Naváže Havířov na předešlé výhry i doma proti oblíbeným Drakům ze Šumperka?

27.11.2014 | Josef Nudera

AZ Havířov začal opět vyhrávat, což je po menší sérii nezdarů velmi dobrá zpráva. Po výhře v Havlíčkově Brodu přijede do havířovské K&K PNEU Arény soupeř proti kterému se AZetu daří – Salith Šumperk. Proti Drakům dokázali naši hráči uhrát oba vzájemné zápasy a nejen to je staví do role favorita. Nabízí se tedy otázka, která bude znít z havířovských tribun: Kdo vyhraje zápas? Utkání startuje od 17 hodin.

Náš sobotní soupeř: SALITH Šumperk

Autor: Karel Vaculík

Pokud budeme hledat Šumperk v tabulce, je potřeba se podívat na příčky okolo 10. místa. I letos tak budou Draci bojovat o play-off pravděpodobně do posledních kol, čemuž nasvědčuje i vyrovnaná tabulka. Drakům se v obraně příliš nedaří, jelikož inkasovali v této sezoně 90 branek, a to je páté nejvyšší číslo z celé 1. ligy. Hokejisté Šumperka to ale vyvažují poměrně kvalitní útokem, podařilo se ji nastřílet 89 branek, což je o jedinou branku lepší číslo než náš Havířov.

Hrát doma nebo venku? Jako den a noc.

Pro hráče z podhůří Jeseníků je velkou alfou a omegou, kde se zápas hraje. Pokud se totiž hraje na ledě šumperského zimního stadionu, tak jsou Draci téměř neporazitelní. O tom svědčí i pohled do tabulky domácích duelů, s pouhými třemi porážkami jsou na pátém místě! Když ale otočíme list na duely na kluzištích soupeřů, bude nám jasné, proč se Šumperk potácí kolem 10. místa. V letošní sezoně prohrál Šumperk ze 14 venkovních utkání hned jedenáct! A se ziskem devíti bodů mu patří dvanácté místo, horší je už jenom Prostějov a poslední Havlíčkův Brod.

Draci proti AZetu? Ve vzájemných zápasech jasná čísla pro Havířov!

Pokud se podíváme na vzájemné zápasy Havířova se Šumperkem a zabrousíme i do loňské sezony, tak zjistíme, že se Šumperku na Havířov nedaří. V sezoně 2013/2014 odehráli v 1. lize oba celky 4 zápasy a hned tři vyhrál AZet! V letošním ročníku jsou čísla obdobná, po dvou odehraných zápasech má celek okolo trenéra Jana Danečka už dvě výhry.

Celkově 8:2 pro Havířov

Další zajímavá statistika je určitě ta, že pokud se hrálo na ledě K&K PNEU Arény, tak se Šumperku ještě za poslední dvě sezony vyhrát nepodařilo! A do této statistiky můžeme klidně zařadit i přípravné duely před letošní a loňskou sezonou. A hned dvakrát se zrodil výsledek 6:2 pro Havířov, jednou se muselo do prodloužení a letos poprvé rozhodovaly samostatné nájezdy.

Lídr kanadského bodování Šumperka je v lize na šestém místě

Pokud se může Šumperk na někoho spolehnout, pak je to Patrik Moskal. Tento útočník dokázal nastřádat ve 27 zápasech 12 branek a hned na 22 jich přihrál. Tato statistika ho řadí na celkové šesté místo celé 1. ligy! Draci v tomto hráči mají tedy nejen střelce, je druhý nejlepší v týmu (na branky vede Lukáš Žalčík), ale také tvůrce hry. Pro vyšší trest, který vyfasoval Moskal ve středečním utkání, ale do Havířov přijet jako hráč nemůže.

Tomáš Sedlák vede kanadské bodování 1. ligy mezi obránci!

No pokud se v útočných řadách spoléhá trenér Radek Kučera na Žalčíka s Moskalem, v obranných řadách musí mít radost z Tomáše Sedláka. Tento hráč se mihl i dresu Havířova, ale to ještě v dobách Extraligy, kdy tady strávil dvě sezony a nastupoval jak za muže, tak ale i v juniorech. Teď válí za Draky a dokázal posbírat už 21 kanadských bodů. Toto číslo ho řadí na první místo celé 1. ligy.

Do sestavy se vrací Jakub Šlahař, Havířov posílí i Šenkeřík

Havířov by měl do sobotního atraktivního duelu s Draky nastoupit jen v mírně pozměněné sestavě. Jednou změnou bude návrat Jakuba Šlahaře do sestavy. Jinak za Havířov opět nastoupí i Petr Šenkeřík. Naopak třinecká dvojice Chmielewski-Foltýn nebude k dspozici, protože pocestuje se svým mateřským klubem do Prahy, kde v neděli nastoupí proti Spartě.

