Havířov zdolal Žilinu 3:1

Tomáš Vlček | 19.08.2014

Po více než dvou týdnech se představil AZ na domácím ledě, když v dalším přípravném utkání přivítal v K&K PNEU aréně MsHK Žilina. Zápas měl po celou dobu dobré tempo a ofenzívně naladěná mužstva nabídla divákům pohlednou podívanou. S proměňováním příležitostí už to sice bylo horší, ale i tak mohli fanoušci odcházet z hokeje spokojeni. AZ totiž svého slovenského soupeře porazil 3:1. Do vedení šel ve druhé třetině dvěma využitými přesilovkami Kankem a Šlahařem. Hosté odpověděli v té samé části také v přesilovce. Poslední lahůdkovou branku pak přidal Marek Loskot v 59. minutě. Další utkání sehraje AZ doma ve čtvrtek od 18:00 proti Šumperku.

příprava muži - 0.kolo út 19.8.18:00
AZ Havířov - MsHK Žilina
3:1
(0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 24. Kanko (Bezuška), 29. Šlahař (Jakúbek, Maruna), 59. Loskot – 38. Jelínek (Bobček, Kristek). Rozhodčí: Fiala, Kubičík – Barteček, Adamec. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1116. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
AZ Havířov: Daneček L. (od 29. Turšner) – Bahounek, Krisl, Foltýn, Jonáš, Šindelář, Repe, Bezuška, Graca – Maruna, Šlahař, Jakúbek – Daneček J., Pechanec, Klimša – Říčka, Loskot, Sztefek – Kanko, Haas, Matějek
MsHK Žilina: Landsman – Jelínek, Kadela, Santanen, Bobček, Ďurkech, Niník, Krčula, Leško – Procházka, Kristek, Zakharov – Šimko, Valášek, Drevenák – Kubiš, Drábek, Novotný – Jareb, Hegyi, Lipovský

AZ do zápasu nasadil dva nové obránce. Jednak z Poruby zapůjčeného Jiřího Šindeláře a pak také navrátilce z Karlových Varů Davida Bahounka, který v loňské sezoně nastupoval v juniorské MHL.

Utkání začalo oboustranně hodně divoce a diváci mohli hned v prvních 90 vteřinách vidět tři gólovky. Nejprve to byl Maruna, který se po Šlahařově příhře zjevil zcela sám před Žilinským gólmanem Landsmanem. Pak se na druhé straně před Lukáše Danečka šikovně proháčkoval Šimko, a z následného kontru vyzval Klimša ke skórování Pechance. Oba brankáři však byli na svých místech. AZ byl brance blízko i v 5. minutě, když Foltýnova bomba od modré trefila tyč.

Pak se hra poněkud uklidnila a na další šance se muselo čekat až do přesilovek ve druhé desetiminutovce. Nejprve zachránil při Říčkově vyloučení Daneček dvojšanci Šimka a Santanena. V 19. minutě předvedla oku lahodící akci trojice Jan Daneček-Pechanec- Klimša ,ale také Landsman předvedl skvělý zákrok. Branky se nakonec v úvodní třetině obecenstvo nedočkalo, a to přesto že i v její poslední minutě k ní měly oba týmy blízko. Říčka však v pádu přehodil zblízka gólmana i branku a na druhé straně Zakharov trefil špičku Danečkova betonu.

Začátek druhé třetiny byl ve znamení náporu Havířova. Klimša byl ještě ve své šanci faulován, jenže v následné přesilovce napřáhl od modré Petr Kanko a jeho střela se zastavila až v Žilinské brance – 1:0. Zvýšit mohl ve 28. minutě Haas, který parádně našlápl už ve vlastní třetině, přes obránce se procpal až před Landsmana, ale ten se štěstím zachránil. Za minutu dostal AZ k dispozici další přesilovku a opět v ní rozsvítil červené světlo za hostující brankou. Jakub Šlahař dostal na hranici kruhu dostatek času k zamíření a jeho střela švihem zapadla přesně k pravé Landsmanově tyči.

Do druhé poloviny zápasu vystřídal v domácí brance L. Danečka junior Josef Turšner a hned měl slušnou porci práce. Zatím ještě odolal, ale ve 38. minutě jej v závěru žilinské přesilovky propálil Jiří Jelínek a bylo to 2:1. V samém závěru třetiny dostal početní výhodu i AZ, ale skóre se i přes několik nadějných situací nezměnilo.

Také třetí třetina začala velkou aktivitou Havířova. Hosté ji tlumili jen za cenu faulů a tak dostal AZ k dispozici hned sérii přesilovek – jenže skončily bez efektu. Paradoxně největší šanci měl při hře 5 na Klimša, který zasprintoval za vyhozeným pukem, objel vyjetého Landsmana, ale jeho střelu v pádu srazil mimo Žilinskou branku vracející se obránce. Na druhé straně měli šanci na srovnání skóre Valášek a pak i Novotný, oba ale ztroskotali na mladíkovi Turšnerovi.

V poslední desetiminutovce se hrál naprosto otevřený hokej se spoustou šancí na obou stranách. Z těch největších je potřeba zmínit neproměněné trestné střílení Jana Danečka a pěkné kombinace trojice Kanko-Haas-Matějek na straně AZetu a Kubišův pokus z mezikruží na straně Žiliny. Definitivní tečku na skóre tak dal až svou parádní individuální akcí Marek Loskot. Ten v 59. minutě vystihl hostující rozehrávku, naznačil zakončení k jedné tyči, mazácky obkroužil branku a zasunul puk do odkryté klece – 3:1.

Oba trenéři se ještě domluvili na samostatných nájezdech, které vyhráli hosté2:1. Vítězem zápasu, který se odehrál hodně ofenzívně a v dobrém tempu, se však stal AZ v poměru 3:1. Další utkání sehraje AZ doma ve čtvrtek od 18:00 proti Šumperku.

Jan Daneček (AZ Havířov): Žilinu jsme měli možnost vidět v Porubě, kde hrála v úplně jiném složení. Jsme rádi, že dnes postavila mužstvo, které už tvoří pro extraligu. Díky tomu měl ten hokej dobrou úroveň a jako příprava to posloužilo svému účelu. My jsme rádi, že nám to prověřilo ty herní varianty, které v tréninku nacvičujeme. Na turnaji se nám moc nedařilo přenášet to do hry, ale dneska už třeba forčekink pracoval tak jak si to představujeme – zejména v poslední třetině. Škoda jen, že jsme nevyužili více šancí ke skórování. Ale v této fázi přípravy nejsou góly to nejpodstatnější. Důležitější je poznat, kdo zapadá do systému, jak funguje a jestli jsme schopni jej hrát.

Jozef Zavadil (MsHK Žilina): Musím pogratulovat domácím k výhře. Předvedli se jako kompaktní tým, který o sobě dobře ví. My skládáme tým postupně za pochodu, takže dnes jsme hráli zase v úplné jiné sestavě než v předchozích zápasech. Ta dnešní sestava už je základem pro extraligu, i když času na přípravu máme hodně málo. Zápas samotný hodnotím hodně dobře. Sám jsem překvapený jakou měl rychlost, dynamiku a nasazení a to po celý průběh. Výborně se ukázali i brankáři. Z naší strany jsem spokojený s nasazením a bojovností, ale na druhou stranu nám chybí souhra. Na té musíme ještě zapracovat.