Havířov ztratil přestřelku s Karlovými Vary ve druhé třetině

Josef Nudera | 17.11.2017

AZ RESIDOMO Havířov čekal druhý zápas venkovního tripu. Na ledě lídra tabulky Karlových Varů to dlouho vypadalo na zisk bodů. Ve 34. minutě ještě AZ po brance Jiřího Fronka vedl 3:2. Ve zbytku třetiny ale Havířov obdržel tři branky a utkání se naklonilo definitivně na stranu domácích. Energie přidala ve třetí části ještě pojistku, na kterou už Havířov reagoval pouze konečným snížením na 4:6. Poslední klání tripu čeká na naše borce v neděli na ledě Kladna.

WSM liga - 23.kolo pá 17.11.17:00
HC Energie Karlovy Vary - AZ Residomo Havířov
6:4
(1:1, 4:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 18. Krejčí (Balán), 29. Stloukal (M. Rohan), 35. Flek (O. Beránek, Gríger), 36. Flek (Tuominen), 39. T. Kvapil, 47. Kverka (Stloukal) – 16. Kanko (Drtil, Krisl), 30. Matai, 34. Fronk (Rác), 49. Illéš (M. Kalus, Gřeš). Rozhodčí: Valenta, Vokřál – Votrubec, Ševic. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2 389. Střely na branku: 42:18 (10:4, 21:6, 11:8). Zblokované střely: 7:10. Vhazování: 37:39. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 6:3, 6:4.

HC Energie Karlovy Vary: Závorka (34. F. Novotný) – Krejčí, Sičák (A), M. Rohan, Podlipnik, J. Tomeček, T. Kvapil – T. Rachůnek, Balán (A), Gorčík – O. Beránek, Gríger, Flek – Tuominen, Skuhravý (C), Šik – Stloukal, Kverka, Kohout.
AZ Residomo Havířov: Matoušek (41. Bláha) – Krisl (C), Chroboček, Puzič, Postnikov, R. Havel (A), Drtil – Matai, Hudeček, Kanko – Fronk, Rác, Sikora (A) – M. Kalus, Illéš, Gřeš – Baláž, Pořízek, Toman.

Utkání zahájili aktivnější ofenzivou Karlovarští, hostům se však dařilo odrážet útoky soupeře bez komplikací. Brzké vyloučení domácích umožnilo Havířovu držet puk na svých hokejkách, nicméně energetici zvládli početní nevýhodu ukázkově a hra se stále nesla ve znamení kvalitních obran na obou stranách. Důsledná defenziva vyústila ve střídání majitelů puku po relativně krátkých periodách a oba gólmani mohli hrát spíše v tréninkovém rytmu. Prvních větších šancí se diváci dočkali až kolem poloviny první dvacetiminutovky při přesilovce domácího mužstva, povedených střel však bylo poskrovnu a strážce havířovské svatyně Jiří Matoušek si pečlivě hlídal každý pokus mířící jeho směrem.

Od tohoto okamžiku začali mít Karlovarští mírnou převahu nad soupeřem, která ovšem spočívala spíše v taktickém držení kotouče než v nebezpečných střelách, obrana RESIDOMA byla nadále neprostupná. Nakonec to byli právě borci Havířova, kteří dokázali otevřít skóre utkání. V 16. minutě se při přesilovce hostů dokázal po výborně provedené kombinaci prosadit Petr Kanko střelou těsně pod břevno Závorkovy branky.

Do šaten se však šlo za vyrovnaného stavu, krátce po vstřeleném gólu se nechali hosté vyloučit a následnou početní výhodu využil tvrdou ránou od modré Daniel Krejčí.

Druhou třetinu otevřelo vyloučení na straně hostí a z toho vzniknuvší tlak Energie, který ovšem domácím gólovou radost nepřinesl. S pukem nadále častěji kombinovali Karlovarští, nicméně hráči Havířova pokračovali v důsledném napadání a s přispěním svého brankáře neumožňovali domácím dostat se do nebezpečných šancí. Tlak energetiků se však stále stupňoval a Jiří Matoušek se ocital pod neutuchající palbou. Ve 29. minutě už musel hostující gólman kapitulovat, při jednom z přečíslení domácích se k puku dostal Petr Stloukal a po jeho přesné střele zápěstím puk proletěl až do havířovské sítě. Hlasatel ovšem ani nestihl ohlásit vstřelenou branku a Havířovským se podařilo vyrovnat. V prostoru mezikruží se k puku dostal Jakub Matai a pohotovou ránou překonal karlovarského gólmana.

