Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Ozvěny sezony: Starší dorost neměl záchranářské starosti a dlouho bojoval o playoff

18.03.2017 | Jozef Valenčík

Starší dorostenci AZ Havířov měli podle papírových předpokladů bojovat o záchranu NOEN extraligy. Nakonec však byla situace mnohem příjemnější a tým do posledních kol bojoval o místenku v playoff. Tu sice nakonec nevybojoval, ale rozhodně se nemá za co stydět. Celý průběh sezóny jsme si připomněli společně s trenérem týmu Tomášem Urbánkem.

Po základní části, ve které AZ skončil na šestém místě, následoval postup do nadstavbové skupiny B. Z této skupiny postupovalo do playoff kvarteto nejlepších týmů a starší dorost po velkém boji obsadil první nepostupovou příčku. Tomáš Urbánek k tomuto říká: „S odstupem času, když se na tu sezónu podíváme, tak ji musíme hodnotit jako úspěšnou. Na začátku jsme byli pasování mezi týmy, které budou bojovat o záchranu extraligy. Uhráli jsme 58 bodů, což je super výsledek. Na druhou stranu ta finální tečka v podobě playoff, které jsme všichni chtěli hrát, nám letos chybí. Celkově však jsme spokojeni.“

Základní část

V základní části se AZ utkal s dalšími sedmi celky, které byly zařazeny do skupiny východ. Hlavními soupeři v tomto ohledu měly být týmy Olomouce a Vsetína, se kterými se starší dorost měl prát o záchranu v soutěži. Po velmi dobrém úvodu však bylo jasné, že AZ bude mít jiné než záchranářské starosti:

„Já si myslím, že nám hodně nám pomohla letní příprava. V té kluci od začátku dřeli, vytvořili výbornou partu a my jsme se pět týdnů poctivě na soutěž připravovali a navíc nám vyšel vstup do sezóny, kdy jsme uhráli v prvních čtyřech zápasech tuším šest bodů a to klukům hrozně pomohlo. Tým si začal věřit a postupně nadále sbíral další body.

Samozřejmě byli tam nějaké herní výpadky, ale v dlouhodobé části sezóny se s takovými potýká každý tým. Povedl se nám taky přechod mezi druhou a třetí čtvrtinou soutěže, kde jsme udělali šňůru sedmi zápasů, ve kterých jsme bodovali. Navíc se nám dařilo i v prodloužení případně nájezdech, kdy jsme velmi často posbírali ten bodík navíc. Když hrajete dva zápasy ve dvou dnech a hrajete prodloužení tři na tři, tak v těchto chvílích se ukáže charakter celého týmů a právě takové detaily nám hrozně pomohly, hodnotí trenér staršího dorostu.

Trenér Urbánek s týmem na turnaji v Liberci

Kdybyste měl jmenovat nějaký jeden zápas, který Vám zůstal ze sezóny v paměti, kdy jste porazily zvučného soupeře, nebo se týmu podařil nějaký obrat, které utkání by to bylo?

„Nechtěl bych jmenovat konkrétní utkání. Spíše si cením toho, že ačkoliv jsme měli mladý manšaft, tak jsme v samotném úvodu soutěže zvládli těžké zápasy s týmy, které se měly pohybovat dole a bojovat s námi o záchranu. Dokázali jsme v zápasech s Olomoucí a Vsetínem ani jednou neprohrát a posbírat takto důležité body. Kdybych měl přece jen vyzdvihnout jedno utkání, tak to bude domácí duel s Kometou, kdy jsme vyhráli 5:0, a troufnu si říct, že jsme na ledě dominovali. Během zápasu byly vidět obrovské emoce na celém týmu, radost po každé vstřelené brance a to zcela zasloužená,“ hodnotí Tomáš Urbánek.

Radost po výhře nad Brnem byla velká

Nadstavbová část

Do nadstavbové části tým vstupoval s pohodlným náskokem na sestupové příčky a naopak velmi výrazně pokukoval po prvních čtyřech příčkách, které by týmu zajistily účast ve vyřazovací fázi. Na závěrečný dvojzápas do hlavního města tým odjížděl s nadějí na postup, nakonec však nedokázal týmy před sebou přeskočit a zůstal na nepopulární páté příčce, která znamenala konec sezóny. Ta však nakonec neskončila pro všechny hráče, když některé z nich čekala zajímavá zkušenost v A týmu. Tuto situaci kolem hodnotí také trenér Urbánek:

Závěrečný dvojzápas v Praze týmu nevyšel podle představ

„Každý trenér má samozřejmě radost, když vidí nějakého hráče, který mu projde pod rukama a v takovém mladém věku si přičuchne k A týmu. Dokonce v těch zápasech kluci posbírali i nějaké body a myslím si, že se s touto situaci poprali velice dobře. Celé je to spojeno s prací v celém AZetu, kdy je to tady postaveno velmi dobře a to, že kluci dostali takovou příležitost, to jen potvrzuje.

Když se na to podíváme v globálu, tak ti kluci dva roky zpět hráli o záchranu v mladším dorostu, loni si zahráli playoff ve stejné kategorii. Letos už bojovali o playoff ve starším dorostu a dostali se i do áčka, takže je tímto vidět i dobrá práce v celém AZetu a máme radost z toho, že ti kluci takto rostou a doufáme, že se do budoucna podaří některým z nich uchytit.“

Někteří hráči SDO si vyzkoušeli atmosféru WSM ligy

Kádr staršího dorostu HC AZ Havířov sezoně 2016/2017

Brankáři: Michal Dufek, Jiří Matoušek

Obránci: Dominik Klus, Dominik Kuchař, Radek Máca, Vojtěch Pavelek, Martin Pliska, Daniel Szturc, Vojtěch Ševěček, Anna Zíková

Útočníci: Jan Bambula, Tadeáš Del Favero, Adam Hilšer, Petr Hýsek, Michal Janeček, Lukáš Juhász, Kamil Klíma, Daniel Pastor, Dominik Pawliczek, Daniel Piš, Matěj Potočný, Patrik Raček, Martin Urban, Jan Žídek

Do zápasů se také zapojilo několik kmenových hráčů mladšího dorostu: Marek Štipčák, Vojtěch Pindel, Ondřej Grygar, Jan Thiel, Jiří Hrček, Daniel Tomeček a Mateusz Wawrzckiewicz

Závěrem nezbývá než celému staršímu dorostu poděkovat a popřát to nejlepší do příští sezóny.