VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Mladší dorost vstupuje do extraligových bojů

30.08.2014 | Tomáš Vlček

Už v neděli 31. srpna vstoupí mladí hráči AZetu do letošního ročníku ELIOD extraligy mladšího dorostu. S jejich trenérem Tomášem Potěšilem jsme si proto krátce popovídali o průběhu přípravy i plánech a cílech do ligové sezony

Mladší dorostenci mají za sebou dvě záchranářské sezony a nejinak tomu asi bude i letos. Kvalita a počet hráčů ročníků 1999 a 2000 bohužel v AZetu nebyla na potřebné úrovni, takže prvořadým úkolem klubu bylo kádr vhodně doplnit, což potvrzuje i trenér Potěšil.

Trenér Tomáš Potěšil

„Mančaft jsme museli poskládat prakticky celý nový. Loňskou sezonu odehráli z ročníku 1999 stabilně dva obránci a 1-2 útočníci. Ostatní buďto paběrkovali, nebo byli na hostování v nižších soutěžích. Takže to posílení kádru bylo zcela nezbytné. Několik hráčů přišlo už na suchou přípravu a dva další ještě teď v předsoutěžním období. Kádr jsme v současné době konsolidovali, takže máme ty potřebné čtyři pětky. Jsou v něm i dva hráči ročníku 2001 a další bychom rádi, dle možností a průběhu soutěže, rovněž chtěli zapojovat.“

A odkud do AZetu ty posily kádru zamířily? „Samozřejmě, že jako první si vybrali nejlepší hráče z regionu Třinec a Vítkovice. A my si vybrali z těch, kteří v těch týmech jako Frýdek, Karviná a Orlová zůstali. Ti hráči, kteří přišli z okolních klubů, si musejí teprve přivyknout na nový styl tréninku a hokeje. Byli zvyklí to hrát hodně individuálně, protože ve svých klubech byli nejlepší a trenéři jim to tolerovali."

Kádr mladšího dorostu HC AZ Havířov:

Brankáři: Velička, Dufek, Mokrý
Obránci: Adámek, Teplanský, Ševěček, Szturc, Srníček, Piskoř, Klus, Pavelek, Grygar
Útočníci: Pawliczek, Peterek, Juhász, Bambula, Skalka, Piš, Hýsek, Ligocký, Potočný, Zíka, Horecký, Janeček, Smička, Revaj

I přes doplnění kádru zůstává trenér Potěšil, kterému bude u nejmladší mládežnické kategorie asistovat Jan Littner, opatrný a nohama na zemi. „My víme, že máme před sebou velmi těžkou sezonu, v níž budeme bojovat o holý život. Ročník 1999 jak počtově, tak kvalitativně nebyl úplně ideální, ale myslím, že po tom doplnění jsme to dostali na úroveň, abychom se porvali o záchranu. Díky velké obměně kádru se navíc teprve tmelí taková ta potřebná soudržnost týmu jak na ledě, tak mimo led. Probíhá to tak trochu za pochodu a my věříme, že kluci přijdou na to, že budou muset táhnout za jeden provaz,“ zdůrazňuje Tomáš Potěšil.

V Porubě vyhrál AZ v přípravném utkání 5:4

Autor: Karel Vaculík

Mladší dorostenci za sebou už kromě tréninků také samozřejmě mají sérii osmi přípravných utkání. Vyšli z nich se solidní bilancí 3 výhry, 1 remíza a 4 porážky. „Přípravná utkání už nám trochu ukázala naši sílu. Se silnými soupeři jako Vítkovice, Třinec, Olomouc jsme hráli čtyři zápasy. Sice jsme nevyhráli, ale určité části či pasáže zápasů jsme odehráli solidně. Na druhou stranu jsme porazili Porubu a Vsetín, což nám dává takový elán do toho boje o záchranu. Myslím, že na základě toho by jsme neměli být až takovými outsidery, ale to vše nám ukáže až samotná soutěž. V ní totiž všechny týmy přeci jen ještě zvýší své úsilí.“

Výsledky přípravných zápasů mladší dorostu AZetu před sezonou 2014/2015

Poruba – AZ 4:5
AZ – Olomouc 2:7
AZ – Třinec 1:4
Vsetín – AZ 1:1
AZ – Vsetín 4:0
Vítkovice – AZ 3:0
AZ – Poruba 7:2
Olomouc – AZ 5:1

Na mladší dorostence čeká letos určitá změna systému soutěže. Zatímco v předchozích letech hráli se svými soupeři v desetičlenné skupině čtyřkolově každý s každým celkem 36 utkání, v nastávající sezoně to budou jen dvě kola (tedy 18 zápasů) a pak se týmy podle umístění rozdělí. 1. – 4. celek postoupí do nadstavbové skupiny o titul, ostatní z 5. – 10. místa spolu budou bojovat o pomyslného černého petra, kterým je přímý sestup pro posledního do ligy mladší dorostu.

A jak vidí kouč mladšího dorostu síly svých soupeřů ve východní skupině extraligy? „O záchranu bude asi bojovat Poruba a Vsetín, my bychom chtěli být konkurenceschopní Přerovu a Warrioru Brno. Ještě výše asi bude Opava a Olomouc a trojice Třinec, Vítkovice a Zlín je výkonnostně o třídu až dvě ještě někde jinde. Znovu říkám: Nebude to lehké soutěž udržet, ale my budeme bojovat!" Uzavírá povídání trenér Tomáš Potěšil.

Domácí zápasy mladšího dorostu v základní skupině pro sezonu 2014/2015

kolo	datum