AZ zaskočil Motor, ale nakonec po chybách padl

Tomáš Vlček | 19.02.2020

Nadstavbová část letošního ročníku Chance ligy dnes vstoupila do své poslední čtvrtiny. AZ přivítal na svém ledě suverénního lídra soutěže z Č. Budějovic. Favorita v úvodu svým výkonem zaskočil a zaskouženě šel do vedení, které mu vydrželo až do 38. minuty. To se hosté prosadili ve vlastním oslabení a to stejné zopakovali na začátku třetí třetiny. Pak dali v rychlém sledu další dvě branky, a ikdyž AZ snížil, dotáhnout se už nedokázal. Další utkání sehrají naši hokejisté v sobotu na Slavii.

CHANCE LIGA - 52.kolo st 19.2.17:00
AZ Residomo Havířov - HC Motor České Budějovice
2:4
(1:0, 0:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 11. L. Bednář (Fridrich, Malina), 55. Maruna (Matai, Kotala) – 38. Michnáč, 43. Venkrbec (Holec), 48. J. Veselý (Pýcha, Endál), 49. Endál (M. Novák, Suchánek). Rozhodčí: Obadal, Dědek – Hanzlík, Hranoš. Vyloučení: 7:8, navíc Allen (CEB) 5+OK+trest ve hře. Využití: 2:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 973. Střely na branku: 28:29 (11:7, 8:10, 9:12). Zblokované střely: 10:5. Vhazování: 32:25. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4.

AZ Residomo Havířov: Stezka – Dajčar, Chroboček, Nepokoj, Malina, L. Rutar, Matai – O. Procházka, E. Němec, Kotala – Bambula, F. Seman (A), L. Bednář (A) – Bernovský, Maruna (C), Fridrich – Vrána, Cihlář, Danielčák.
HC Motor České Budějovice: Brízgala – Suchánek, Vydarený (A), Kachyňa, Pýcha (C), Allen, Lytvynov – Holec, Venkrbec, Christov – Endál, Gilbert, M. Novák (A) – Z. Doležal, J. Kloz, Beránek – J. Veselý, Šimánek, Michnáč.

Na začátku utkání se oba celky oťukávaly, první velká šance přišla až v 6. minutě, když se hostující Veselý dostal ke střele mezi kruhy, ale Stezka levým betonem puk vyrazil. O minutu a půl později se domácí Němec dostal sám před Brízgalu, ale se střelou mezi betony neuspěl.

V 11. minutě jsme se dočkali první branky utkání, kterou dal v přesilovce domácí Lukáš Bednář, jenž těžil z Fridrichovy přihrávky před odkrytou branku. Ve 14. minutě mohl navýšit vedení AZetu Kotala, jenže puk po jeho střele těsně minul levý horní růžek Brízgalovy branky.

V 17. minutě chyboval v rozehrávce gólman Motoru Brízgala, z čehož těžili Bednář a Seman, ale v brankovišti nebyli dostatečně důrazní a hosté puk uklidili do bezpečí. Po první třetině tak platil stav 1:0.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji hráči Motoru, ale jejich tlak byl bezzubý. Havířovu pomohla přesilovka srovnat tempo, ale početní výhoda ke gólu nevedla. Ve 26. minutě hrály přesilovku České Budějovice, Pýchova střela od modré šla nad horní tyč Stezkovy branky, ale největší šanci měl Kotala. Domácí útočník ujel do brejku, zkusil blafák, jenže v rozhodující chvíli mu sjel puk z čepele hole.

Ve 28. minutě měl velkou šanci Motor, když v situaci dvou na jednoho pálil Michnáč, ten ale přestřelil Stezkovu branku. Ve 34. minutě hrál přesilovku AZet, ale největší šanci měl hostující Holec, kterého trefil puk, jenž Maruna adresoval svému spoluhráči. Útočník Motoru se dostal do brejku, ale tváří v tvář Stezkovi neuspěl - domácí gólman vytáhl zákrok lapačkou a stejně zastavil i následnou dorážku.

Ve 38. minutě hrál AZet další přesilovku, tentokrát už z toho gól byl. Vstřelil jej hostující Albert Michnáč, který dobře napadal, připravil Mataie o puk, aby následně bekhendem z hrany brankoviště překonal Stezku.

V závěru třetiny se AZet snažil vzít si vedení zpět, ale gól nedal. Půl minuty před koncem druhé dvacetiminutovky byl vyloučen domácí Fridrich, ale hosté do konce třetiny branku nedali a po dvou třetinách tedy bylo skóre 1:1.

Na začátku třetí části Motor dohrával přesilovku, ale gól nedal. Ve 43. minutě hráli pro změnu přesilovku domácí hráči a opět z toho byla branka Motoru. Kotala to přehnal při rozehrávce před vlastní brankou, Holec vybojoval puk posunul jej na Matouše Venkrbce, jenž střelou do pravé šibenice nedal Stezkovi šanci.

AZ se pak snažil útočit, Bernovský vyslal ránu od modré po ledě, Brízgala puk jen vyrazil levým betonem, ale Fridrich se nedostal k dorážce. Ve 48. minutě hrál Motor přesilovku a už po jedenácti vteřinách ji využil, když Jan Veselý tečoval Pýchovo nahození.

Neuplynula ani minuta a půl a byl tady další gól Českých Budějovic. Ten padl s notnou dávkou štěstí - Suchánek pálil od modré, Novák dorážel, následně se od Lukáše Endála odrazil puk a doklouzal za brankovou čáru. Ve zbývající desetiminutovce se děly věci. V 52. minutě byl vyloučen hostující Endál, při oslabení ujel hostující Holec, ale Stezku nepřekonal.

V 53. minutě se do sebe pustili domácí Kotala s hostujícím Allenem. Obránce Motoru shodil rukavice a dostal trest na 5 minut a do konce utkání a za následné protesty ještě navíc trest ve hře. Útočník AZetu obdržel dvě trestné minuty. Nečistá hra na obou stranách pokračovala a v 55. minutě při vyloučení domácího Bambuly a hostujícího Šimánka využil AZ přesilovku 4 na 3, když Jan Maruna tečoval nahození Mataie.

AZ dohrával utkání v přesilovce, protože hosté odpykávali dva pětiminutové tresty za sebou. Nicméně na skóre se už nic nezměnilo a Motor si odváží další tři body za výhru 2:4.

Další utkání sehraje AZ v sobotu 22.2. v 17:00 hodin na ledě Slavie Praha.

Autor reportáže: Petr Miklas

Jiří Režnar (Havířov): První dvě třetiny jsme hráli výborně. Zaskočili jsme soupeře forčekinkem, měl s tím velké problémy. Škoda, že jsme nevyužili ještě dvě situace, kdy jsme šli sami na bránu. Mohlo to být zase ještě jiné. Pak přišly naše chyby při vlastní přesilovce a poté další góly soupeře. My jsme to ještě chtěli, i proti tak silnému soupeři, zvrátit, ale nepodařilo se.

Václav Prospal (Č. Budějovice): Určitě nejsem spokojen se začátkem utkání. Domácí byli v první třetině lepší, byli lépe připravení a měli větší nasazení. Od druhé třetiny už to bylo lepší, v oslabení jsme srovnali a ve třetí třetině přidali další branky a zápas jsme si už pohlídali. Za tři body jsme moc rádi.