AZ nad Frýdkem-Místkem v letošní sezoně dále vítězí, tým podržel skvělý Bláha!

Josef Nudera | 20.12.2017

V rámci 32. kola WSM Ligy zajížděl AZ RESIDOMO Havířov na led rivala z Frýdku-Místku. AZet začal utkání velmi dobře a po brankách, které vsítil Jiří Krisl a Jan Bambula, vedl 2:0. V zápase ale postupně začali přebírat otěže domácí a vyústilo to i vyrovnáním ve třetí části. Zápas dospěl do prodloužení, kde byl Havířov po celou dobu pod tlakem. V brance se i v oslabení blýskl brankář Bláha, který vytasil několik skvělých zákroků, aby mohl necelou půl minutu před koncem prodloužení rozhodnout Marek Sikora! AZ si odvezl 2 body a už vyhlíží tým Vsetína v pátečním domácím a zárověň vánočním utkání.

WSM liga - 32.kolo st 20.12.18:00
HC Frýdek-Místek - AZ Residomo Havířov
2:3p
(0:2, 1:0, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 38. Bartko (Štumpf, Marek Růžička), 53. Martynek (Bajtek, L. Kovář) – 13. Krisl (Tomi), 17. Bambula (Gřeš, Krisl), 65. Sikora (Kanko, Rác). Rozhodčí: Dědek, Zbořil – Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 4:3 (navíc Marek Růžička (FRM) OT do konce utkání za NESP). Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1604. Střely na branku: 29:24. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.

HC Frýdek-Místek: Strmeň – Bartko, Piegl, Zahradníček (A), D. Stránský, Matyáš, L. Kovář – Štumpf, Pechanec, Marek Růžička – Franek, Bajtek (C), Martynek – Christov (A), Klimša, Kvasnica – J. Kalus, Przybyla, Kafka.
AZ Residomo Havířov: Bláha – Drtil, Luža, Krisl (C), Chroboček, R. Havel, Dudek, Mrowiec – M. Kalus, Pořízek, Tomi (A) – Maruna, Rác (A), Sikora – L. Bednář, Matai, Kanko – Gřeš, Cihlář, Bambula.

Hned v úvodu utkání dostali domácí hokejisté k dispozici přesilovku. Hala se dostala díky vydatné podpoře domácích, ale i hostujících fanoušků, okamžitě do varu, ale žádnou větší šanci si červenobílí nevypracovali. Další minuty se nesly spíše na vlně nepřesností než velkých příležitostí na jedné či druhé straně. Nejvíc to Polárkou zahučelo, když v polovině první třetiny zcela osamocený Kovář z blízka netrefil branku.

V 13. minutě si Havířovští vybojovali útočné pásmo a početný ostrůvek hostujících fandů si mohl poprvé zakřičet „gól!“, když šikovnou tečí usměrnil puk za záda Jana Strmeně Jiří Krisl. Ještě do první přestávky Havířov své vedení stihl navýšit. V 17. minutě důraz na brankovišti osvědčil Jan Bambula, dorazil puk do brány a hosté mohli odejít do kabin spokojenější.

Ve 23. minutě využil liknavé rozehrávky hostů Kvasnica, ale jeho koncovka z bezprostřední blízkosti na Ondřeje Bláhu v brance Havířova nestačila. O pár minut později vystihl Kvasnica nepřesnost Havířovských znovu, ale hostům i v tomto případě zachránil krk spolehlivý Bláha.

Zbytek druhé třetiny probíhal úporný boj doslova o každý centimetr ledu, bojovnost u obou týmů však vítězila nad hokejovou krásou, takže příliš mnoho oku lahodících akcí osazenstvo haly Polárka nevidělo. V 34. minutě narýsoval Marek Růžička přihrávku před branku na najíždějícího Daniela Štumpfa. Slovenský útočník ale své první domácí představení v dresu rysů gólem nezkrášlil.

V závěru prostřední části zápasu vrátil Frýdek-Místek do hry Jan Bartko, který využil zmatků před brankou Havířova, ocitl se volný na pravém kruhu a po jeho střele se Bláha natahoval marně. Třetí třetina tak slibovala pořádné drama.

Očekávané drama se opravdu dostavilo již po necelých dvou minutách, kdy byl vyloučen Marek Sikora, a domácí se okamžitě vrhli do útoku. Ovšem svou chutí bojovat se borci přepočítali a místo pěti se na ledě ocitlo šest hráčů, síly se tak znovu vyrovnaly. V 53. minutě vyskočili všichni domácí fanoušci ze sedadel, když Rostislav Martynek, vrátil tým svou premiérovou a zároveň vyrovnávací brankou do hry o vítězství.

Zbylých sedm minut bylo snad ještě dramatičtějších, ať už u kotouče byli domácí nebo hosté. Poslední dvacetiminutovka o vítězi nerozhodla, a tak se hráči museli připravit na prodloužení. V 62. minutě Frýdek-Místek měl na ledě o jednoho hráče navíc díky faulu Petra Kanka a dech se tajil všem přítomným. Nakonec o všem rozhodl Marek Sikora, kdy během přesilové hry umístil puk za záda Jana Strmeně, který neměl šanci s touto střelou nic udělat.

Autor reportáže: Petr Sumbal

Marek Malík (HC Frýdek-Místek): Dnešní utkání se hodnotí velmi těžce, jelikož kromě první třetiny, kdy jsme si nechali dát dva laciné góly, jsme hráli slušně. Druhou třetinu jsme myslím hráli hodně dobře. Dostali jsme soupeře pod tlak, ale potom zase přišly naše individuální chyby, třeba v přesilovce, kdy nás bylo šest na ledě. Pak jsme nezvládli situaci v přesilovce v prodloužení. Máme neskutečně smíšené pocity, kluky bychom strašně rádi pochválili, ale pak jim musíme říct, že udělali chyby, které nás stály další dva body. Bude nás to mrzet, protože dneska to byl zápas, který jsme měli vyhrát.

Jiří Režnar (AZ RESIDOMO Havířov): Určitě jsou to pro nás dobré dva body. Chvílemi jsme šli aktivně dopředu, dostali jsme Frýdek pod palbu. Získávali jsme hodně kotoučů, ale jakmile začneme hrát střední pásmo, zacouváme a soupeř dostane hodně prostoru, aby vyjel. A když je soupeř zkušený, tak jako tady ti kluci, kteří hrají i v reprezentačních výběrech, dostane se z pásma do pásma, kde nám pak jde do brány. Na tom musíme ještě zapracovat, abychom hráli od první až do poslední vteřiny. Udělali jsme dvě hrubky, kdy nám tam unikal obránce a hráč, který měl, ho nezachytil. U toho druhého gólu to samé, to jsme nechali volného Martynka. Škoda takové chyby, jinak skvělý výkon Bláhy, dneska nás podržel, dva body jsou taky dobré.