SDO: Úspěšnou bitvu s Pískem rozhodla třetí třetina

David Motloch | 14.02.2015

H A V Í Ř O V - 12. kolo nadstavbové skupiny B RAKO extraligy staršího dorostu vyřklo Havířovu soupeře z Písku. Svěřenci trenéra Janečka byli v tomto utkání favoritem a svou roli nakonec potvrdili, dvě třetiny to však byl tuhý boj na obou stranách. Nerozhodný stav 1:1 však AZ ve třetím dějství zlomil třemi brankami, na kterých se podílel Richard Polak a Kamil Wróbel. Z trestného střílení upravil na konečných 4:1 Ondřej Kosina. Další utkání sehrají starší dorostenci v pátek 20.2. na ledě Litvínova.

ELSD - 40.kolo so 14.2.13:30
AZ Havířov - HC Písek
4:1
(1:0, 0:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 11. Kiss (Cihlář, Langer), 46. Polak (Dudek, Macuh), 53. Wróbel (Hendrych), 54. Kosina (TS) – 29. Polanský (Radoš). Rozhodčí: Jeřábek – Poruba, Štěpán. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 123. Střely na branku: 49:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
AZ Havířov: Sonnek – Trombik, Kiss, Frojda, Spálovský, Dudek, Mrowiec – Stružík, Macuh, Cihlář, Kurovský, Pacoň, Polak, Hendrych, Kosina, Langer, Wróbel, Peterka
HC Písek: Hauser – Stodolovský, Kozák, Turek, Novotný, Radoš, Hora – Pokorný, Schwamberger, Bednařík, Hadrava, Vostarek, Pecka, Klas, Polanský, Pixa

Už ze startu zápasu přebírali otěže zápasu domácí hokejisté Havířova. Ti si sice hosty nejprve jen oťukávali, ale v 9. minutě už přišla jejich první velká šance, když se k puku dostal střílející Wróbel a jeho pokus vytěsnil brankář Hauser špičkou své hokejky. Tlak domácích pokračoval i po této akci a v 10. minutě dokonce zvonila tyč.

O minutu později už ale domácí hokejisté slavili první střelecký úspěch, když se přesnou střelou za záda Housera prezentoval Filip Kiss. V 15. minutě mohlo být srovnáno, když špatnou rozehrávku brankáře zachytil Bednařík, přesto při své střele našel pouze rychle se vracejícího gólmana Sonneka.

I ve druhé části hry pokračovali domácí ve svém tlaku. Ve 24. minutě pomohla Langerovi při střele i nechtěná teč protihráče, Hauser si však nakonec i s tímto pokusem dokázal poradit. Poté si Havířov vytvořil velký tlak při přesilové hře, ale žádná z jeho šancí využita nebyla, včetně té největší z hole Wróbela.

To na druhé straně Písečtí názorně předvedli, jak se přesilovky využívají. Ve 29. minutě se z vyrovnávací branky radoval Marek Polanský, který využil tlaku a zmatků před brankou a volný kotouč propasoval mezi betony brankáře Sonneka. V 35. minutě mohl Polak litovat své šance, jelikož se s pukem dostal do úniku na branku, jenže svou kličku protáhl až příliš a už pak neměl prostor ke střele.

Ve třetí třetině domácí ještě více zfrekventovali počet svých střel. Brankář Hauser společně se svou obranou dokázal nějaký čas odolávat, ve 46. minutě se však Azetu podařilo docílit rozdílové branky.Pomyslné misky vah dokázal převážit na stranu Havířova přesně pálící Richard Polak.

O chvíli později mohl Polak přidat další branku, když společně se svými spoluhráči vyrazil do protiútoku, v tomto minisouboji však tentokrát zvítězil brankář Písku. V 51. minutě mohla vypuknout na písecké lavičce radost, jenže to by před prázdnou brankou musel pálící Klas lépe zpracovat kotouč. Třetí brankou domácích zlomil veškeré naděje Písku střílející Kamil Wróbel a konečný stav utkání – 4:1, upravil z trestného střílení skvělou kličkou do bekhendu Ondřej Kosina.

Tomáš Urbánek (HC AZ Havířov): My jsme sice dneska zápas vyhráli, ale jinak s hrou nemůžeme být vůbec spokojeni, protože tam z naší strany nebylo skoro nic. Až do třetí třetiny jsme vstoupili s trochu větším důrazem a po pěkných akcích se nám podařilo dát tři góly. Odskočili jsme na 4:1 a pak už jsme zápas kontrolovali.

Jan Kudrna (IHC Písek): Pro nás je, dá se říct, už každý zápas existenční. Ztrácíme šest bodů na záchranu a tak jsme chtěli nějaké získat tady v tom dvojzápase na Moravě. Včera se nám to v Porubě podařilo. Havířov však byl dnes mnohem těžším soupeřem. Přesto jsme chtěli udělat body i tady, ale na klucích se postupně projevila únava. Dvě třetiny jsme vydrželi hrát vyrovnaný hokej. Ve třetí třetině jsme odešli fyzicky, ale hlavně jsme udělali dvě obrovské chyby po buly, které nakonec rozhodly o výsledku utkání.