AZ veze z Jihlavy vybojovaný bod

Jozef Valenčík | 22.10.2016

Vstup do zápasu v Jihlavě havířovskému týmu vůbec nevyšel. Po dvaceti minutách musel dnes chytající Kamil Šimeček hned dvakrát lovit kotouč ze své sítě a jen málokdo by věřil, že se AZ zvedne a bude sahat na ledě favorita po vítězství. Ve druhé třetině však zásluhou Lukáše Anděla (v zápase 1+1) a Marcela Petrana (oba na snímku) Havířov srovnal a toto skóre bylo platné až do samotného konce základní hrací doby. V prodloužení při hře tři na tři se podařilo skórovat Jihlavě a tak na AZ pod vedením nové trenérské dvojice zbyl velmi cenný bod.

WSM liga - 17.kolo so 22.10.17:30
HC Dukla Jihlava - AZ Havířov
3:2p
(2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Čachotský (Skořepa, Říha), 14. Kaláb (Čachotský, Kondratěv), 64. Šidlík (Čachotský) – 24. Anděl (Krisl), 40. Petran (Anděl). Rozhodčí: Hlinka – Votrubec, Ševic. Vyloučení: 7:8, navíc Vlk (trenér JIH) do konce utkání - Kalus (HAV) 10 min. OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1354. Střely na branku: 29:34 (9:10, 6:16, 13:6, 1:2). Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.

HC Dukla Jihlava: Škarek – Bilčík, Říha, Szathmáry, Šidlík, Dundáček, Kaláb, Dobrovolný – Kondratěv, Skořepa, Čachotský – Jícha, Zeman, Důras – Stoklasa, F. Seman, Březina – Síkela, Danišovský
AZ Havířov: Šimeček – Lenďák, D. Seman, Bahounek, Krisl, Korím, Petran, Dudek – Kotala, Haas, Maruna – Štumpf, Pechanec, Kalus – Dvořáček, Hlinka, Bednář – Ollender, Anděl, Pořízek – Gřeš

Autor reportáže: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Dukla začala utkání velice aktivně a nebylo se čemu divit, že si již na začátku páté minuty vybojovala přesilovou hru. Při ní nahrál Čachotský z pravé strany před branku Skořepovi, jenž v trošku těžší pozici neusměrnil puk do části volné branky a zamířil vedle levé tyče. Jihlava měla nadále více ze hry, jenže bez větších šancí, takže Škarek v jihlavské kleci mohl být poprvé ohrožen v polovině desáté minuty. Ollender přihrál také zprava mezi kruhy Pořížkovi, který rovněž minul. Na konci jedenácté minuty Šimeček vyjel z branky pro odražený puk, ten se dostal na jihlavské hokejky a před odkrytou klecí hasil požár Petran. Krátce poté se již Dukla radovala. Tomáš Čachotský v bruslařském souboji předstihl soupeře, namířil si to z levé strany před branku, bekhendem oklamal gólmana a zamířil po ledě do branky. Domácí byli lepším týmem a při jejich situaci tři na dva ve čtrnácté minutě se vyznamenal Šimeček, lapající střelu Síkely z levého kruhu. Téže minuta přinesla druhý jihlavský gól. Čachotský sebral za brankou odražený puk, přihrál jej na modrou pro Tomáše Kalába, jenž střelou po ledě propálil vše, co mu stálo v cestě - 2:0. AZ se více osmělil až v závěru třetiny. Haas ve dvou dobrých pozicích však netrefil branku a Škarek nemusel zasahovat.