Vyrovnávací branka zažehla v hostujících hokejistech touhu po další gólové radosti, díky čemuž dokázali s domácími srovnat krok a začali trestat chyby v karlovarské rozehrávce. A právě tato aktivita přinesla hostům ovoce v podobě třetí branky, která je dostala do těsného vedení. Po zachycené rozehrávce domácích se k puku dostal Jiří Fronk a skvěle trefil prostor mezi tyčkou domácí branky a rukou Tomáše Závorky. Tento gól ukončil působení karlovarského brankáře v tomto utkání, mezi třemi tyčemi jej nahradil Filip Novotný.

Energie se však dokázala z inkasované branky rychle oklepat a po kombinaci v útočném pásmu skóre utkání opět srovnal Jakub Flek. A tento rychlonohý útočník domácích se o chvíli později stal hrdinou Karlových Varů, když ve vlastním oslabení zcela ujel hostující obraně a tento únik zakončil ukázkově. Jakub Flek tedy mohl slavit svůj druhý gól večera. Vyhrocenost utkání se projevila při šarvátce před hostující brankou, po níž se Energie dostala do dvojnásobného oslabení. Domácí však početní nevýhodu zvládli na výbornou a krátce po jejím skončení se střelou z úhlu prosadil Tomáš Kvapil, který se prosadil vůbec poprvé v karlovarském A-týmu! V posledních okamžicích druhé periody ještě energetici několikrát prověřili pozornost hostujícího gólmana, skóre se už ale neměnilo.

Do poslední periody již nenastoupil dosavadní havířovský brankář Matoušek, nahradil jej Ondřej Bláha. Nový strážce hostující branky zažil křest ohněm, energetici nebezpečně dotírali prakticky ze všech pozic, tento nátlak však Bláha zvládl bez větších problémů.

Gólman hostí se blýskl zejména skvělým zneškodněním úniku domácích při vlastním oslabení. Ovšem netrvalo dlouho a bylo jisté, že ani on neudrží čisté konto. Krátce po skončení výše zmíněné početní nevyrovnanosti se prosadil Jaromír Kverka a energetici odskočili již na tři branky. Havířovští museli zabrat z posledních sil, aby mohli zvrátit vývoj tohoto utkání, čehož se zhostili opravdu se ctí.

Začali si budovat zajímavé šance a postupně získávali nad soupeřem převahu. Tento tlak nutil energetiky k chybám a jednu z nich se podařilo hostům využít, Jakub Illéš zůstal naprosto osamocen před domácí brankou a střelou z první vrátil Havířov do utkání. Snahu hostí o vyrovnání však záhy zhatilo jejich vyloučení, které umožnilo domácím uklidnit hru a zbytek utkání si již Karlovarští pohlídali s pukem převážně na svých hokejkách.

Autor reportáže: David Sokol

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Dneska bylo k vidění divácky atraktivní utkání. Padlo hodně branek a na ledě se přiostřilo. Věděli jsme, že Havířov bude velice organizovaně bránit směrem dozadu bude velice nepříjemný. Ukázalo se to už v tom prvním utkání, kdy se nám nepodařilo za šedesát minut vstřelit branku. Očekávali jsme že nás bude utkání stát hodně sil a tím, že se hosté dostali dvakrát do vedení, tak to bylo pro nás dvakrát tak náročnější. O to je vítězství cennější a chtěl bych hráčům moc poděkovat, že utkání zvládli. Na druhou stranu se musíme z tohoto zápasu poučit, protože v defenzivě jsme udělali obrovské množství chyb, a ty by v dalších zápasech mohl náš soupeř daleko více potrestat. Veliký dík také patří našim fanouškům, kteří nás celé utkání drželi. Lidé si zápas určitě užili, ale z trenérského hlediska máme co probírat.

Martin Janeček (AZ Resimodo Havířov): Věděli jsme co nás čeká a snažili jsme se na to připravit. Ano, soupeř měl od začátku převahu, ale nám se dařilo eliminovat jejich brejky a tlak tou poctivou hrou dozadu. Je to paradoxní, ale nám uškodilo to, že jsme se dostali do vedení. To odskočení zapříčinilo to, že si hráči začali myslet, že by to šlo uhrát nějakým velkým hokejem. Soupeř nás okamžitě za to potrestal. Na naší střídačce z toho vyplynuly emoce mezi hráči a bylo znát, že přít o vedení je hodně frustrovalo. Vzniklo takové nekoncentrování v důležitých situacích, z toho vyšlo otočení výsledku a pak si již utkání ohlídal. My jsme pak následně mentálně neměli na to, abychom dokázali duel otočit zpět. Domácí zaslouženě vyhráli. První a poslední třetinu jsme sice dokázali v Karlových Varech remizovat, ale jinak to bylo jednoznačné utkání. My jsme měli jedinou šanci po první třetině v tom, vydržet tu defenzivu.