Havířov bude chtít navázat na poslední dvě výhry a bude k tomu chtít využít domácí prostředí a poctivý výkon. „Chceme potvrdit dvě poslední vítězství a naplno bodovat. Pokud podáme poctivý výkon založený na bojovnosti, bruslení a taktice, tak se nám to i s našimi skvělými fanoušky v zádech podaří,“ hledal cestu k vítězství manažer klubu Patrik Rimmel.

Po utkání posezení a autogramiáda v Restauraci Stolárna

„Po utkání s Šumperkem zveme všechny fanoušky na posezení a autogramiádu s hráči AZ Havířov v Restauraci Stolárna,“ zve Patrik Rimmel.

Jedná se o restauraci, která je partnerem klubu již druhou sezonu. „Chutná nám tam stejně, jak před zápasy, po nich ale i v dalších dnech,“ citujeme slova manažera klubu. Přijďte s hráči společně probrat zápas.

Poslední zápasy sobotních soupeřů

Havířov si poradil s posledním celkem tabulky a navázal tak na výhru proti Třebíči

Ve středu čekal na havířovský AZet zápas, který se podle tabulkového postavení jevil jako jasný. Havířov zajížděl na led posledního Havlíčkova Brodu, ale jak se ukazuje i tyto zápasy jsou velmi těžké. Navíc Brodu se podařilo do utkání velmi dobře vstoupit a už po dvou minutách vedl 1:0. Jenže Havířov nejprve do přestávky vyrovnal zásluhou Vojtěcha Tomiho a stejný hráč pak poslal hosty do vedení. Ve 35. minutě navýšil vedení Tomáš Jiránek, a i když se podařilo domácím dotáhnout se na rozdíl jediné branky, tak to na body nestačilo. Poslední branku totiž vstřelil Marek Matějíček. Havlíčkův Brod – Havířov 2:4.

„Věděli jsme, že i když jsou domácí na posledním místě, že to nebude vůbec jednoduché. Domácí vstoupili do zápasu velice dobře a dali brzy gól. My jsme potom vyrovnali a i hra se nám vyrovnala. Posledních sedm minut už to nemělo s hokejem nic společného. Jsme rádi, že jsme tady získali tři body, ale rodily se strašně těžce.“ Takto hodnotil zápas trenér Jan Daneček. (Celé hodnocení naleznete v reportu z Havlíčkova Brodu)

Šumperk přišel o domácí sérii pěti výher v duelu s Ústím nad Labem

V posledních pěti zápasech platilo, že se ze zimního stadionu v Šumperku body nevozí. Naposledy totiž na ledě Draků vyhrál Havířov po nájezdech. Od té doby dokázali Draci porazit například Chomutov či Kadaň. Jenže zápas s Ústím nevycházel podle představ. Hosté vedli brankou z 16. minuty a na změnu stavu si museli všichni přítomní počkat až ke konci druhé třetiny. To využil přesilovou hru Roubík. Šumperk dokázal ve 46. minutě po brance Vrdlovce stáhnout rozdíl na jedinou branku, ale v závěrečné hře bez brankáře zapečetil výhru Ústí Roubík. Šumperk – Ústí 1:3.

„Bohužel dnes jsme nebyli schopni využít spoustu šancí, třeba i přesilovku pět na tři. Už v první třetině nepadaly branky z tutových příležitostí, později nás trápila spousta vyloučení. I v té sestavě, v jaké aktuálně hrajeme, dnes mohl zápas vyjít. Ale bohužel se nezadařilo a výhru odváží soupeř do Ústí,“ hodnotil nepříliš povedené utkání Draků v početních výhodách Radek Kučera.

Sestavy týmů v posledním kole:

AZ HAVÍŘOV
Svoboda – Foltýn, Matějíček, Šenkeřík, Lenďák, Bezuška, Ostrčil, Bahounek – Fořt, Loskot, Jiránek – Šedivý, Hlinka, Tomi – Chmielewski, Pechanec, Sztefek – Maruna, Haas, Jakúbek

SALITH ŠUMPERK
Koutský – Drtil, Holík, Sedlák, Gewiese, Novotný, Slavík – K. Vávra, Vrdlovec, Velecký – Brunec, Moskal, Žálčík – Staněk, Illéš, Blahuta – Cink, Vachutka, Kužílek

ON-line přenos

Pokud nebudete moci přijít na tento atraktivní zápas osobně do K&K PNEU Arény, můžete sledovat klasický textový on-line přenos.