AZ proti Jastrzebie ztratil tříbrankový náskok, ale nakonec vyhrál a jde do finále

Tomáš Vlček | 15.08.2014

Vhledem k předchozím výsledkům bylo jasné, že dnešní souboj Havířova a Jastrzebie bude bitvou o finále. AZ měl do utkání parádní nástup a v 8. minutě vedl 3:0. Jenže polský tým se nevzdal a ve druhé třetině převzal iniciativu a skóre srovnal. Rozhodnutí tak přinesla závěrečná část, v níž se AZ opět dostal na koně a dvěma brankami strhl nakonec vítězství na svou stranu. Znamená to, že se ve finále turnaje utká v sobotu od 17:30 se Slezanem Opava a bude usilovat o turnajový hattrick.

příprava muži - 0.kolo pá 15.8.19:15
JKH Jastrzebie - AZ Havířov
3:5
(0:3, 3:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 35. Polodna (Laszkiewicz), 38. Bordowski (Němeček), 40. Bordowski (Plichta) – 5. Rimmel (Krisl, Daneček L.), 7. Loskot (Turoň, Rimmel), 8. Pechanec (Daneček J.), 48. Haas (Lenďák), 50. Říčka (Daneček J.). Rozhodčí: Kubičík, Koliba – Janda L., Lasák. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: . Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:5.
JKH Jastrzebie: Odrobny - Němeček, Rompkowski, Protivný, Sordon, Bryk, Górny, Kantor, Pastryk - Bordowski, Laszkiewicz, Polodna - Danieluk, Steber, Urbanowicz - Drzewiecki, Plichta, R. Nalewajka - Kulas, Marzec, Ł. Nalewajka.
AZ Havířov: Daneček L. – Bezuška, Krisl, Klimíček, Lenďák, Turoň, Foltýn, Chroboček, Graca - Jiránek, Maruna, Říčka, Matějek, Loskot, Rimmel M., Pechanec, Haas, Sztefek, Tomi, Daneček J., Kanko.

Stejně jako v předchozím zápase proti Přerovu šel AZ do vedení brankou z přesilovky. V polovině 5. minuty potrestal Bordowského faul přesnou střelou Mikuláš Rimmel, který zakončil rychlou akci založenou brankářem Lukášem Danečkem. Uplynuly jen dvě minuty a havířovští vedli o dvě branky. Tentokrát se po nenápadné akci před brankou dobře zorientoval Marek Loskot. Na konci osmé minuty už to bylo 3:0 pro AZ. Obrana Jastrzebie nebyla znovu na brankovišti dostatečně důrazná a nechala z bezprostřední blízkosti skórovat Antonína Pechance.

Kouč polského týmu si v reakci na tento katastrofický úvod vzal oddechový čas, aby postavil své hráče na nohy a otupil havířovskou smršť. Obojí se mu víceméně podařilo. Jastrzebie přežilo dvě přesilovky AZetu a v 17. minutě si Laszkiewiczem vytvořilo první větší šanci. Lukáš Daneček byl však připraven. Poslední šanci ke skórování v první třetině měl havířovský Matějek, ale v dobré pozici nepřehodil ležícího gólmana Odrobného.

Druhou část zápasu pojali mnohem aktivněji hráči Jastrzebie a brzy byly k vidění i jejich šance. Kulase s Plichtou vychytal v situaci 2 na 1 Daneček, který si poradil i se samostatným únikem kapitána Urbanowicze. AZ se dopouštěl řady faulů, ze kterých pramenily přesilovky soupeře. A právě v nich se zrodil obrat zápasu. Ve 34. minutě ještě Daneček zachránil gólovou dorážku Gorného, ale o minutu později už kapituloval. Neobsazený Petr Polodna dostal nabito k tyčce a z první se trefil přesně.

Za další dvě minuty šli havířovští opět do čtyřech a opět z toho byla inkasovaná branka. Na konci pěkné a hlavně rychlé kombinace stál tentokrát Richard Bordowski, jehož projektil vymetl šibenice azeťácké branky. Ani to však ještě nebylo ze strany Jastrzebie vše. 55 vteřin před druhou sirénou se dostal k puku před brankou AZetu opět Richard Bordowski a i přes těsné bránění srovnal skóre na 3:3.

Třetí třetina začala oboustranně opatrně. Nakonec to byli havířovští, kdo se více tlačil do zakončení. V situaci 2 na 1 sice ještě Jan Daneček nevyužil Pechancovu příhru, ale ve 48. minutě šel AZ opět do vedení. Po velkém tlaku Lenďákovu střelu od modré skvěle ztečoval před gólmanem Radim Haas.

Definitivní tečku dal na skóre už za dvě minuty Robert Říčka, který se dostal k odraženému pokusu Danečka, natlačil se před branku a popáté překonal Odrobného. Ten měl na své straně velké štěstí hned za 45 vteřin, když za ním rozezvonil tyčku Radim Haas. V poslední desetiminutovce se polský tým sice pokusil o zkorigování skóre, ale i přes slušné šance Stebera a Kulase se už na vítězství AZetu v poměru 5:3 nic nezměnilo.