Legendy AZ exhibičním utkáním s výběrem HHL oslavily 20 let této amatérské soutěže

26.03.2017 | Tomáš Vlček

Sobotní podvečer patřil na ledě KK PNEU Arény účastníkům exhibičního utkání, ve kterém výběr Havířovské hokejové ligy (momentálně se hraje pod názvem Nezávislá amatérská hokejová liga) vyzval tým složený z bývalých i současných hráčů AZetu. O výsledek tentokrát v utkání až tak nešlo. Celá akce byla především oslavou 20 let existence HHL a také možností pro mnohé AZeťáky setkat se opět po čase se svými spoluhráči.

Samotnému utkání předcházel slavnostní úvod, ve kterém hlasatel Ladislav Krč představil všechny hráče a ti si pak udělali společnou památeční skupinovou fotografii. Zápas se hrál ve velmi přátelském duchu na 2x20 minut + nájezdy. Místo třetí třetiny na ledě se po utkání všichni hráči a další účastníci exhibice sešli ke společnému posezení a popovídání ve VIP prostorech K&K PNEU Arény. Slavnostní buly vhodil nejstarší člen azeťácké Síně slávy Milan Stonavský.

Úvod první části zápasu nabídl přítomným čtyřem stovkám diváků doslova brankové hody. Skóre otevřel už po minutě Robin Pavlas, za dvě minuty na 2:0 pro AZ zvyšoval přesnou střelou mezi betony Petr Prokop. Za výběr HHL kontrovali v 5. minutě překvapivou střelou Jaromír Hampel a chvíli na to, po zmatcích v obraně AZetu, i Michal Džupin. V 10. minutě poslal AZ opět a na dlouho naposledy do vedení Lukáš Zientek. Jenže už za minutku srovnal Kamil Toman a toto skóre vydrželo až do sirény.

Po krátké tříminutové přestávce se hned pokračovalo druhou částí utkání. Ve 26. minutě šel díky brance Romana Hrabala výběr HHL poprvé do vedení. AZeťáci se sice snažili o vyrovnání, ale dlouho nemohli překonat skvěle chytajícího Davida Zamecznika. Tomu několikrát pomohla i branková konstrukce a tak výběru HHL vydrželo jeho vedení až do poslední minuty základní části utkání. Teprve při power-play AZetu se po velkém tllaku ve 40. minutě prosadil střelou z levého kruhu do poloodkryté branky Honza Maruna a srovnal na 4:4.

Následovalo pětiminutové prodloužení, v němž nejprve skóroval podruhé v utkání Petr Prokop, ale za HHL vyrovnal Ivo Džupin. O „vítězi“ tak rozhodovaly až samostatné nájezdy. V nich se jako jediný prosadil krásným blafákem legendární Miro Kusý a AZ tak vyhrál 6:5sn.

Legendy AZ – Výběr NAHL 6:5sn (3:3, 1:1 – 1:1)

Branky a nahrávky: 1. Pavlas (Maruna), 4. Prokop (Maruna), 10. Zientek L. (Najdek), 40. Maruna (Najdek, Daneček L.), 63. Prokop (Najdek), rozhodující sn Kusý – 5. Hampel, 7. Džupin M. (Toman), 11. Toman, 27. Hrabal, 64. Džupin I. Rozhodčí: Stonavský – Tkáč, Mareček. Tresty: 1:1. Využití: 0:0. Diváci: 400. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:4, 5:4, 5:5, 6:5.

