AZ přejel i Kladno a v tabulce už je třetí

Tomáš Vlček | 25.10.2014

V 17. kole 1. hokejové ligy se v K&K PNEU Aréně postavili AZetu kladenští Rytíři. Začátek zápasu byl trochu ospalý, ale po úvodní brance Davida Klimši se začal hrát výborný hokej, ve kterém byl Havířov lepší než jeho ex-extraligový soupeř. Hosté sice v úvodu druhé třetiny srovnali, ale pak se azeťáci třemi rychlými brankami Honzy Maruny, Martina Jakúbka a Marka Loskota utrhli do pohodlného vedení. Ve třetí třetině padla ještě na každé straně jedna branka, přičemž ta Tomáše Matějka po krásné souhře celého útoku byla z kategorie výstavních. Havířov si jinak vedení celkem s přehledem pohlídal a vyhrál zaslouženě 5:2. Další zápas sehraje AZ už v pondělí v Kadani, doma se představí opět ve středu proti Mostu.

1.liga - 17.kolo so 25.10.17:00
AZ Havířov - Rytíř Kladno
5:2
(1:0, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 14. Klimša (Lenďák, Maruna), 27. Maruna (Klimša), 31. Jakúbek (Krisl, Pechanec), 32. Loskot (Fořt), 54. Matějek (Maruna, Klimša) – 21. Pitule (Hořava), 54. Růžička (Rudovský, Kolářík). Rozhodčí: Mikula – Lukš, Novák. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2.767. Střely na branku: 31:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.
AZ Havířov: Matoušek – Lenďák, Valenta, Krisl, Graca, Bezuška, Repe, Bahounek – Fořt, Loskot, Jiránek – Tomi, Šlahař, Jakúbek – Haas, Pechanec, Chmielewski – Klimša, Maruna, Matějek
Rytíř Kladno: Vladař – Růžička, Bunda, Kolářík, Kužel, Látal, Gutwald, Chalupa – Hořava, Dragoun, Rudovský – Tenkrát, Havlíček, Eberle – Redlich, Pitule, Dalecký – Melka, Lukáč, Strnad

Začátek utkání ukázal, že tento souboj bude především velkou taktickou bitvou, což úvodní minuty zápasu skutečně potvrdily. Do vetších příležitostí se oba týmy dostávaly spíše sporadicky. Obraz hry vypadal o něco lépe u hostů z Kladna, do vedení se však v první třetině dostal havířovský AZ. Ve 14. minutě se totiž poměrně nenápadnou střelou od modré čáry mohl radovat z branky David Klimša.

Brankář Rytířů Vladař se nechal tak trochu nachytat a střela od havířovského střelce mu prošla někde mezi rukou a tělem. Od té doby převzal otěže utkání právě domácí tým. Ten se v 19. minutě dostal do obrovského tlaku, když si trio Fořt-Loskot-Jiránek vytvořilo snad pět vyložených brankových šancí, všechny ale zneškodnil brankář Vladař. To bylo z hlediska prvního dějství vše.

Druhá třetina přinesla o poznání krásnější hokej se spoustou branek. Hned ve 21. minutě srovnával za Rytíře Tomáš Pitule, který svou dorážkou využil přesilovku 4 na 3. Vyrovnaný stav na světelné tabuli však dlouho nevydržel, protože už ve 27. minutě poslal Havířov zpátky do vedení navrátilec v sestavě Jan Maruna, který střelu Davida Klimši pohotově dorazil do branky.

AZ byl od té chvíle jednoznačně na ledě lepším týmem. Velké šance z 29. a 30. minuty zůstaly nevyužity pouze díky skvělým zákrokům brankáře Vladaře. Jenže následný nápor přeci jen znamenal puk ve svatyni hostů. To když se ve 31. minutě prosazoval dorážkou v přesilové hře Martin Jakúbek. To však nebylo od Havířovských vše. Střeleckou náladu a formu totiž potvrdili hned v následující minutě, kdy na tříbrankové vedení domácích zvyšoval Marek Loskot, který v brankovišti nachytal na holičkách brankáře Vladaře.

Až poté se ozvali i hosté z Kladna. Ti se mohli ve 38. minutě radovat z branky, kdyby se Dalecký dokázal přes skvělé postřehy brankáře Matouška prosadit. Nic na skóre zápasu nezměnila ani jedovatá střela Tenkráta, kterou opět ukryl ve výstroji dnes skvěle chytající Matoušek.

Tříbrankový náskok Havířov ve třetí třetině nepodcenil a i nadále předváděl zodpovědnou hru, při které soupeře prakticky k ničemu nepouštěl. Naopak v havířovských ochozech mohlo být ještě veseleji, když se ve 43. minutě dostal do samostatného úniku Chmielewski. Jeho kličku do forhendu ale Vladař vychytal.

V 54. minutě sice Kladenští vystrčili zoubky, když se přesnou střelou z kruhu prosadil David Růžička. Radost hostujícího týmu měla však jepičí život, protože ještě v té samé minutě po nádherné kombinaci pálil přesně do odkryté branky Tomáš Matějek. To byla z hlediska samotného zápasu vše, Havířov tak zcela zaslouženě porazil Kladno výsledkem 5:2.

Jan Daneček (HC AZ Havířov): Dnes podali všichni hráči výborný výkon. Věděli jsme, že Kladno je dobře bruslící soupeř a tak jsme chtěli hrát na čtyři útoky. Proto jsme zařadili do sestavy i Honzu Marunu. Ukázalo se, že ta první porážka od tohoto soupeře byla nezasloužená, protože ani tenkrát jsme nebyli horší. Dnes kluci zápas odjezdili na 120%, což je proti těmto soupeřům potřeba a nám trenérům tak usnadnili koučování.

Jiří Čelanský (Rytíři Kladno): Dnes rozhodly naše individuální chyby. První třetina nebyla z naší strany špatná, i když jsme ji prohráli. Ve druhé třetině jsme srovnali, ale pak jsme opět inkasovali po chybě. O zápasu rozhodla druhá třetina, kdy si domácí vytvořili rozhodující náskok. Pak už si to kontrolovali a do větších šancí nás nepouštěli.