Mladší dorost podlehl lepšícímu se Vsetínu

Petr Miklas | 27.11.2014

Mladší dorostenci AZetu dnes vstoupili do druhé části své Eliod extraligy. Po odehrání 18 kol se totiž tabulka východní skupiny rozdělila a zatímco první čtyři týmy postoupily do bojů o co nejlepší pozici v play-off, spodní šestice, která se nyní střetne čtyřkolokově každý s každým, bude usilovat především o záchranu. A pravě jeden takový záchranářský duel dnes azeťáci sehráli na svém ledě se Vsetínem. Hosté šli v první tetině do vedení, a i když na začátku třetí části zápasu srovnal v přesilovce Dominik Pawliczek, dvě následné branky Vsetínského obránce Jenáčka nakonec rozhodly, že výhru 3:1 slaví Vsetín. Další utkání sehraje AZ v neděli v Opavě.

ELMD - 19.kolo čt 27.11.17:30
AZ Havířov - VHK Vsetín
1:3
(0:1, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 41. Pawliczek (Adámek) – 5. Ševčík (Koňařík, Jenáček), 44. Jenáček (Půček), 52. Jenáček (Koňařík). Rozhodčí: Janda – Tkáč, Orság. Vyloučení: 3:6, navíc Gorás (VSE) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 79. Střely na branku: 18:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
AZ Havířov: Velička – Adámek, Piskoř, Teplanský, Srníček, Szturc, Ševěček – Bambula, Pawliczek, Ligocký - Potočný, Peterek, Juhász – Skalka, Hýsek, Revaj – Smička.
VHK Vsetín: Kořének – Dluhoš, Jenáček, Ondračka, Nadymáček, Kollár, Ševčík – Kristek, Koňařík, Sedláček, Gorás, Půček, Paťava, Paroušek, Fajkus, Vilém, Hrňa.

Začátek zápasu vyšel lépe hostujícímu týmu, který už od začátku 5. minuty vedl zásluhou Ondřeje Ševčíka 0:1. To však vsetínským nestačilo, o dvě minuty později mohl přidat druhý gól v oslabení Jenáček, ale ztroskotal na betonech Veličky. Až v 8. minutě se do větší šance dostali také domácí – konkrétně Pawliczek, jehož ránu příklepem vyrazil Kořének a poté z otočky střílející Bambula, ale i on si vylámal zuby na hostujícím brankáři.

Od poloviny první části se hra trochu vyrovnala, ale i tak měli na vrch hosté. Ti předvedli perfektní hru v oslabení, kdy domácí téměř nepustili do svého obranného pásma. Havířov byl nejblíž ke vstřelení gólu v 18. minutě, kdy se pěknou stahovačkou uvolnil Juhász, ale neprostřelil Kořénka. Hosté nevyužili přesilovku v závěru třetiny, proto platil stav 0:1.

Do druhé části si hosté přinesli zbytek přesilovky z prvního dějství, v ní však gól nedali. Přesto však mohli už po odehrané minutě vést, jenže Jenáček ani nadvakrát nepřekonal Veličku. Ve 26. minutě mohlo být vyrovnáno, to by ale musel Potočný trefit skákavou přihrávku Peterka.

Ve 34. minutě naopak málem udeřilo na druhé straně, kde Koňařík podržel puk, obkroužil branku a jen skvělý Velička mu zabránil skórovat. Vsetín mohl přidat svůj druhý gól i při vlastním oslabení, ale Koňaříka v dobré pozici opět vychytal Velička. Stejný hráč se mále m dostal do samostatného úniku, jenže přejel modrou čáru dříve než puk a byl z toho pouze ofsajd. Minutu před koncem třetiny domácí vytvořili závar před Kořénkem, puk se dostal k volnému Skalkovi, ale tomu nebylo nic platné, že poslal puk do odkryté branky, protože předtím zazněl hvizd rozhodčího. Po tvou třetinách stále vedli hosté 0:1.

Do třetí části vstoupil Havířov s výhodou přesilové hry, kterou zásluhou Dominika Pawliczka využil. Vyrovnaný stav však nevydržel dlouho, už na začátku 44. minuty našel Půček Jakuba Jenáčka, kterému stačilo usměrnit puk mezi Veličkovy betony. Tlak Vsetína pokračoval i nadále, Velička chytil obrovskou šanci Dluhošovi, ale nestačil na souhru Koňaříka s Jakubem Jenáčkem, jenž zakončoval do odkryté branky.

Vedení Vsetína narostlo na 1:3 a domácí už neměli sílu s utkáním něco udělat. Naopak hosté mohli přidat další branky, ale Vilém ztroskotal na Veličkovi, stejně jako Jenáček, který si tak musel nechat zajít chuť na hattrick. Závěr zápasu si sice vsetínští zkomplikovali vyloučením, ale i tak v pohodě dokráčeli k vítězství.

Tomáš Potěšil (AZ Havířov): Každé utkání, do kterého teď nastupujeme je pro nás strašně důležité. Řekl bych, že jde až o hokejový život. Vsetín se posílil, má několik hráčů ze Zlína, kvalita těchto hráčů je zřetelná a na jeho hře je to hodně znát. Někteří naši hráči si asi neuvědomují vážnost naší situace. Proti tak kvalitnímu týmu, jaký dnes Vsetín má, se dá s nasazením, bojovností a vůlí uhrát dobrý výsledek, ale tyto atributy nám dnes scházely. Každý zápas, který máme před sebou je zápas o udržení extraligy mladšího dorostu v Havířově a podle toho musíme do těchto zápasů jít. Věřím, že se všichni semkneme a už v příštím utkání v Opavě si dokážeme, že na to máme. Pevně klukům věřím, že to zvládnou.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Ve skupině o udržení je každý zápas důležitý, v každém jde o hodně. Dnes jsme hráli proti Havířovu, což je soupeř na naší úrovni, s Havířovem a Porubou budeme hrát o záchranu. Uvidíme, jestli se Přerov s Warriorem nějak urhnou. Dnes jsme podali dobrý týmový výkon, za stavu 0:1 jsme mohli dát další góly, ale pak jsme dostali vyrovnávací gól v oslabení. Naštěstí se nám podařilo rychle zase odskočit a to rozhodlo o výsledku. Čekají nás náročné zápasy, pro kluky to bude těžké i psychicky, ale nechceme na ně vyvíjet nějaký přehnaný tlak. Já těm klukům věřím, dobře pracují v zápase i na tréninku a jsem přesvědčen, že záchranu uděláme.