AZ porazil Opavu a v Porubě triumfuoval i napotřetí

Tomáš Vlček, Adam Bagar | 16.08.2014

Sobota byla na porubském turnaji O cenu RT TORAX věnována soubojům o celkové umístění. Poté co Žilina porazila v souboji o 5. příčku Přerov a Poruba v duelu o místo 3. Jastrzebie, přišel na řadu finálový souboj mezi AZetem a Opavou. Do vedení šel trochu překvapivě Slezan, ale AZ ve druhé třetině srovnal a v závěrečné třetině strhl vedení na svou stranu. Opava se přesto nevzdala a tak byl zápas dramatický až do samotného závěru. Nakonec se po výhře5:3 AZ radoval nejen z výhry, ale i z celkového vítězství na turnaji, kde tak slaví „zlatý hattrick“.

příprava muži - 0.kolo so 16.8.17:30
HC Slezan Opava - AZ Havířov
3:5
(1:0, 0:1, 2:4)
Branky a nahrávky: 6. Baďura (Mosler), 45. Polok (Vítek, Baďura), 54. Polok (Vrabel) – 22. Jiránek, 42. Říčka, 49. Pechanec (Krisl), 53. Šlahař (Jakúbek, Maruna), 60. Tomi (Jiránek). Rozhodčí: Hradil, Mikula – R. Vengřín, M. Vengřín. Vyloučení: 13:8, navíc Turoň (HAV) 2+10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 247. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 3:4, 3:5.
HC Slezan Opava: Šafránek – Kysela, Vrabel, Černý, Galvas, Tichý, Tůma, Pavelek, Mosler, Kocián, Měch, Herman, Vítek, Polok, Vlašánek, Chalupa, Wolf, Musial, Černý, Baďura, L. Svoboda.
AZ Havířov: M. Svoboda – Bezuška, Krisl, Klimíček, Lenďák, Turoň, Foltýn, Chroboček, Graca - Maruna, Jiránek, Říčka, Matějek, Šlahař, M. Rimmel, Pechanec, Haas, Jakůbek, Tomi, J. Daneček, Kanko.

Finálový duel porubského turnaje O pohár RT TORAX měl jasného favorita. Prvoligový Havířov ovládl už předchozí dva ročníky a do sbírky chtěl přidat i třetí triumf. Nadšeně hrající Opava ale pro něj byla od úvodních minut nepříjemným soupeřem, který navíc šel do brzkého vedení. Mosler napřáhl na modré a před brankou operující Pavel Baďura sklepl kus černé pryže za bezmocného třineckého juniora Miroslava Svobodu, jenž tentokrát dostal přednost před Lukášem Danečkem. To na druhé straně se mezi třemi tyčemi představil tradičně Dušan Šafránek.

A podobně jako v předchozích vystoupeních působil znovu velice jistě, ačkoliv příliš práce v prvním dějství neměl. Havířov měl sice územní převahu, ale přes velmi dobře organizovanou opavskou obranu se jen těžko dostával do šancí. Nějaké si ale vytvořil. Nejprve Haas ztroskotal na vymrštěné lapačce Šafránka a v úplném závěru úvodní periody zase Šlahař na své střelecké nemohoucnosti. Do šaten tak odcházel spokojenější Slezan, jehož nebojácná hra a rychlý přístup slavily úspěch. Otázkou však bylo, jak na tom bude v dalším průběhu s fyzickými silami.

Co se nepovedlo AZetu v první třetině, přišlo hned na startu druhého dějství. Ke skórování mu však pomohla velká chyba obránce Vrabela, jenž našel přesně hůl Tomáše Jiránka a ten svou rychlou střelou k tyči srovnal skóre. Slezan ale inkasovaná branka nesložila a dál trápil favorita. Postupem času se duel proměnil ve velký boj s množstvím vyloučení. V přesilovkách se ale ani jednomu týmu příliš nedařilo. Až v závěru třetiny orazítkoval Graca tvrdou střelou od modré horní tyč Šafránkovy klece, skóre se však do přestávky už neměnilo a vše bylo dál otevřené.

Třetí dějství nabídlo fanouškům nejzajímavější podívanou a také množství branek. Po další individuální chybě proměnil samostatný únik ve vedoucí trefu Robert Říčka. Za další dvě minuty ale bylo znovu srovnáno. Při přesilovkovém tlaku měl už lehkou práci dorazit kotouč do poloprázdné branky Tomáš Polok. Havířovští hokejisté ale dlouho na další gól nečekali, když Krislovu střelu od modré ztečoval za Šafránka Antonín Pechanec. Strhující boj pokračoval a zanedlouho dal AZetu dvoubrankový náskok Jakub Šlahař, jenž předvedl ukázkový důraz před brankou.

Zdálo se, že je rozhodnuto, ale výborně hrající Opava se nevzdávala ani za takového stavu a bleskově snížila. Tomáš Polok si položil Svobodu a zamířil do odkryté části havířovské klece. Srovnání pak měl dokonce na holi Galvas, jehož vybídl ke skórování v situaci dva na jednoho Musial. Až tři sekundy před koncem si mohl Havířov definitivně vydechnout, když trefil odkrytou opavskou branku Vojtěch Tomi. Havířov tak ovládl porubský turnaj i potřetí, Slezan mu však byl ve finále velice důstojným soupeřem a domů odcestuje s příjemným druhým místem. Třetí končí domácí Poruba.

Josef Doboš (HC Slezan Opava): Musím říci, že to bylo z obou stran výborné rychlé utkání, které mělo nasazení. Turnaj splnil svůj účel, obstáli jsme a ukázali, že hokej hrát umíme. Věřím, že nám to vydrží i do sezony. Škoda, že jsme udělali individuální chyby, ale to se stává. V předchozích zápasech zase kluci rozehrávali výborně. Je potřeba se jenom z toho poučit a jít dál.

Jan Daneček (HC AZ Havířov 2010): Sice jsme vyhráli, ale s výkonem nemůžeme být spokojeni, protože Opava nám byla vyrovnaným soupeřem. Měli jsem v nohách těžký zápas s Jastrzebie, což bylo na našem pohybu znát. Ale tím samozřejmě nechci říci, že Opava hrála špatně. Má kompaktní tým a pro nás to bylo velmi těžké utkání. Jsme rádi, že jsme ho dotáhli do vítězného konce.