AZ v Jihlavě zabojoval a veze tři body

Petr Miklas | 21.12.2014

Havířov do utkání vstoupil mnohem lépe než včera a zásluhou Marka Loskota šel už na začátku 4. minuty do vedení. Tentýž hráč přidal ve 12. minutě druhou branku. Jihlava sice za dvě minuty snížila, ale víc už Dukle obrana AZetu nepovolila. Navíc přidal třetí branku AZetu v přesilovce Fořt a skóre utkání uzavřel v 52. minutě Pechanec. V závěru se ještě pustili do šarvátky domácí Melenovský a havířovský Lenďák, ale na výsledek to vliv nemělo. Další utkání sehraje AZet na domácím ledě 27.12. s Litoměřicemi.

1.liga - 39.kolo ne 21.12.17:30
HC Dukla Jihlava - AZ Havířov
1:4
(1:2, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 14. Půhoný (Čachotský, Maliník) – 4. Loskot (Foltýn, Jiránek), 12. Loskot (Jiránek, Bezuška), 29. Fořt (Jiránek, Ostrčil), 52. Pechanec (Sztefek, Klimša). Rozhodčí: Sýkora – Krátký, Svoboda. Vyloučení: 6:12, navíc Kuřítko (JIH) trest ve hře. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1539. Střely na branku: 40:30. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.
HC Dukla Jihlava: Halász – Čermák, Grman, Dobrovolný, Staněk, Štebih, Čáp, Schejbal, Šidlík – Čachotský, Maliník, Půhoný – Jergl, Melenovský, Důras – Kuřítko, Mikeš, Březina – Vysloužil, Malec, Prokš.
AZ Havířov: Daneček – Bezuška, Bahounek, Lenďák, Ostrčil, Graca, Horák, Foltýn – Jiránek, Loskot, Fořt – Šlahař, Jakúbek, Maruna – Klimša, Sztefek, Pechanec – Matějek, Bednář, Tomi.

Utkání začalo poměrně vyrovnaně. Již ve 4. minutě se ale vedení ujali hosté. Nahození od modré čáry vytěsnil Halász pouze k Marku Loskotovi. Nikým nehlídaný forvard poté doklepl puk za brankovou čáru – 0:1. O několik málo sekund později mohlo být vyrovnáno. Branka Marka Melenovského nejprve byla uznána, ovšem po poradě sudích byl tento verdikt anulován. Když přešel touš přes brankovou čáru, bylo již totiž pískáno. Zanedlouho mohl ve vlastním oslabení zvýšit Maruna. Halász jej ale vybruslil a donutil hostujícího útočníka zamířit nepřesně. V čase 11:01 již ale Havířov vedl o dvě branky. Marek Loskot se podruhé prosadil, a to na vlas stejným způsobem jako při prvním zásahu – 0:2. V čase 13:10 se dočkala i Dukla. Pohlednou přesilovkovou akci zakončil do odkryté klece Jiří Půhoný – 1:2. Navzdory řadě trestů se již v prvním dějství nic nestalo.

Počáteční okamžiky druhé periody zastihly v lepším rozpoložení hokejisty Havířova. Hosté byli mnohem aktivnější, díky čemuž si vytvářeli značné penzum šancí. Největší z nich měl Tomáš Fořt, který osamocen z pozice levého kruhu nechal vyniknout Halásze. Postupem času se hra víc vyrovnala. Důkazem budiž velká příležitost Marka Prokše. Forvard s jedenáctkou na zádech však z těsné blízkosti nedokázal optimálně zakončit. Havířov poté v čase 28:53 zužitkoval přesilovou hru, z velkého úhlu se mezi Halászovy betony prosadil Tomáš Fořt – 1:3. Následující minuty nepřinesly branku, ani příliš atraktivní hokej. Výraznější možnost měl až v samotném závěru třetiny Jergl, který ale z otočky minul. Do závěrečné části tak šel s dvoubrankovým náskokem Havířov.

Hned od začátku třetí části se domácí hokejisté snažili probít do útoku. Defenziva Havířova však byla skálopevná, hosté si zkušeně hlídali nabyté vedení. Ve 47. minutě se po Schejbalově ráně dostal k dorážce Miha Štebih. Kotouč ale pouze procestoval vedle levé tyče. Havířov následně uštědřil domácím čtvrtou ránu. Sztefek se dobře zorientoval u levého mantinelu a poslal kotouč najíždějícímu Antonínu Pechancovi. Hostující forvard poté trefil přesně prostor u pravé tyče – 1:4. Tato branka přidala havířovským borcům na hole ještě více klidu. Na výsledku již nic nezměnila ani závěrečná potyčka, kterou zahájil Melenovský s Lenďákem. Obránce AZetu chtěl poté umravnit Martin Kuřítko. To se mu sice povedlo, avšak pouze za cenu trestu ve hře. AZet si tak z Horáckého zimního stadionu veze vítězství 1:4.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Těžko hodnotit utkání. Hráče jsme upozorňovali, že Havířov bude chodit do brány a do prostoru před bránou, odkud padají góly. Hosté to potvrdili, dali první dva góly z prostoru brankoviště, kdy gólman udělal zákrok a druhá dorážka padla do brány. My jsme u jejich branky také měli hráče, ale bohužel naši nebyli v tomto prostoru tolik agresivní, jak mají být. Dovolili jsme soupeři uskočit na dvě branky, pak jsme sice dali kontaktní gól a mysleli si, že se do toho dostanem, bohužel po "tlaku" dali hosté znovu gól. Odskočili na 3:1 po, myslím si, sporné situaci, která zaváněla faulem. Ale rozhodčí to nepískl, hosté dali třetí gól. My jsme do poslední třetiny šli s tím, že chceme dát rychlý gól, ale bohužel. Soupeř velice dobře bránil, byl výborný v obranném pásmu a nedokázali jsme se dnes přes něj prosadit. Znovu poté udeřili z čistého nebe a padl čtvrtý gól. Musím sportovně pogratulovat soupeři, že si odvážejí tři body.

Jan Daneček (HC AZ Havířov) Jsme spokojenější. Viděli jsme vyrovnané utkání, ve kterém měli domácí takovou herní převahu. Rozhodla první třetina, kdy jsme měli více štěstí. V největším tlaku domácích jsme odjeli a podařilo se nám dvakrát skórovat. Vedli jsme 2:0 a zbytek utkání rozhodly naše dobře odehraná oslabení, vyklekali jsme je a pochytali spoustu domácích střel a až na jednu vyjímku jsme nedovolili domácím skórovat, což rozhodlo o celém průběhu utkání. Samozřejmě za stavu 3:1 před poslední třetinou byl jasně vidět pokyn domácích, že musí vsadit všechno na jednu kartu a jít směrem na naší bránu. V jejich největším tlaku jsme zase trošku odjeli, dali jsme čtvrtý gól a to bylo pro domácí dost smrtelné, i když dostali v závěru tři přesilové hry. Za stavu 4:1 už je to vždycky taková křeč a nám se dařilo blokovat jihlavské střely. Utkání bylo vyrovnané, byli jsme v koncovce šťastnější a odvážíme si odsud poprvé v životě tři body.