VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Mikroskop 1. ligy - HC Slavia Praha

05.07.2015 | Petr Miklas

Náš seriál představování jednotlivých soupeřů AZetu, který jsme pojmenovali Mikroskop 1. Ligy, pokračuje druhým dílem. Dnes vám přestavíme nováčka první ligy - ještě loni extraligový klub HC Slavia Praha.

Černý Petr pro Slavii

Před sezónou 2014/15 došlo k výraznému oslabení kádru Slavie, jedinou velkou posilou byl Tomáš Vlasák, od kterého se hodně čekalo. Ambice méně slavného ze dvou pražských klubů v extralize nebyly nijak přehnané. Vedení i hráči věřili, že se dostanou do předkola play-off.

Nicméně už v říjnu přišlo šest porážek sešívaných v řadě, poté se ještě pražský klub na chvíli zvednul, aby zanedlouho předvedl hrůzostrašnou sérii devatenácti porážek ve dvaceti utkáních. Dlouho před koncem základní části tak bylo rozhodnuto, že Slavii čeká play-out. V něm dokázala Slavia vyhrát jen dvakrát a podle předpokladů šla do baráže o udržení. V té si nevedla až tak špatně, o sestupu pražanů rozhodlo až utkání předposledního kola, když Slávisté podlehli v prodloužení Chomutovu. Piráti se po roce vrátili do extraligy, Slavia po dlouhých 21 letech v nejvyšší soutěži padá do první ligy.

Budování týmu pro první ligu

Po sestupu v kádru Slavie moc hráčů z minulé sezóny nezůstalo, měnilo se i vedení týmu. Už v sezóně došlo ke dvěma trenérským rošádám, celou sezónu vydržel pouze Josef Beránek, který dělal asistenta nejprve Ladislavu Lubinovi, po jeho odvolání Dušanu Gregorovi a nakonec byl sám hlavním trenérem, přičemž mu asistenta dělal Jan Srdínko.

Do první ligy povede sešívané nový trenér Pavel Hynek, který naposledy trénoval Liberec, předtím byl trenérem mimo jiné v Pardubicích, Plzni a ve Spartě. Asistenta mu bude dělat Milan Razým, trenérem brankářů bude Roman Málek. Společně s novým sportovním manažerem Luďkem Bukačem mladším chtějí dát dohromady tým, který pro Slavii vybojuje extraligu zpět.

Změny v brankovišti i na kapitánském postu

Slavii nezůstal ani jediný z trojice gólmanů, kteří její branku hájili v minulé sezóně. Dominik Furch, který byl obrovskou oporou pražanů, odešel do KHL, Adam Svoboda posílil Hradec Králové a má ve Slavii vyřízeny střídavé starty. Třetím brankářem, který se však do hry příliš nedostal, byl David Novák, jenž zamířil do druholigového Tábora. Novou jedničkou bude Alexandr Hylák, který byl v posledních dvou sezónách mistrem slovenské extraligy. Hylákovi budou krýt záda mladíci – devatenáctiletý Dominik Frodl a teprve šestnáctiletý Jiří Patera V případě nouze může Slavii pomoci již zmíněný Adam Svoboda, jenž má vyřízeny z Hradce Králové střídavé starty.

Slavii opustil i její poslední kapitán Jaroslav Bednář, který nevyslyšel nabídku pražanů a v příští sezóně bude hrát v Hradci Králové. Po neúspěšné sezóně se rozhodl ukončit kariéru Tomáš Vlasák, takže pražané přišli o dva své nejlepší hráče minulé sezóny.

Kádr Slavie je neustále doplňován, za největší posilu lze považovat obránce Petra Punčocháře, který naposledy hrál v Českých Budějovicích. V dresu jihočechů nastoupil v základní části do 48 utkání, ve kterých nasbíral 20 bodů (5+15), v play-off si připsal čtyři gólové přihrávky a v baráži o extraligu se prezentoval gólem a asistencí.

Havířovská stopa – Tomáš Jiránek

Slavii posílil i útočník Tomáš Jiránek, který byl v loňské sezóně na hostování v Havířově, kde se mu nevedlo vůbec špatně a nakonec byl druhý v kanadském bodování týmu. O rok dříve se v dresu AZetu rozehrával i výše zmíněný Petr Punčochář. V kádru Slavie bychom našli i další hráče, kteří byli k vidění v dresu Havířova, ale to bylo ještě v extraligových dobách, kdy se náš klub nejmenoval AZ.

Obměněný kádr pražanů zatím čítá celkem 30 hráčů, z toho je 16 útočníků, 11 obránců a 3 brankáři. Není však uzavřen, trenéři by chtěli přivést nějaké další hráče, někteří naopak Slavii opustí. Zajímavou akvizicí je kanadský útočník Nathan Robinson, který si vyzkoušel i NHL, kde odehrál sedm utkání. V minulé sezóně působil v Anglii, ve Slavii je na zkoušku.

Největší posilou útoku by měl být slovenský útočník Jaroslav Markovič, jenž v uplynulých dvou sezónách nasbíral vždy 54 kanadských bodů (25+29) a (22+32). Aktuální soupisku Slavie naleznete zde.

Verdikt redakce

Ambice pražské Slavie jsou ty nejvyšší – pokusit se o návrat do extraligy. Vedení klubu si uvědomuje, že to nebude lehký úkol i proto, že spousta hráčů, kteří oblékali sešívaný dres, se rozhodlo hrát extraligu. Nicméně Luděk Bukač mladší, který se snaží dát dohromady nový tým, věří, že se postup podaří. Když ne hned, tak v co nejkratší době.

Nová HC Slavia Praha by podle sportovního manažera měla stavět na odchovancích, kteří jsou s klubem spjatí. Jedním z nich je devatenáctiletý obránce Luboš Adam, jehož si červenobílí stáhli z hostování v pardubické juniorce. Tento obránce pravidelně hrál v národním týmu do devatenácti let.

Je těžké říct, jestli se Slavia dokáže do extraligy vrátit hned po roce. Kádr není uzavřen a může se stát, že pražané získají zajímavé posily. Dá se určitě předpokládat, že červenobílí budou patřit ke špičce první ligy, ale boj o extraligu budou mít těžký – v minulé sezóně se o tom přesvědčilo Kladno.