Už ve středu doma hostíme HC Most

28.10.2014 | Tomáš Vlček

První hokejová liga má na konci října opravdu rychlé tempo a po pondělním vloženém kole je tu hned další porce zápasů. Už ve středu 29. 10. 2014 sehraje AZ domácí duel proti HC Most. Utkání proti momentálně dvanáctému celku tabulky začíná v 18:00.

Mostecký klub patří v posledních sezonách k těm, které se pohybují spíše ve spodních patrech prvoligové tabulky a má také bohaté zkušenosti s boji o udržení, včetně baráže. Tu hráli Severočeši v posledních třech letech hned dvakrát. A vždy se jim podařilo prvoligovou příslušnost udržet. Letos se chtěli těmto starostem vyhnout. Proto před sezonou navázali užší spolupráci s extraligovým Litvínovem a také do týmu přišlo několik velmi kvalitních a zkušený borců – např. Jan Alinč, Vojtěch Kubinčák či Tomáš Divíšek.

Po těchto změnách se čekalo, jak si tým povede. Začátek soutěže nebyl vůbec špatný. Mostečtí sice často remizovali, ale prakticky v každém duelu si připsali nějaké bodíky a se ziskem 11 bodů v prvních šesti zápasech se drželi v horní polovině tabulky. Jenže v dalších dvanácti duelech už tak úspěšní nebyli. Sice si připsali cenný skalp Chomutova (3:2sn), ale za tři body porazili jen Havlíčkův Brod a momentálně jsou s 21 body dvanáctí.

Poslední zápas:

Naposledy se svěřenci trenéra Václava Baďoučka představili v pondělí v Ústí nad Labem. Skóre utkání otevřel v 15. minutě z přesilovky domácí Rod. Na dlouho to však byla poslední branka, která byla na ústeckém zimním stadionu k vidění. Až v úvodní minutě poslední třetiny přidal druhou branku do mostecké sítě veterán Roubík. Za Most snížil v polovině třetí třetiny z dorážky Bojer. Za další tři minuty vyrovnal Petruška. Utkání se tak pozvolna dostalo do prodloužení. Ani v něm se nerozhodlo, takže na řadu přišly samostatné nájezdy. Jediným, kdo v této disciplíně uspěl, byl domácí Přeučil.

Sestava HC Most: Soukup – Hora, Havelka, Grin, Charousek, Kousalík, Čížek, Kokeš – Kubinčák, Válek, Petruška – Tauš, Slavíček, Nedrda – Mical, Alinč, Smolka – Bojer

Statistiky hráčů:
V dosavadních zápasech se nejvíce dařilo dvojici útočníků Pavel Smolka (6+6) a Vojtěch Kubinčák (5+7). Za nimi pak jsou Patrik Petruška (5+5) a Jan Alinč (2+6). Z obránců je nejproduktivnější Kamil Charousek (1+4). V brance se poměrně pravidelně střídají Lukáš Horák (11 zápasů, 2,91 br./z a 92,25%) a Jakub Soukup (9 z, 2,71br./z a 92,43%).

Zajímavosti o klubu:
- Změna na trenérské lavičce - po zápase v Ústí odešel z klubu asistent trenéra Radek Mrázek, který se bude naplno věnovat už jen práci u Litvínovské mládeže. V nejbližších utkáních povedou " A" mužstvo Václav Baďouček a sportovní ředitel Bohumil Slavíček.
- HC Most jako remízový král – v dosavadních 18 kolech se už desetkrát (!) dostal zápas Mostu přes 60. minutu.
- Málo vyloučených – mostečtí jsou druhým „nejslušnějším“ týmem ligy. Průměrně obdrží jen 11 trestných minut na zápas. Na druhou stranu branku inkasují v každém pátém oslabení.