Aktivita hostí v závěru první třetiny se přenesla do prostředního dějství. Od jeho začátku měl totiž Havířov navrch. Krisl ještě od modré pálil těsně vedle, ale v čase 23:14 se již Slezané radovali. Lukáš Anděl, jenž je v AZetu na hostování z Dukly do konce kalendářního roku, zamířil ze středu pásma přesně do levého horního rohu. Při přesilové hře svěřenců nového hlavního trenéra Martina Janečka pálil od modré Štumpf a Kalus tečoval puk těsně vedle. V polovině utkání trefil Kalus rukama do obličeje domácího střelce Skořepu, jenž teprve nedávno vyléčil zlomený nos a do utkání dále nezasáhl. Havířovští měli v dalším průběhu zápasu 31 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři, ale prosadit se v ní nedokázali. Za šanci se dal považovat akorát Krislův nápřah, který Škarek viděl a vyrazil jej. Dvě minuty před koncem nevyužil Dvořáček špatnou rozehrávku hostí, když dostal před branku puk, ale tváří v tvář si na jihlavského brankáře nepřišel. Za dalších šedesát vteřin se Jihlava dostali do přečíslení tři na jednoho, ovšem Důrasovi při přihrávce na volného spoluhráče skočil puk přes hůl a z protiútoku vybojovali hosté faul. Ten zúročili za šest vteřin. Po Andělově vyhraném buly pálil od modré Marcel Petran a – podobně jako Kaláb v první třetině – propálil vše, co mu stálo v cestě. Havířov tak ve druhém dějství zaslouženě srovnal stav - 2:2.

Dukla po nedobrém druhém dějství ve třetí třetině přidala. Síkela si v protiútoku při skončení trestu jihlavské hráčské lavice našel prostor pro zakončení před Šimečkem, který betony sepnul včas. Nedlouho poté udržel gólman AZetu puk před čárou po závaru v brankovišti, způsobeném průnikem Kondratěva z pravé strany. To bylo v závěru jihlavské přesilovky. V plném počtu se nehrálo ani nadále, postupně šel za katr hráč Dukly a poté Havířova. Při druhém trestu nejprve hosté zahrozili v oslabení a Dvořáčkův pokus byl sražen nad branku, na druhé straně mířil Šidlík z dobré pozice zblízka nad. Andělovo překvapivé nahození již při hře v pěti projelo plynule brankovištěm. V další domácí přesilovce nejprve Škarek vyrazil Dvořáčkovu střelu z kruhů levým betonem, poté mířila Kalábova sražená rána těsně vedle. 1354 diváků, včetně hrstky fanoušků hostí, sledovalo, jak v závěru trefil Bilčík boční síť při dorážce Říhovy přesilovkové střely. Zápas tak dospěl do prodloužení.

Havířov si po týdnu brousil zuby na extra bod navíc, který získal při hře tři v předešlém venkovním utkání na ledě Kladna, avšak Dukla potvrdila, že letos hru nad rámec základní hrací doby zvládá na jedničku. Prodloužení hrála třikrát, nájezdy jednou, a ve všech případech zvítězila. Nejinak tomu bylo i nyní. Čtvrtou výhru Dukly v pětiminutovém nastavení zařídil Petr Šidlík, který od modré trefil přesně pravou šibenici - 3:2 v prodloužení.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Přestože jsme hráče připravovali na to, že přijede poslední tým tabulky, tak v Havířově nastaly určité změny v realizačním týmu a hráči vždycky chtějí předvést malinko lepší výkon než doposud. Což se potvrdilo. Přesto jsme první třetinu odehráli výborně. Plnili jsme si pokyny, co hráči dostali, zvládli jsme jí a vyhrávali 2:0. Pro mě z nepochopitelných důvodů si hráči mysleli, že ve druhé třetině to půjde pořád samo a už od druhého střídání jsme si koledovali o branku. Havířov jí nakonec dal a pak srovnal na 2:2. Třetí třetinu jsme odehráli znovu výborně, bohužel gól jsme nedali a ten přišel až v prodloužení. Zaplaťpánbůh, že dva body zůstaly doma.

Martin Janeček (HC AZ Havířov 2010): My jsme hlavně po nějakých změnách a potřebovali jsme se chytit. Teď jsme zajížděli do Jihlavy, která je hodně sebevědomá. Proto jsme sem jeli s obrovským, takovým tím zdravým, respektem. Náš vstup do utkání nebyl dobrý. Nešlo ani o to, že jsme prohrávali 0:2, ale nebruslili jsme a předváděli jsme zbytečně zakřiknutý výkon. Nicméně po domluvě o přestávce před druhou třetinou hráči zvýšili aktivitu. Z hezkých akcí, důrazu a krásných střelách se nám podařilo srovnat na 2:2. Na hráčích bylo vidět, jak se zvedli. Dnes jsem na ně strašně moc pyšný. Od prvního po posledního hráče, protože ukázali, že umí bránit a hrát zodpovědně. Což my potřebujeme přesně v této chvíli, ve které se nacházíme.