Havířov v neskutečné bitvě podlehl Vítkovicím po nájezdech

Jozef Valenčík | 04.08.2016

První přátelský zápas? Fanoušek, který by toto nevěděl a dorazil by na zápas v závěru třetí třetiny, tak by tomu stěží věřil. Havířov s Vítkovicemi odehrál fantastickou bitvu, která vyústila až do samostatných nájezdů a sledovalo ji skvělých 2853 diváků. Havířov dvakrát prohrával o jednu branku, nicméně při hře bez brankáře se dočkal vyrovnání a tím poslal zápas do prodloužení. To přineslo nádherný hokej při hře 3 na 3, ale ani to rozuzlení nepřineslo a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy. V těch byl nakonec úspěšnější soupeř.

Přípravné zápasy - 0.kolo čt 4.8.18:00
AZ Havířov - HC Vítkovice Ridera
2:3sn
(0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Štumpf (Maruna, Lenďák), 60. Drtil (Maruna) – 28. Vandas (Kolouch, Kucsera), 32. Vandas (Kolouch, Kucsera), rozh. náj. Roman. Rozhodčí: Fiala, Šutara – M. Vengřín, R. Vengřín. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2853. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.

AZ Havířov: Laco – Krisl, Lenďák, Petran, Korím, Drtil, Nesvadba, Bahounek – Maruna, Pechanec, Štumpf – Meidl, Bednář, Kotala – Valchař, Cútt, Dvořáček – Sztefek, Haas, Kalus – Matula
HC Vítkovice Ridera: Dolejš – Baranka, Urbanec, Výtisk, Krenželok, Sloboda, Klok, Kovář, Puzič – Němec, Roman, Zdráhal – Szturc, Balán, Olesz – Kucsera, Kolouch, Vandas – Kafka, Illéš, Tomi

Pro oba celky se jednalo o první zápas v nové sezóně a v úvodu to bylo znát. Havířov dostal výhodu přesilové hry ve třetí minutě, kdy usedl na trestnou lavici havířovským fanouškům dobře znám Vojtěch Tomi. V přesilové hře ohrozil Dolejše Štumpf, ale to bylo na dvouminutovou výhodu málo. První velkou šanci zápasu měl tak až na začátku 11. minuty vítkovický Rostislav Olesz, ale po vymotání se zpoza branky kotouč za Laca nezasunul.

Před Dolejšem bylo také rušno, nicméně Dvořáček po natlačení před vítkovického brankáře nezamířil mezi tři tyče. Skóre se mohlo měnit v poslední minutě úvodní třetiny, jenže Kucsera s Vandasem své přečíslení nezakončili úspěšně a tak mohl přijít trest na druhé straně, jenže Pechanec a po něm ani Štumpf neuspěli.

Na první branku v K&K PNEU Aréně jsme si museli počkat do 28. minuty, kdy dobrou práci odvedl Kolouch, který našel z poza branky Michaela Vandase a ten přesnou střelou k přední tyči rozradostnil hostující fanoušky. Jenže radost Vítkovicím vydržela pouze padesát vteřin, to se totiž Daniel Štumpf v přesilovce z mezikruží prosadil parádní střelou z první - 1:1.

O minutu později si pomohl držením havířovský Kotala a v následné přesilovce Michael Vandas naznačil na brankovišti kličku, tím si položil Laca a následně neměl problém poslat favorita opět do vedení.

Do třetí třetiny Havířov vstupoval s jednogólovým mankem a stále tak měl o co hrát a potvrdit to chtěla nová posila domácích Marek Haas, ten však nedorazil Kalusovu střelu mezi betony Dolejše. Ve 46. minutě mohl dodat klid na hokejky Vítkovic Klok, ale jeho rána od modré se zastavila na tyči.

S přibývajícím časem domácí cítili šanci na úspěch v podobě vyrovnání a tak se hra hodně otevřela. Oba brankáři však předváděli neuvěřitelné zákroky a tak se domácí dostali až ke hře bez brankáře. Vítkovice mohly několikrát vyhodit kotouč ze svého pásma, ale domácí hráči bojovali a nakonec se v čase 59:31 dočkali vyrovnání. Tomáš Drtil si na modré obhodil napadajícího soupeře a se pak přesnou střelou trefil pod víko a poslal utkání do prodloužení.

To přineslo novinku letošní sezóny - hru ve hře třech proti třem. Šance střídala šanci a především Marek Laco vychytal minimálně tři jasné góly soupeře. Nicméně ani tato bláznivá pětiminutovka rozuzlení nepřinesla. V následných samostatných nájezdech nejprve dostal na koně hosty Kolouch, ale Lukáš Bednář ve třetí sérii předvedl pevné nervy a srovnal. Ihned poté dostal od trenéra další možnost, ale tentokrát byl Dolejš pozorný. Kotouč si ve čtvrté sérii do středového kruhu položil vítkovický Ondřej Roman a rychlou střelou rozhodl o vítězství Vítkovic.

Štefan Mikeš (AZ Havířov): Já si myslím, že to byl hlavně dobrý sportovní zážitek pro diváky. Přišlo jich hodně a mohli si hokej po dlouhé pauze užívat. My jim děkujeme za tu skvělou atmosféru. Za výkon se určitě nemusíme stydět, ale ani ho přeceňovat. Uhráli jsme remízu, i dobré prodloužení a taky nájezdy šly až do prodloužení. Takže výsledek velmi dobrý a stejně tak zkušenost pro hráče. Dokázali si, že nejsou nijak horší, že je to otázka sebevědomí, které si musí ten hráč vybojovat. Soupeř měl chvílemi navrch, ukazoval takové to zdravé sebevědomí a drzost. Ale ani my se nemusíme stydět a také jsme ukázali svůj potenciál. Nechci výsledek přeceňovat, je to přeci jen první přípravný zápas, ale dnes se mi líbilo, že kluci se snažili hrát zodpovědně, vyvarovat se chyb a dodržovat stanovené věci. K novým hráčům je předčasné se vyjadřovat. Bbudou dostávat prostor i v dalších zápasech a pak uvidíme, jak nám zapadnou do mančaftu a jak ho pomůžou posunout dále.

Jakub Petr (HC Vítkovice): Utkání přineslo to, s čím jsme počítali, bylo to prestižní z obou stran. Nemůžu říct, že jsme nespokojeni, myslím, že ve hře 5 na 5 jsme měli dominovat a to se nám i dařilo, taky četnost střelby byla tam, kde ji chceme mít. I šancí jsme měli dost, ale na to se nehraje, hraje se na góly. Proti nám stál nadšeně hrající soupeř, hrající stejně tak jak jsem ho viděl v play-off s Jihlavou, v čele s gólmanem, který podal exkluzivní výkon. My jsme góly dostali v nerovném počtu hráčů a oslabení bylo na můj vkus hodně, to se nám může v dalších zápasech vymstít. Na to že to byl první zápas sezony, měl dobré tempo, osobní souboje se dohrávaly. Kluci museli hrát až do konce naplno a docela si i hrábli, takže to velmi cenné. To v přípravě potřebujeme. Vítězství si ceníme, ale musíme si rozebrat chyby, protože nás čekají v rychlém sledu další zápasy. Zajímavou premiérou bylo prodloužení hrané 3 na 3. To není nic pro trenéry, ale je určitě více pro fanoušky.