VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

V úterý soupeřem AZetu Žilina

18.08.2014 | Tomáš Vlček

Po vítězné obhajobě turnajového prvenství v Porubě, čeká na hokejisty AZetu během jednoho týdne trojice domácích přípravných utkání. A to první už v úterý 19.8., kdy v K&K PNEU aréně přivítáme slovenský celek MsHK Žilina. Zápas začíná v tradičních 18:00.

MsHK DOXXbet Žilina

Severoslovenský tým má za sebou sezonu, na kterou bude chtít jistě co nejdříve zapomenout. Skončil totiž na posledním místě extraligové tabulky a účast mezi slovenskou elitou obhájil až v baráži s Bardejovem. Klub se také potýkal s ekonomickými problémy a tak se vedení snaží za minulostí udělat hodně tlustou čáru. Začalo splacením všech pohledávek vůči hráčům a trenérům. Pokračovalo omlazením kádru s důrazem na vlastní odchovance a stanovilo si dlouhodobou vizi – vybudovat stabilní tým postavený právě na hokejistech z vlastní mládežnické líhně. V Žilině vědí, že je to úkol nelehký a nepotrvá rok nebo dva, ale jsou přesvědčeni, že jiná cesta v současné ekonomické realitě ani není.

Autor: Karel Vaculík

Do přípravy na letošní sezonu vstoupilo žilinské áčko pod vedením nového hlavního trenéra – zkušeného 66 letého Jozefa Zavadila. Tomu bude dělat asistenta Martin Groma, který se v závěru minulé sezony podílel na záchraně „vlků“ v extralize. Tým se sešel až počátkem srpna a v přípravě má naplánováno 11 zápasů. První tři z nich sehrál na turnaji v Porubě a to s ne příliš velkou úspěšností. Ve skupině prohráli Žilinští vysoko jak s Opavou, tak s Porubou a až v souboji o 5. místo zdolali Přerov.

Sestava Žiliny v zápase proti Přerovu:

Gavalier (Vasilijevič) – Bobček, Čičala, Drábek, Drevenák, Ďurkech, Hájnik, Krčula, Kubiš, Leško, Lipovský, Niník, Petelin, Piják, Slota, Smetana, Šimko, Valášek, Zacharov, Jarab

Autor: Karel Vaculík

Příčinou těchto výsledků může být i velké míchání se sestavou. Každopádně stejně jako AZ si „vlci“ příliš neodpočinuli a už jdou do dalších přípravných bojů. Po zápase v Havířově nastoupí hned druhý den v Jastrzebie a za další dva dny se v duelu proti Senici poprvé představí fanouškům na domácím ledě.

Rozpis přípravných střetnutí MsHK Žilina před sezónou 2014/2015:

TURNAJ v Porubě
14. 8. Žilina - Opava 2:6
15. 8. Žilina - Poruba 1:7
16. 8. Žilina - Přerov 4:2

19.8. Havířov - Žilina

20.8. Jastrzebie - Žilina
22. 8. Žilina - Senica
26.8. Trenčín - Žilina
27. 8. Žilina - Graz99ers
2. 9. Žilina - Trenčín
5. 9. Žilina - Jastrzebie
6. 9. Senica - Žilina

HC AZ Havířov

To AZ už má za sebou přípraváků sedm. Bilance je zatím výborná, neboť si z toho připsal pět výher, včetně tří na turnaji v Porubě, kde postupně zdolal Přerov, Jastrzebie a Opavu. Turnaj tak, stejně jako v předchozích dvou letech, vyhrál a zůstává tak jeho jediným vítězem!

Autor: Karel Vaculík

Trenér Jan Daneček hodnotí účinkování týmu takto: „My jsme turnaj v Porubě brali jako takový určitý mezník. V tom následujícím týdnu už jsme chtěli trénovat s hráči, se kterými počítáme do závěrné části přípravy na ligovou soutěž. Turnaj splnil očekávání, protože tam byla ambiciózní mužstva z 2. ligy, což je pro prvoligový tým vždy horší soupeř než hrát s vyrovnaným celkem. Vždycky se na vás totiž chtějí vytáhnout. Oba týmy mají zkušený mančaft, navíc v případě Opavy i dlouhodobě pohromadě, takže na nich byla vidět výborná organizace v obraně. A třetím soupeřem bylo polské Jastrzebie, které má ty nejvyšší cíle ve své soutěži. Takže s úrovní soupeřů spokojenost. Naše hra ještě neodpovídala tomu, co si my trenéři představujeme. Ale to je dáno tím, že ještě hledáme různé varianty složení. Trochu nám to ztížila i zranění obránců. Přesto nám turnaj ukázal co v hráčích je.“

Autor: Karel Vaculík

Trenér rovněž poodhaluje, jak se bude dále vyvíjet formování kádru AZetu. „Dneska máme sezení s vedením klubu, kde chceme představit ten kádr 22-23 hráčů se kterými půjdeme do závěru přípravy. Ještě se nabízí možnost využít nějakého pro nás zajímavého hráče, který se nevleze do kádru extraligových týmů, ale spíš už budeme využívat jen ty střídavé starty.“

Šéf havířovské lavičky už je samozřejmě myšlenkami u úterního přípravného zápasu s Žilinou. Byť jak sám říká, čeká nás poměrně velká neznámá. „Nevíme moc co máme od soupeře očekávat, protože Žilina zkoušela v přípravě přes 50 hráčů. Po loňské sezoně, kdy se až v baráži zachránila v extralize, se jí kádr prakticky rozpadl. Takže hledají nové mužstvo. K dispozici mají velké množství hráčů a ty trenéři různě zkouší. Na turnaji v Porubě sehráli tři zápasy a prakticky pokaždé v jiné sestavě. Nevím, jestli to už trenéři nějak stabilizovali a s jakou sestavou se představí. Ale doufám, že postaví silný tým, který nás dobře prověří.“

Autor: Karel Vaculík

Poměrně nejisto je i u sestavy AZetu, i když důvody jsou zcela jiné: „Naši sestavu v tuto chvíli nevím, protože nás ještě čeká zužování kádru a pak máme několik zraněných, u kterých nevíme, zda budou k dispozici.“

Sestava AZetu ve finálovém utkání na turnaji v Porubě:

M. Svoboda – Bezuška, Krisl, Klimíček, Lenďák, Turoň, Foltýn, Chroboček, Graca - Maruna, Jiránek, Říčka, Matějek, Šlahař, M. Rimmel, Pechanec, Haas, Jakúbek, Tomi, J. Daneček, Kanko.

Z hlediska statistik je potřeba zmínit, že AZ se s Žilinou v novodobé historii utkal jen jednou, a to loni v na turnaji v Porubě. Zápas tehdy vyhrál díky drtivé druhé třetině 4:2 a střelci branek byli Říčka, Tomášek, Sztefek a Videlka.

Na závěr snad jen připomeňme, že úterní zápas HC AZ Havířov - MsHK DOXXbet Žilina začíná v KK PNEU aréně v 18:00.