Sestava týmu Legendy AZ:

Adam Vrba - Petr Prokop, Jiří Krisl, Lukáš Zientek, Marek Zientek, Robert Machálek, Patrik Rimmel - Harry Valerián, Martin Potočný, Miro Kusý, Robert Najdek, Jan Maruna, Antonín Pechanec, Robin Pavlas, Petr Kanko, Lukáš Daneček, Dalibor Hoch

Sestava týmu Výběr NAHL byla složena z HC Panthers Havířov a HC Pitbuls Havířov:

Michal Kubiczek, David Zamecznik – Jaromír Hampel, Jaroslav Drexler, Michal Serafín, Petr Křístek, Milan Kraina, Kamil Toman, Michal Maršálek – Vladimír Bolek (C), Roman Hrabal, Zdeněk Kozačka, Jan Kapic, Petr Kantor, Michal Džupin, Ivo Džupin, Jiří Raszka

Trenéři: Petr Kisza a Lubomír Zakuťanský

Ohlasy po utkání:

Vladimír Bolek (kapitán výběru NAHL a zakládající člen HHL): „Jsem moc rád, že jsme dvacáté výročí vzniku HHL oslavili tímto exhibičním zápasem. Ty počátky v roce 1996 byly motivovány myšlenkou vytvořit pro, ať už bývalé havířovské hokejisty, nebo i ty z okolí, kteří si chodívali zahrát po večer hokej, nějakou pravidelnou soutěž. Myslím, že už máme za sebou bohatou historii, a i když jsme museli před pěti lety, po úmrtí Františka Slezáka, založit nové občanské sdružení, pokračujeme pod novým názvem NAHL stále dále. Vrcholem byl ročník 2013, kdy hrálo ligu 13 mužstev! Letos bohužel jen čtyři, protože mnohé týmy daly přednost účasti v jiných amatérských soutěžích, kde mají lepší podmínky pronájmu ledu.“

Kdo přišel s myšlenkou exhibičního utkání proti AZetu? „Víceméně jsem ten nápad dostal já. Říkal jsem si, že bychom těch 20 let měli oslavit. Ať už kvůli bývalým hráčům AZetu, kteří s námi hráli nebo hrají, i pro ty kluky amatéry z naší ligy. Té myšlence byli všichni kolem, včetně manažera AZetu Patrika Rimmela, vstřícně nakloněni a nakonec se to podařilo.“

Harry Valerián (člen týmu Legendy AZ, hráč AZ Havířov 1969-1981, člen síně slávy AZ Havířov, zakládající člen HHL) byl v 72 letech nejstarším účastníkem utkání, ale na ledě se navzdory tomu svižně proháněl s mnohem mladšími spoluhráči a až do samotného závěru utkání prokazoval skvělou fyzickou připravenost.

Jak to děláte? „Samozřejmě pravidelně sportuji. V létě chodím minimálně třikrát v týdnu na tenis a v zimě hraji HHL – to znamená každý týden jeden trénink a jeden zápas. Kromě toho držím životosprávu – každý den brzy ráno vstávám, v jídle to nepřeháním s tuky a pravidelně piju bílé víno – a nešpiním skleničku kvůli dvěma deci :-).“

A co říkáte na výkon svých spoluhráčů z HHL? „Výborně jim zachytal gólman, ale i ostatní hráli moc dobře. Mimochodem pro mě byla velmi osobní ta skutečnost, že jsem dnes hrál hned proti několika mládencům, které jsem, jako trenér, před mnoha lety vedl v přípravce.“

Miro Kusý (ročník 1958, člen týmu Legendy AZ, hráč AZ Havířov 1982-1993, člen síně slávy AZ Havířov): „V první řadě jsem rád, že jsem to přežil :-). Přeci jenom ten věkový rozdíl oproti dalším hráčům na obou stranách je velký a byl vidět. Po herní stránce to proto bylo složité a po fyzické ještě horší. Já jsem ukončil hráčskou kariéru před 10 lety v nižší soutěži, a i když působím jako trenér mládeže, tak bruslení ve výstroji je úplně něco jiného.“

