VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Po krátkém volnu hokejisté AZetu pokračují v suché přípravě

20.07.2017 | Petr Miklas

Hráči A-týmu AZ Havířov v pondělí vstoupili do druhé fáze letní přípravy. Pokračují v posilování, nabírání síly a zlepšování dynamiky. Už příští pondělí poprvé vyjedou na led, ale i nadále bude suchá příprava hlavní náplní tréninků. Trenér Martin Janeček nám v rozhovoru přiblížil, v jakém rozpoložení se hráči po dovolené vrátili, co momentálně dělají a co je čeká ve zbytku letní přípravy.

Pane trenére, máte za sebou volno a od pondělka pokračujete v suché přípravě. V jakém stavu se hráči vrátili? Byli natěšení nebo to spíš bylo takové, jako když se člověk vrací po dovolené do práce, pokud se to dá vůbec takto přirovnat?

Myslím si, že přišli natěšení. Ani ne na tu suchou přípravu, která teď bude týden pokračovat, jako spíš na to, že už příští týden nastupujeme v polském Jastrzebie na led (z důvodu rekonstrukce šaten není led v Havířově k dispozici). Kluci už fasují výstroj, kterou si pomalu chystají a je vidět, že hlavou už jsou na ledě. I když stále trénujeme, a trénovat budeme, v posilovně, tak ty jiskřičky v očích jsou vidět.

Co se týče stavu hráčů, tak na některých bylo vidět, že se připravovali poctivěji a někteří naopak méně. Ale to volno jsme měli kratší, vlastně jen čtrnáct dní, takže se nedá říct, že by někdo nebyl připraven trénovat. Někteří prostě víc pracovali a míň odpočívali, jiní odpočívali víc, ale všichni se hned naplno zapojili do tréninku. Teď jsme plně navázali na to, kde jsme skončili.

Co přesně vás čeká tento týden?

Pokračujeme v silové přípravě, k tomu běhy na krátké tratě, aby hráči měli rychlé nohy. Je to pokračování přípravy z června, změny budou až příští týden, kdy jdeme na led. Ale i tak budeme hodně trénovat na suchu, i v srpnu, protože sezóna začíná až 9. září. Teď musíme do hráčů dostat kondici, pracujeme i na taktických věcech a silová část k tomu samozřejmě také patří, ta bude pokračovat až do toho září.

Jestli tomu rozumím správně, tak teď trénujete jednofázově a v srpnu už to bude dvojfázově, je to tak?

Ano. V srpnu budou i dvoufázové tréninky, ale bude se to střídat, v některé dny budeme mít jednofázové tréninky. Musí to být nastaveno tak, aby hráči měli dostatečnou regeneraci, aby nebyli rozbití, přetažení a přetrénování. Budeme se snažit to naordinovat tak, aby byli hráči dobře natrénovaní a nedocházelo ke zraněním z únavy. Chceme, aby je to bavilo, měli čistou hlavu a necítili se špatně, protože by toho měli moc.

V plánu je také soustředění v Jastrzebie. Co budete dělat tam?

Příštích čtrnáct dní, tedy i na soustředění, budeme pracovat na individuálních činnostech a součinnosti dvojic a trojic. Nebudeme se pouštět do žádných nácviků, protože na to je ještě čas. V prvních zápasech budeme chtít vidět hráče, aby se projevili individuálně, budeme zkoušet různé varianty sestavy. Výsledky pro nás nebudou vůbec mít význam, spíš chceme vidět, aby nám hráči, hlavně ti mladší, ukázali, že jsou individuálně šikovní a jsou schopni se adaptovat na mužský hokej. Pokud by se nám ukázala nějaká dvojice nebo dokonce trojice, které by to spolu šlo, bylo by to úplně ideální. Až po tom soustředění začneme tu hru trochu česat. Budeme mít pět týdnů na to, abychom si natrénovali to, co budeme chtít hrát.

Děláte něco speciálního nebo se dá říct, že je to standard?

Je to standard. Vycházíme z toho, co dělají vlastně všichni a co mám zažité ještě z doby, kdy jsem byl hráč. Na začátku na ledě je třeba začít opatrně, protože tam hrozí poranění třísel, přitahovačů a podobných svalů, které v létě nezatěžujeme. Jsou to jiné pohyby a je třeba se na ně adaptovat. Musíme natrénovat kondici, ale to nebude ve dvou týdnech, rozložíme si to až do září. Hráče musíme naučit a zpracovat do systému rychlého a agresivního hokeje, který chceme v sezóně předvádět. Ke konci přípravy už se víc pracuje na taktice a na tom, aby byli hráči odpočatí a připravení na začátek soutěže.

Máte teď v kádru i nějaké mladší hráče, o kterých víte, že v týmu v sezóně nebudou?

Nově jsme do přípravy vzali mladého Vojtu Ševěčka a Honzu Bambulu. Jsou to hráči, kteří už naskočili do zápasu s áčkem loni. Budou s námi tři týdny, pak se připojí k dorostu, ale určitě si s námi zahrají nějaký zápas. V kádru na sezónu nebudou, ale budou k dispozici. Pokud budou pracovat tak, jak dosud pracují, tak jim určitě dáme šanci i během sezóny. Chceme, aby byli připraveni a samozřejmě, že chceme vychovat hráče, kteří budou schopni se zařadit a doplnit áčko. Pak máme v týmu nějaké hráče na zkoušku. Někteří to budou mít těžší, u některých víme, že by v kádru měli být, ale i tak chceme nastavit startovní čáru na nulu a všem dát stejnou šanci. Musí se o to porvat a my si pak s čistým svědomím můžeme vybrat hráče, kteří nám do kádru budou zapadat. Chceme si vybrat hráče tak, aby nám tým dobře fungoval.

Děkuji za rozhovor a ať se Vám daří.