SDO: Bezbrankový zápas v Olomouci nakonec pro sebe rozhodl AZ v nájezdech

Tomáš Vlček | 12.09.2014

3. kolo RAKO extraligy staršího dorostu zavedlo hráče AZetu na Olomoucký led. Po dobrém vstupu do zápasu sice převzali iniciativu domácí Kohouti, ale ani jeden tým nedokázal za 65 minut skórovat. Rozhodnutí tak padlo až v samostatných nájezdech. jejich jediným úspěšným exekutorem byl havířovský Rok Macuh, který v 5. sérii zajistil ze zápasu pro AZ 2 body. Další utkání sehrají starší dorostenci AZetu už v sobotu po poledni se Vsetínem

ELSD - 3.kolo pá 12.9.13:00
HC Olomouc - AZ Havířov
0:1sn
(0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: rozh. nájezd Macuh. Rozhodčí: Kika – Novotný, Bubela. Vyloučení: 2:4, navíc Heža (OLO) 5 min. + DKU [VRAZ]. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 78. Střely na branku: 37:22. Průběh utkání: SN 0:1.
HC Olomouc: Pospíšil – Škoda, Štreit, Spurný, Kolovratník, Kališ, Beutl, Galvas – Hajšman, Jeklič M., Štefka – Marek, Kuba (C), Zabloudil M. – Heža J., Husták, Malý – Machálek, Horák J., Beier.
AZ Havířov: Gerža – Kozubek, Trombik, Frojda, Dudek (C), Kiss, Spalovský, Mrowiec – Moravčík, Wróbel, Stružík, Peterka, Hendrych, Kurovský, Němec, Macuh, Kosina, Cihlář.

Úvodní dějství souboje mezi Olomoucí a Havířovem příliš hokejové krásy nepobralo. Ani jeden z týmů si nedokázal dlouhou dobu vypracovat větší brankovou příležitost. Více možností měli Slezané, kteří si během prvních deseti minut zahráli dvakrát proti čtyřem, ani jednou ale Pospíšilovu klec vážněji neohrozili. Naopak během druhého domácího trestu to byli právě oni, kdo mohl inkasovat. Malý se ve vlastním oslabení protáhl až před hostující klec, kterou ovšem vzápětí přestřelil.

O tři minuty později vyrazil hostující gólman puk jen k volnému Kubovi, který bekhendovou ránou mířil na vzdálenější tyč. Jenže hostující Gerža byl proti a perfektním zákrokem lapačkou udržel čisté konto. Stav zápasu se neměnil ani na začátku šestnácté minuty, kdy k pravé tyči mířil Heža. I tuhle akci totiž zastavil pohotovým zákrokem hostující brankář. Slezané si největší příležitost schovali až na závěr třetiny. V přečíslení tří hráčů proti dvěma domácím předložil Macuh puk volnému Moravčíkovi, který z první trefil jen rychle se přesouvajícího se Pospíšila.

Nerozhodné skóre mohl změnit na začátku druhého dějství Heža, který se sápal k odraženému kotouči před hostující klecí. Výborný zákrok defenzivy soupeře mu to ale nepovolil. Další šanci si Kohouti vypracovali na konci pětadvacáté minuty. Štefka nabídl puk před brankoviště Hajšmanovi, jenže gólman Gerža pohotovým přesunem zamezil domácímu celku skórovat. Na druhé straně se ozval nebezpečný Macuh, který po vyhraném buly bekhendem nastřelil spojnici Pospíšilovy klece.

Ve druhé polovině prostředního dějství šancí příliš nepřicházelo. Olomoučtí si sice zahráli hned dvakrát proti oslabenému soupeři, jenže ani jednou toho gólově nedokázali využít. Paradoxně mohli sami při své výhodě inkasovat. Macuh vypíchl soupeři kotouč na modré a přes více jak polovinu kluziště uháněl sám na domácí branku. Gólman Mory ovšem přečetl jeho záměr a střelu havířovského útočníka zlikvidoval.

Do třetího dějství naskočili mnohem aktivněji hráči hostujícího celku, ovšem z několika střeleckých možností se neuchytila ani jedna. Vážnější šance pak přišly až ve druhé polovině dvacetiminutovky na druhé straně. Nejprve Marek z nadějné pozice pálil mimo hostující svatyni. O chvíli později pak neuspěl ani Štefka, proti kterému se vytasil skvělým zákrokem betonem Gerža.

Na začátku poslední pětiminutovky zahrozili Havířovští. Nahození hostujícího Dudka od modré prolétlo kolem klubka hráčů a těsně minulo branku Pospíšila. V poslední minutě pak v útočné třetině Kohoutů sestřelil domácí Heža jednoho z protihráčů, za což vyfasoval pětiminutový trest společně s trestem do konce utkání. A Slezané toho málem ještě v základní hrací době využili. Kurovský se zbavil obránců a několik vteřin před třetí sirénou rozezvonil tyč domácí klece.

Utkání tak po bezbrankovém průběhu dospělo do pětiminutového prodloužení, ve kterém měli hosté možnost hrát přesilovou hru. O tu se ale záhy připravili vlastní chybou, a tak ani v nastavení se hrstka diváků branky nedočkala. Rozuzlení duelu musely tedy přinést až samostatné nájezdy. Během prvních čtyř sérií se ani jednomu střelci nepodařilo rozvlnit síť za gólmanem soupeře. Až v té páté se to povedlo Roku Macuhovi, který tak rozhodl o osudu dlouhého duelu.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Moc dobře se mi zápas nehodnotí, protože jsme získali jen jeden bod. Už ve druhém zápase v řadě jsme navíc nedali branku. Nejsme vůbec produktivní, nemáme důraz před brankou. Proto branky nedáváme. A bez nich se vyhrávat nedá. Musíme se z toho do soboty dostat. Velká škoda pro nás je, že Heža po druhém větším trestu má automatický stop na jedno utkání.

Martin Janeček (HC AZ Havířov 2010): První třetinu jsme byli malinko aktivnější. Nicméně od druhé části byla aktivní Olomouc. Nebýt gólmana Gerži, tak si domácí o malinký kousek zasloužili vítězství. Nakonec šlo utkání do prodloužení, kde jsme promarnili přesilovku 4 na 3. Nájezdy jsou vabank. Za body jsme rádi, ale ne za předvedenou hru.