Přesto se vám povedlo zapsat do statistik utkání a v samostatných nájezdech rozhodnout o „vítězství“ AZetu. Věděl jste dopředu, jakou variantu zakončení zvolíte? „Určitě jsem si to promýšlel, co bych chtěl udělat. Zvažoval jsem střelu, ale rozhodl jsem se pro blafák. Podařilo se mi rozhýbat gólmana a zakončit jak jsem chtěl. Také už jsem cítil únavu z utkání a zejména z prodloužení 3 na 3. Tam vyslali na více než minutu nás tři „dědky“ (pozn. Harry Valerián, Miro Kusý, Dalibor Hoch) a já toho měl plnou p… :-). Obdiv zaslouží zejména Harry. Co ve svém věku dokáže, klobouk dolů.“

A co říkáte na variantu prodloužení 3 na 3? „Já hodnotím tuto změnu pravidel jako velmi atraktivní. V NHL zkrátka vědí, co dělají.“

Patrik Rimmel (manažer HC AZ Havířov):

Patriku jak probíhalo skládání týmu Legendy AZ? „Nebylo to vůbec složité. Když pominu aktivní hráče AZetu, se kterými se vídám prakticky denně, tak i ty ostatní potkávám na hokeji nebo i někdy na ledě. Mám na kluky potřebné kontakty, a domluva byla naprosto v pohodě. Všichni oslovení, kteří s ohledem na svůj naplánovaný program mohli, tak přijeli.“

Je možné, že by se takové setkávání bývalých i současných AZeťáků stalo tradicí? „Je to možné. V tomto termínu mají kluci většinou po sezoně, takže utkání se může hrát v sobotu, kdy je to nejatraktivnější i pro fanoušky.“

Byl by to další střípek do mozaiky, která dělá opravdový klub klubem – tedy, že se nejen zaměřuje na budoucnost, ale nezapomíná ani na svou minulost? „Přesně tak. My už se tomu věnujeme od obnovení AZetu. Máme Síň slávy, do které pravidelně přibývají další členové, pořádáme setkávání jejich členů. Samozřejmě, ne všichni jsou ještě schopni hrát jako třeba Harry, ale přesto bychom na ně neměli zapomínat.“

A jak hodnotíš dnešní akci? „Určitě jsme spokojeni. Ta organizace byla sice trochu narychlo, ale myslím, že vše se podařilo a ohlasy, které mám od hráčů i fanoušků, jsou pozitivní. Těch přišlo také celkem dost a vytvořili příjemnou atmosféru. A věřím, že pokud by se z toho udělala nějaká tradice, tak budeme tu organizaci vylepšovat a lidí přijde ještě více.“

Zajímavosti z dvacetileté historie HHL/NAHL:

• zakladatelé: Harry Valerián, František Slezák, Pavel Skácel, Vladimír Bolek
  • celkem zúčastněných týmů: 43 mj. i Old Boys AZ Havířov
  • celkem nastoupivších hráčů: 960
  • nejvíc utkání: Vladimír Bolek - 400 (HC Panthers Havířov)
  • týmy, které odehrály všech 20 ročníků: HC Panthers Havířov, HC Pitbuls Havířov, HC Bruzovice
  • hráči, kteří odehráli všech 20 sezon: Vladimír Bolek, René Hruška, Milan Kraina, Petr Kisza, Petr Kantor, Lubomír Zakuťanský, Rudolf Trombik, Petr Křístek
  • osobnosti, které také hrály HHL: Milan Pastrňák, Darek Stránský, Roman Ryšánek, Pavel Zdráhal, Petr Folta, Aleš Ruizl, Tomáš Potěšil, Zdeněk Cepek, Martin Potočný, Milan Kubala, Jan Daneček, Vojtěch Csabi, Rudolf Klescz, Karek Turek, Lumír Maršálek ad.
  • od roku 2013 se vždy na konci sezony koná na havířovském ledě Memoriál Františka Slezáka, tedy turnaj amatérských hokejových týmů. Medailové pořadí v r. 2017: 1. SC Ostrava, 2. HC Pitbuls, 3. HC Panthers

Více fotografií z utkání neleznete ve FOTOGALERII ZDE.