AZ smetl Slavii 7:1, hattrickem se blýskl Jan Maruna

Tomáš Vlček | 18.01.2017

Po třech zápasech na soupeřových kluzištích se dnes představili havířovští hokejisté v domácí K&K PNEU Aréně. A bylo to představení vskutku parádní. Pražskou Slavii už v 1. třetině počastovali třemi brankami, a i když hosté na začátku druhé třetiny snížili, AZ pokračoval v kanonádě a nakonec porazil soupeře jednoznačně 7:1. Hattrickem se blýskl Jan Maruna, další dvě branky přidal Petr Kanko. V brance byl opět spolehlivý Dušan Šafránek. Další zápas sehraje AZ v sobotu v Jihlavě.

WSM liga - 42.kolo st 18.1.18:00
AZ Havířov - HC Slavia Praha
7:1
(3:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. Maruna (Kurovský), 17. Štumpf (Krisl, Hubáček), 20. Kanko, 32. Maruna (Kalus, Kotala), 37. Maruna (L. Doudera, Rác), 43. Petran (Hubáček, Dvořáček), 46. Kanko (Štumpf, Kalus) – 22. Knot (Pohl, P. Beránek). Rozhodčí: Trombik – Adamec, Konvička. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.810. Střely na branku: 37:27 (13:6, 10:11, 14:10). Průběh utkání: 3:0, 3:1, 7:1.

AZ Havířov: Šafránek – Petran, L. Doudera, Chroboček, Krisl (A), D. Seman (C), Holomek, Staněk, Dudek – Kanko, Hlinka, Kalus – Štumpf, Hubáček, Dvořáček – Kotala, Maruna, Kurovský – Rác, Haas (A), Gřeš.
HC Slavia Praha: Frodl (21. Polívka) – Pohl, J. Novák (A), Bača, J. Holý, Knot (C), A. Růžička – Jankovský, Šafránek (A), P. Beránek – Schleiss, Kubica, Endál – Rys, Šagát, Krliš – Šmerha, J. Müller, Tejral.

Utkání začalo poměrně opatrně, dlouho jsme neviděli vyloženou šanci. V první polovině třetiny měli trochu více ze hry hráči Slavie, ale k nějaké větší šanci se nedostali. Na konci 9. minuty se podařilo domácím hráčům skórovat snad ze druhé střely v zápase. Rychlou střelou mezi betony Frodla se prosadil Jan Maruna.

I poté měli více ze hry hráči hostujícího týmu, ve 14. minutě zlikvidoval Šafránek holí nebezpečný protiútok Slavie, čímž zabránil skórovat Knotovi. O minutu později mohl vyrovnat Šmerha, jenže netrefil poloodkrytou branku AZetu.

Poté se iniciativa přenesla na druhou stranu, ale rány Maruny i Dudka pochytal Frodl. V 17. minutě ale gólman hostů kapituloval podruhé, když Krislovu střelu po buly vyrazil jen před sebe a Daniel Štumpf neměl problém poslat puk do sítě. Čtyřicet vteřin před koncem využil AZ chybu Slavie v rozehrávce, Petr Kanko zvolil místo nahrávky střelu a udělal dobře, protože puk zaplachtil ke vzdálenější tyči Frodlovy branky. Po dvaceti minutách tedy platil stav 3:0.

Do druhé třetiny hosté vstoupili se zbytkem přesilovky z první části a také s novým mužem v brankovišti – Frodla vystřídal Polívka. Slavia svou přesilovku dokázala využít, když Ronald Knot vyslal bombu od modré čáry a puk se zastavil až v Šafránkově brance. To se psala 22. minuta. O čtyři minuty později se v dobrém světle ukázal Polívka v brance Slavie, který vychytal v dobrých šancích Marunu i Kurovského.

Ve 28. minutě vyslal při přesilovce ránu z mezikruží domácí Hlinka, puk sice minul Polívkovu branku, ale odrazem od zadního mantinelu se vrátil do brankoviště a málo chybělo, aby skončil v brance. Hned z trestné lavice se do přečíslení dostal Pohl společně s Holým, několikrát si vyměnili puk a druhý jmenovaný zakončoval, jenže narazil na Šafránkův beton, který zhatil stoprocentní gólovku.

Pak přišly velké chvíle AZetu, ve 31. minutě se ve vlastním oslabení dostali do úniku 2 na 1 Haas s Rácem, jenže přihrávku prvně jmenovaného zastavil obránce Slavie. Na konci 32. minuty vybuchla K&K PNEU Aréna počtvrté, když zmatků v Polívkově brankovišti využil Jan Maruna.

Ve 35. minutě vyslal dobrou střelu hostující Endál, puk se od Šafránkova ramene odrazil do tyče a mimo branku. V čase 36:18 jsme byli svědky výjimečné události, Jan Maruna totiž tečoval Douderovu ránu pod horní tyč Polívkovy branky a zkompletoval tak hattrick! Led zasypaly čepice všech druhů a hlavní hrdina večera si užíval zasloužený potlesk. Ve zbytku prostřední dvacetiminutovky už se nic mimořádného nestalo a domácí po čtyřiceti minutách hry drželi náskok 5:1.

Havířov pokračoval v parádním výkonu i ve třetí třetině, své šance měli Hlinka a Kotala, ale na Polívku si nepřišli. Vteřinu před koncem 43. minuty se však po vyhraném vhazování dostal ke střele Marcel Petran, jehož projektil zastavila až síťka v brance Slavie. Uplynulo něco málo přes dvě minuty a AZet přidal sedmou branku, když Štumpfovu střelu uklidil bekhendovou dorážkou pod horní tyč Petr Kanko, čímž využil přesilovku. Následně si trenéři pražského celku vzali oddechový čas.

V následujícím průběhu se hra vyrovnala, Slavia měla přesilovku, jenže tuto výhodu nedokázala využít. Navíc se málem do brejku dostal Kalus, kterého fauloval Endál, načež se oba porvali. Iniciátorem byl domácí útočník a tak oba dostali 2+2 minuty a poměr sil na ledě zůstal nezměněn. Hosté se snažili stav korigovat, jenže naráželi na výborného Šafránka, jenž pochytal šance Nováka, Šafránka a Schleisse. Při Kubicově dorážce pomohla domácímu brankáři tyč. Havířov si tak připsal nejvyšší vítězství této sezóny, když porazil Slavii 7:1.

Martin Janeček (AZ Havířov): Nám jednoznačně prospělo vítězství na Kladně, které pozvedlo náladu v týmu. Soupeř nezačal špatně, ale naše první branka nám výrazně pomohla a my v situaci, kdy vedeme, umíme hrát. Samozřejmě musíme dál pracovat, abychom se odlepili z těch spodních příček a naopak se blížili těm příčkám vyšším. Myslím, že pokud budeme hrát takto, tak každý soupeř v lize s námi musí počítat.

Jan Srdínko (HC Slavia Praha): Havířov dnes vyhrál zaslouženě. Ve druhé třetině ještě zápas vypadal vyrovnaně, ale další Havířovské góly to definitivně rozhodly. Za stavu 3:1 jsme měli proměnit přesilovku a utkání by se vyvíjelo jinak. Zahráli jsme ji ale šatně a naopak jsme po ní dostali další gól. Soupeř si to pak hlídal a přidal další branky.