohybových schopností, dochází také ke zlepšení techniky (zejména bruslení) a udržení správné techniky po delší dobu výkonu. Mým přístupem k hráčům, komunikací a vedením tréninku přispívám také do přípravy po psychologické stránce. Neměl bych zapomenout zmínit také fakt, že některým hráčům pomáhám s jejich životosprávou, v podobě sestavování jídelníčků, doplňků výživy apod., což by nemělo být v oblasti kondiční přípravy nic nového. Tohle vše asi vystihujeme práci kondičního trenéra.

 Jak jste se k hokeji a všeobecně ke sportu dostal? 

Ke sportu jako takovému jsem se dostal už v dětství, původně jsem chtěl být úspěšným fotbalistou, jenže po zranění kolene jsem musel se sportem na chvíli přestat a postupem času jsem si zvolil tuto cestu. Nakonec jsem hráče, se kterými jsem hrával, kondičně trénoval. K hokeji jsem se dostal hlavně skrze kondiční přípravu.

A jaká cesta vás zavedla konkrétně do AZetu?

Za to, že trénuji právě hráče AZetu, vděčím mnoho lidem, kteří mi dali šanci ukázat své trenérské schopnosti. Mezi tyto lidi patří všichni trenéři mládeže, vedení klubu, a také hráči, kterým, jak doufám, se má práce libí a vidí výsledky, které jim naše dřina v tělocvičně dává. Nejvíce vděčím Davidu Arabaszovi, kterého jsem vlastně v práci kondičního trenéra Azetu zastoupil. 

Dále firmě JednaDvaTři, která řídí přípravu hráčů AZetu a ostatních sportovců. Má práce a domluva s trenéry na spolupráci vznikla před rokem, kdy jsem absolvoval třítýdenní soustředění v Trnavě s mladším a starším dorostem, v AZetu jsem už dříve vypomáhal s přípravou spolu s Davidem Arabaszem. Momentálně jsem se domluvil i na nadcházející sezónu, kde se budu podílet na přípravě mládežnických kategorií.

 Máte k hokeji, kromě toho pracovního, i jiný vztah?

Určitě ano. Hokej sleduji často, hlavně pro pochopení pohybů hokejistů a ke zdokonalování mých tréninkových jednotek, tak aby byly co nejpřínosnější pro hokej a hráči využili suchou přípravu k tomu, aby jejich pohyby na ledě byly snadnější a svaly k těmto pohybům přizpůsobenější. Hokej je rychlá hra a stále se zrychluje, proto i já musím hráče zrychlovat. Hokej je divácky, díky jeho rychlosti, velmi atraktivní. Při některých zápasech jsem byl spolu s realizačním týmem na střídačce a povzbuzoval hráče z těchto prostor, což byl pro mě zase jiný úhel pohledu a nová zkušenost.

 Jedná se o práci na plný úvazek, popřípadě se věnujete ještě i jiným činnostem? 

Práce na plný úvazek to není, stále jsem studentem vysoké školy, oboru tělovýchova a sport, což mi pomáhá k mé práci hlavně tím, že se snažím své tréninky sestavovat nejen pomocí zkušeností a tím, jak to dělají ostatní, ale pomocí vědy, což ve světě není vůbec nic neobvyklého a já doufám, že ani v jiných týmech ČR to není jinak. 

Pomocí vědy můžeme určit správné provedení techniky, určení tréninkových zón pomocí tepové frekvence a mnoho dalšího. Abych se vrátil k otázce, mou další prací je také trénovaní kruhových tréninků veřejnosti, které se momentálně dostává větší a větší oblibě. Po kondiční stránce připravuji i další sportovce, to vše jako člen firmy JednaDvaTři, která se kondiční přípravou zabývá. Dále také trénuji jako osobní trenér v posilovně, ale momentálně se snažím práci orientovat jen jedním směrem a tím směrem je hokej.

 A vaše dosavadní zkušenosti s kondičním trénováním?

Jako kondiční trenér jsem trénoval, nebo se na přípravě podílel, například u hráčů stolního tenisu, basketbalu, fotbalu, tenisu nebo ledního hokeje. Na kruhové tréninky pro veřejnost pravidelně docházejí karatisti, plavci, běžci a mnoho dalších sportovců, čímž se na jejich sportovní přípravě také podílím. Když všechny tyto sporty porovnám v jejich kondiční přípravě, je u každého sportu úplně jiná a k jednotlivým sportům se musí přistupovat jinak. 

Každý sport má svá specifika, ať už má k jinému sportu jakkoliv blízko. Trenér by řekl, že je rozdíl v taktice a trénování, hráč by zase poměřoval samotnou hru. Takže, v čem má pro kondičního trenéra lední hokej svá specifika? 

Každý sport má něco specifického, co je potřeba zdokonalovat, proto je porovnání velmi složité a já osobně si netroufám porovnávat tyto sporty. U hokejistů je všeobecně známo, hlavně tedy u těch havířovských, že suchá příprava je velmi náročná. Hokejisté jsou velmi pracovití sportovci a velmi dobře snášejí náročné požadavky, které jsou na ně kladeny, co se týče přípravy mladých sportovců, jsem názoru, že ve školách chybí hodiny tělocviku, a já si někdy připadám jako bych doučoval tělesnou výchovu, to se pak odráží v nezvládnutí základních pohybových schopností jako například kotrmelce či přemetu stranou. Podle mého názoru jsou tyto základní prvky a zvládnutí ovládání vlastního těla klíč k úspěchu ve starších kategoriích. V kondiční přípravě AZetu na tom usilovně pracujeme a snažíme se, aby si mladí hráči rozuměli se svým vlastním tělem.

Jak to máte s přístupem k jednotlivým hráčům? Platí zde pravidlo, že se ke každému hokejistovi musí přistupovat stejně a profesionálně, nebo máte v týmu, jak se říká, své oblíbence, se kterými se vám spolupracuje lépe?

S hráči vycházím velmi dobře, je důležité, aby vztah trenér-hráč byl velmi dobrý, protože právě to působí na psychiku hráče, což je podle mého jedna z nejdůležitějších složek sportovního tréninku a má velký vliv na výkon hráče a celého týmu. Určitě jsou v každém týmu jedinci, se kterými se mi pracuje lépe než s ostatníma, ale hokej je kolektivní sport a na tréninku je celý tým. Snažím se nedělat rozdíly a pracovat se všemi hráči na stejné úrovni, když někdo nemá zájem, je to jeho věc. Každý musí vědět, co chce a proč to dělá. A to většina hráčů v AZetu ví a proto se mi s těmito hráči pracuje velmi dobře.

Youtube