Derby přineslo parádní hokej a těsnou prohru AZetu

Tomáš Vlček | 30.01.2017

Počtvrté v sezoně dnes ve frýdeckomístecké hale Polárka změřili síly hokejisté AZetu s domácími Rysy. Ve zřejmě nejlepším derby sezony neměli úplně šťastný začátek. Přesto bojovali, dvakrát dotáhli vedení soupeře, ale nakonec opět prohráli, tentokrát 4:5. Postup do vysněného play-off se jim tak opět o něco vzdálil. Další zápas sehraje AZ už ve středu doma proti Ústí nad Labem.

WSM liga - 47.kolo po 30.1.18:00
HC Frýdek-Místek - AZ Havířov
5:4
(2:1, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 2. O. Kovařčík (Jašek, M. Kovařčík), 14. Marek Růžička (Adámek, Pechanec), 40. Cienciala (M. Kovařčík, Jašek), 45. Cienciala (Jašek, M. Kovařčík), 49. Chmielewski (Michal Roman) – 19. Štumpf, 25. Kalus (TS), 34. Hlinka (Kanko), 48. Chroboček (Kalus, Hlinka) Rozhodčí: Dědek – Novák, Ganger. Vyloučení: 4:4 Využití: 1:0 Střely na branku: 32:35 (8:9, 16:12, 8:14). Diváci: 2456 (vyprodáno). Průběh utkání: 2:0, 2:3, 4:3, 4:4, 5:4.

HC Frýdek-Místek: L. Daneček – Adámek, Jank (A), Piegl, Štebih (A), Bartko, M. Jáchym, Michal Roman – Marek Růžička, Pechanec, Chmielewski – O. Kovařčík, Jašek, M. Kovařčík – Klimša (C), Cienciala, Miloš Roman – Franek, Jaroš, Christov.
AZ Havířov: M. Laco – Petran, Sedlák, Chroboček, Krisl (A), D. Seman (C), Holomek, Dudek – Kanko, Hlinka, Kalus – Štumpf, Hubáček, Dvořáček – Kotala, Maruna, Kurovský – Gřeš, Haas (A), L. Bednář.

Tohle byla divoká regionální přestřelka s vítěznou tříbodovou tečkou pro domácí. Gólově bohaté derby Frýdku-Místku a Havířova přineslo letošní už čtvrtou výhru mužstva z dnes vyprodané haly Polárka.

Rysi vstoupili do prestižní regionální bitvy jako uragán. Hostující Laco se v brance ani nestačil zahřát a už lovil puk ze své sítě. V polovině druhé minuty si nabruslil do zakončení Ondřej Kovařčík a utěšenou střelou zápěstím rozradostnil bouřlivé frýdecké publikum - 1:0. I v dalším průběhu měli Slezané víc ze hry, Štebih pálil prudce ale nepřesně, chvíli poté se připomenul Lukáš Jašek, kterého však havířovský brankář vychytal.

AZ poprvé zahrozil v sedmé minutě, kdy nebezpečně střílel Michal Hlinka. Ovšem taky jemu scházelo lepší řešení. Domácí se druhé trefy dočkali v polovině 14. minuty, kdy v přesilovce ostrou pumelici Mariana Adámka před brankovištěm nenápadně tečoval Marek Růžička - 2:0!

Havířov však rozhodně nerezignoval a brzy kontroval. Nepříjemnou hrubku vyrobil Lukáš Daneček, který při rozehrávce za svou brankou ztratil puk, ten se dostal k Danielu Štumpfovi, jenž skóroval z velkého úhlu prudce poslal puk pod víko opuštěné klece - 2:1.

Velké věci se udály v rámci druhé periody. Ve 25. minutě byl faulován hostující Marek Kalus a své trestné střílení dokázal pěknou střelou k tyči gólově zhodnotit - 2:2. Těsně před polovinou utkání se v nadějné šanci ocitl David Cienciala, ale minul. Významné chvíle třineckého odchovance tak přišly až později.

Ještě předtím se ale radoval AZ. V závěru 34. minuty ostrou ránu Petra Kanka vyrazil Lukáš Daneček pouze před sebe a dorážka Michala Hlinky znamenala dokonalý obrat ve skóre - 2:3. Rysi i nadále hýřili aktivitou a byli po zásluze odměněni. V závěru druhé periody sice nevyužili přesilovku, ale hned poté v poslední vteřině skončila v síti přesná teč Davida Ciencialy, který vložil hůl do střely Michala Kovařčíka - 3:3!

David Cienciala se do střelecké listiny zapsal i podruhé. Psala se 45. minuta, kdy rychlonohý forward utekl hostující obraně a přesnou ránou pod břevno překlopil znovu skóre na stranu Slezanu - 4:3!

Divoká ofenzivní hostina však nebrala konce. Tři minuty poté už bylo zase srovnáno. Těsně za modrou napřáhl havířovský zadák David Chroboček a puk zaplachtil do dolního rohu Danečkovy sítě - 4:4. Pro mladého obránce to byl premiérový prvoligový gol.

Radost havířovských fanoušků však měla krátký život. Necelou minutu po vyrovnání dokázal šťastným odrazem skórovat nejproduktivnější hráč Frýdku-Místku Aron Chmielewski a uzavřel skóre na 5:4.

Závěrečné minuty nabídly hokej solidní úrovně. Slezan chtěl pojistit vedení, Azet se mohutně snažil vsítit pátý gól. Hra se přelévala ze strany na stranu, ale skóre už zůstalo nezměněno. Frýdecko-místečtí tak získali do tabulky WSM ligy veledůležité tři body a výrazně se přihlásili do bojů v play-off, Havířovu se naopak tento cíl vzdaluje.

Autor reportáže: Martin Stebel

Martin Janeček (AZ Havířov): Dneska jsme chtěli hrát pro naše fanoušky, protože poslední domácí zápasy se nám nepovedly a věděli jsme, že se přijedou podívat v hojném počtu. Jinak se mi utkání nehodnotí lehce, prohra hodně mrzí. Dneska to bylo o parádně pracujícím mužstvu, které úžasně bojovalo a výborně bruslilo. První třetina byla trochu nedůrazná, ale od druhé třetiny jsme hráli výborně a myslím, že jsme byli lepším týmem. Bohužel udělali jsme několik hrubých individuálních chyb, které domácí nekompromisně potrestali. Za tu bojovnost a dřinu, kterou předvedli na ledě, chci hráčům poděkovat. Škoda jen, že k té naprosté většině, až na hraně možností, bojujících hráčů se nepřidal ještě ten zbytek. Musíme se v této souvislosti už začít zamýšlet nad složením týmu pro příští sezonu a hledat hráče, kteří budou ochotni za dres AZetu opravdu bojovat.