VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

V přípravce má AZ širokou základnu hokejistů, hlásí její trenér Jan Littner

26.04.2015 | Petr Miklas

Nejmladší hokejovou kategorií je Přípravka. V ní se s hokejem již od útlého věku začíná, tady malí hokejisté získávají první zápasové zkušenosti. V následujícím článku shrneme dění v azeťácké přípravce v sezoně 2014/2015.

Jan Littner

Hlavním trenérem přípravky v sezóně 2014/15 byl Jan Littner, který osvětluje hlavní změny u této kategorie a nové rozdělení tréninků: „Když jsem se loni v březnu dozvěděl, že budu mít na starost přípravku, dal jsem si za úkol ji rozdělit na dvě skupiny. Důvodem bylo to, že dětí v přípravce bylo tolik, že už nebylo dobré, aby všechny najednou trénovaly na jednom ledě. Sedli jsme si s panem Danečkem, probrali nějaké varianty a nakonec se nám podařilo odtrhnout ten nejstarší ročník (2007), tedy druhou třídu od přípravky a vytvořit tzv. kategorii Micro. Párkrát za sezónu se sice stalo, že byla velká vytíženost ledu a obě kategorie musely trénovat na ledě spolu, ale to bylo výjimečně.“

„Micro nakonec trénovalo v pondělí, úterý a ve čtvrtek na ledě úplně samostatně, zatímco přípravka byla na ledě v úterý odpoledne a o víkendech. Pokud bylo v sobotu nebo v neděli volno, dali jsme tam trénink micra. K tomu byl ještě zvlášť trénink micra a zvlášť přípravky v tělocvičně,“ dodává Jan Littner.

Luděk Jarolím

Přípravku Honza samozřejmě nevedl sám. Zde je výčet všech, kteří se na trénicích podíleli: „Já jsem byl sice vedený jako hlavní trenér, ale ruku k dílu přiložili všichni. Pravidelně chodili David Svozil, Luďa Jarolím a Marek Revaj, to byli takové tři hlavní postavy. Pomáhali Peťa Jemelík, Michal Janeček, pan Sztefek, pan Daneček a u micra i Martin Janeček. V podstatě byli u přípravky všichni trenéři, “ uzavírá dlouhý seznam Littner.

Cílem tedy bylo rozdělit jednu velkou skupinu na dvě menší. Kolik bylo v každé kategorii dětí? „V micru se počet dětí ustálil na dvaceti, u přípravky se to číslo neustále měnilo. Někteří odešli, další přišli, pak se zase vraceli ti, co odešli. Celkově se to v těch třech hlavních ročnících pohybovalo okolo šedesáti dětí,“ vypočítává Honza Littner.

Pro upřesnění: těmi hlavními ročníky jsou míněny ročníky 2007, 2008 a 2009, tedy děti od pěti do sedmi let. „Je to solidní základna a ke konci se nám tam začaly objevovat i ročníky 2010 a dokonce 2011. To znamená, že v našem městě se o hokeji ví a je o něj zájem, přestože jsme nedělali žádnou velkou náborovou akci. Měli jsme jen nějaké letáky tady na stadionu a po městě,“ neskrývá radost.

Ročník 2007 vybojoval pod vedením trenéra Davida Svozila 4. místo na turnaji ve Frýdku-Místku

Pojďme si připomenout co je náplní přípravky, jak vypadají tréninky a co vlastně ty nejmenší čeká?„Základem je, aby to dítě chodilo na stadion rádo. To je hlavním úkolem trenérů. Přece jen ty začátky nejsou pro malé děti jednoduché. Už umí chodit, ale bruslení není přirozený pohyb, takže tam je potřeba trpělivosti. Vždycky říkáme rodičům, ať jdou poprvé na led s dítětem třeba na deset minut, pokud dítě brečí a chce domů, ať je nenutí násilím a vezmou je domů. To samé, když ráno nechce vstávat. Nesmí se nutit, dítě musí chtít samo a těšit se na trénink. To vždycky rodičům zdůrazňujeme. Ono to tak ve většině případů i bylo. Nejdřív děti vydržely deset minut, pak dvacet a potom už celou hodinu, “ přibližuje hokejové začátky hlavní trenér přípravky v sezoně 2014/2015.

„Jinak je to hlavně o základech – bruslení a obratnosti. Tréninky se snažíme dělat tak, aby tam byla hravost a soutěživost. V té nejmenší kategorii není moc co vymýšlet, ty základy jsou pořád stejné,“ doplňuje.

Také ročník 2008 byl čtvrtý - na turnaji v Krnově. Zde kluky vedli Jan Littner a Luděk Jarolím

Petr Jemelík

Měly ty starší děti i nějaké zápasy v minihokeji? „Druhá třída se jednou měsíčně účastnila turnaje, který je daný svazem. My máme početně silnou třetí i čtvrtou třídu, proto tam není prostor pro druháky. V okolních klubech mají dětí málo, proto je doplňují právě druháky, kteří pak mají odehráno víc zápasů. To je potom samozřejmě vidět, když hrají proti našim druhákům, kteří mají těch zápasů méně. My jsme s panem Danečkem rodičům tuto situaci vysvětlovali, říkali jsme jim, že je třeba trpělivosti a že se to časem srovná, což se i stalo. Bylo to i tím, že dvacet dětí mělo na ledě tři trenéry, což žádná jiná třída neměla. Musím říct, že ročník 2007 je hodně šikovný a do budoucna máme na čem stavět. Ti nejmladší si také zahráli, od února jsme měli domluvené zápasy s Porubou a byli jsme na turnajích v Krnově a Orlové,“ zní vyjádření dnes už bývalého hlavního trenéra přípravky.

David Svozil

Od příští sezóny totiž povedou přípravku David Svozil a Petr Jemelík. Všechny organizační věci si budou řešit oni a na ně by se měli obracet i zájemci, kteří chtějí dát své dítě na hokej. Je něco, co by k tomu Jan Littner dodal?„Myslím si, že je to dobrý krok. My trenéři jsme se shodli, že přípravce by se měli věnovat trenéři, kteří ji budou mít naplno a vedení s tím souhlasilo. Volba trenérů je super. David Svozil už několik let ukazuje, že to s dětmi opravdu umí a má kvalitní tréninky. To samé se dá říct o Peťovi Jemelíkovi, který tady má i syna. Řekl bych, že to dostali trenéři, kteří tomu dají první poslední,“ vidí ve změně samá pozitiva.

„Ať se lidi ozývají, ať to jdou zkusit a mají radost, že jejich děti něco dělají,“ láká na závěr našeho povídání Jan Littner rodiče, aby dali své děti na hokej.

Kontakty na trenéry přípravky:

email: pripravka@hc-havirov.cz

tel.: David Svozil: 775 664 386, Petr Jemelík: 777 774 075, 725 582 421