HC AZ Havířov

AZet hrál v pondělí na ledě Kadaně. A ač by to před sezonou asi tipoval málokdo, šlo souboj čtvrtého se třetím týmem tabulky. Byla to především taktická bitva s pevnými obranami. AZ šel v první třetině do vedení díky Tomáši Jiránkovi. Domácí srovnali deset minut před koncem z přesilovky, a protože remízový stav nezměnilo ano prodloužení, šlo se do nájezdů. V nich, na rozdíl od předchozího venkovního zápasu v Šumperku, AZ neuspěl a tak si veze ze severu Čech jeden bodík. I sním však byl trenér Jan Daneček spokojen. "Kadaň hraje silový hokej na vysoké úrovni. Nám po těžkém záapse s Kladnem a dlouhém cestování trochu odcházely síly. Myslím, že kdybychom nehráli oslabení za 4 minuty, už bychom asi vyhráli, ale domácí hráli přesilovky velmi dobře a vyrovnali v ní. I s bodem jsme vzhledem k okolnostem spokojeni." Havířov tak přenechal Kadani třetí pozici v tabulce, sám je však stále na skvělém čtvrtém místě se ziskem 32 bodů.

Sestava HC AZ Havířov: Daneček – Lenďák, Valenta, Krisl, Graca, Bezuška, Repe, Bahounek – Fořt, Loskot, Jiránek – Tomi, Šlahař, Jakúbek – Rimmel, Pechanec, Chmielewski – Klimša, Maruna, Matějek.

AZetu tedy sice skončila čtyřzápasová vítězná šňůra, ale proti Mostu si může zase navléknout vítězný korálek. V zápase bude favoritem a pokud předvede výkon jako v posledním domácím zápase proti Kladnu, mohl by opět slavit bodový zisk. Manažer klubu Patrik Rimmel to vidí stejně, má však nepříjemné zprávy ohledně marodky mužstva. "Máme marodku v obraně, konkrétně se jedná o 4 obránce. Uvidíme, jestli někdo z nich bude schopen zítra nastoupit. Určitě budeme chtít obránce ze Zlína, nebo Vítkovic. Večer po extralize budeme vědět vice. Nemocný je také Radim Haas. Na druhou stranu už se uzdravil Michal Sztefek a měl by zítra hrát. Přesto chceme potvrdit dobrou formu a vyhrát. Zveme všechny fanoušky na zítřejší zápas. Věříme v naše vítězství, i když zápas to bude těžký. Jak víme Most je farmou Litvínova a má v sestavě zkušené hráče."

V družině trenérské dvojice Daneček-Potěšil se zatím nejvíce daří trojici dvanáctibodových útočníků Marek Loskot (9+3), Vojtěch Tomi (6+6) a Antonín Pechanec (6+6). Z obránců jsou nejproduktivnější Tomáš Valenta (1+5) a Michael Foltýn (1+4). V brankovišti se pravidelně střídají Lukáš Daneček (8 zápasů, 2,20 br/z, úspěšnost 92,55 %) a Petr Matoušek (7 zápasů, 3,25 br/z a 89,78 % úspěšnost)

Vzájemná utkání

Oba kluby se naposledy střetly v 6. kole na Mosteckém ledě. Domácí sice podle výsledku vyhráli jednoznačně 4:0, ale spíše AZetu uštědřili lekci z produktivity, než že by byli v zápase dominantní. Nyní bude mít Havířov možnost Severočechům porážku vrátit.

6.kolo, středa 24.9.2014 HC Most – AZ Havířov 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. Gerhát (Smolka, Divíšek), 33. Charousek (Nedrda, Tauš), 49. Kubinčák (Petruška, Alinč), 56. Slavíček (Nedrda, Grin). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 337. Střely na branku: 31:35.

V minulé sezoně byla bilance vzájemných zápasů 3:1 pro AZ (skóre 18:10).

18:00 HC Slovan Ústí nad Labem – HC Benátky nad Jizerou
Zápas Rytíři Kladno – LHK Jestřábi Prostějov bude dohrán v pondělí 24. listopadu.