MDO: První semifinále po dramatické koncovce pro Vítkovice, v pátek druhý duel v Havířově

Tomáš Vlček | 15.03.2017

První semifinálové utkání extraligy mladšího dorostu dnes sehráli havířovští mladíci na vítkovickém ledě. Favorizovaní domácí šli sice v 1. třetině do vedení, ale AZeťáci v závěru zaslouženě vyrovnali a v prodloužení měli dokonce blíže k výhře. Nakonec zápas rozhodly až samostatné nájezdy. Sporná branka domácích v 6. sérii určila, že před páteční odvetou v K&K PNEU Aréně vedou Vítkovice 1:0.

ELMD - 0.kolo st 15.3.16:00
HC Vítkovice Ridera - AZ Havířov
2:1sn
(1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Vojtovič (Kylnar), rozh. náj. Lewandowski – 57. Pindel (Pavelek). Rozhodčí: Smilek – Mikler, Novák. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 156. Střely na branku: 18:31 (3:8, 6:10, 7:8, 2:5). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

HC Vítkovice Ridera: N. Malík – Cubo, Smolka, Zapletal, Raška, F. Plánka, Smička (A) – Vojtovič (A), Tvrdý, Kylnar (C), Lewandowski, V. Plánka, Pastor, Ivan, Krejsa, Vjačka, Beránek
AZ Havířov: Štipčák – Koubek, Thiel, Grygar (C), Hrček, Macurák, Pavelek – Cienciala, Tomeček, Wawrzkiewicz, Backa, Dufek, Pindel (A), Byčkov, Čempel, Revaj

Havířovští měli i díky přesilovce ze 4. minuty lepší vstup do utkání a domácí gólman Malík musel řešit nebezpečné pokusy Grygara a Pavelka. Jenže v 10. minutě dostali početní výhodu vítkovičtí a i když i v ní měl AZ možnost skórovat – Pindel v samostatném úniku ale na Malíka nevyzrál – chviličku před jejím vypršením otevřeli skóre domácí. Jan Vojtovič si položil Štipčáka a zblízka poslal puk do sítě - 1:0. Do přestávky ještě ohrozili vítkovickou branku Byčkov a Backa, ale gól už k vidění nebyl.

Druhá třetina už byla přeci jen vyrovnanější. Za domácí zahrozil ve 28. minutě střelou z kruhu Kylnar, Štipčák však zakročil pohotově lapačkou. O minutu později v přesilovce mohli srovnat Pavelek a Revaj, ale i Malík odolal. Ve 34. minutě se řítil na Štipčáka Beránek, ale havířovský gólman mu puk včas holí vypíchl. Na druhé straně trefil Pindel boční síťku. Od 37. Minuty hrál AZ přesilovku, ve které mohl nejprve srovnat, ale Malík zachránil svou branku zákrokem maskou, a pak inkasovat, ale Kylnar opět v úniku neuspěl.

Třetí třetina začala dohrávkou nepovedené vítkovické přesilovky. Ve 44. minutě měl vyrovnání na holi Dufek, ale nebyl dost důrazný. AZ se i nadále tlačil za vstřelením gólu, ale i domácí měli dvě slušné šance. Střely Beránka a Tvrdého ale opět zneškodnil pozorný Štipčák. Nakonec se havířovským vytoužené a zejména naprosto zasloužené vyrovnání podařilo. Tři minuty před koncem se o to po velkém náporu střelou do horní části branky zasloužil Vojtěch Pindel. Ve zbytku základní části ještě mohli jak domácí, tak hosté strhnout výhru na svou stranu, ale nakonec se šlo do prodloužení.

V nastaveném čase byli havířovští aktivnějším týmem a při šanci Thiela měli i blíže k výhře. Domácí po jeho slalomu zachránil až Malík svou holí.

Rozhodovaly tak až nájezdy. V základních pěti sériích se prosadili jen domácí Lewandowski a havířovský Grygar. V šesté sérii sice rozhodčí uznal za branku střelu Jakuba Lewandowského, ale na straně AZetu toto rozhodnutí vzbudilo obrovskou vlnu nesouhlasu a protestů. Nic z toho však nepomohlo a tak se z první výhry v sérii radují Vítkovice. Odveta na havířovském ledě v pátek od 13:45 tak slibuje zajímavé pokračování série.

Tomáš Potěšil (HC AZ Havířov): Začátek utkání byl z naší strany přehnaně opatrný. Od druhé třetiny se naše hra zlepšila a ve třetí třetině jsme svou aktivní hrou soupeře přehrávali a zaslouženě vstřelili vyrovnávající branku. V prodloužení jsme byli lepším týmem, ale utkání se muselo rozhodnout až v samostatných nájezdech, které rozhodla sporná branka. Více se k tomu nemá cenu vyjadřovat. Kluci podali zejména od poloviny utkání parádní výkon, na který budeme chtít navázat v druhém utkání a uděláme všechno proto, abychom se vrátili ještě jednou do Vítkovic.