Na závěr roku další výhra, AZ veze tři body z Prostějova

Jozef Valenčík | 30.12.2016

AZ měl na ledě Prostějova velmi dobrý vstup do zápasu a za svou aktivitu byl odměněn v 7. minutě, kdy se prosadil Marek Haas po dobrém důrazu před brankou. Ještě v první třetině Havířov navýšil své vedení zásluhou Kotaly a ve zbytku zápasu pak vycházel z perfektně zabezpečené defenzívy, která fungovala výtečně až do závěru třetí třetiny. To Prostějov při přesilové hře odvolal brankáře a výhodu šest na čtyři proměnil ve snížení. Více však Jestřábi nestihli a naopak Marek Kalus patnáct vteřin před koncem pečetil výhru Havířova 1:3 gólem do prázdné branky. Havířov se tak rozloučil s letošním rokem vítězstvím, další utkání odehraje AZ 4.1. doma s Českými Budějovicemi.

WSM liga - 37.kolo pá 30.12.18:00
LHK Jestřábi Prostějov - AZ Havířov
1:3
(0:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 57. A. Holík – 7. Haas (Pořízek), 17. Kotala (Holomek, Dvořáček), 60. Kalus (Krisl). Rozhodčí: Kubičík - Hanzlík, Lukš. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1725. Střely na branku: 29:36 (10:9, 7:17, 12:10). Průběh utkání: 0:0, 0:2, 1:2, 1:3

LHK Jestřábi Prostějov: Kantor (Neužil) – Vokurka, A. Holík (A), T. Kvapil, V. Zadražil, Protivný, Štindl, D. Kolář, Grebeňuk – Martin Novák, Zabloudil, Rudovský – Luňák, Šlahař, Venkrbec (C) – Žálčík, Matuš, L. Krejčík (A) – Augustin, Hozák, Indra.
AZ Havířov: M. Laco (Šafránek) – L. Doudera, Petran, Krisl (A), Chroboček, Holomek, D. Seman (C), Bahounek – Kalus, Hubáček, Kanko – Gřeš, Hlinka, Rác – Maruna, Haas (A), Pořízek – Dvořáček, Bednář, Kotala.

Třetí vzájemné utkání mezi Prostějovem a Havířovem začalo velice opatrně. Ani jeden z týmu se do žádných větších akcí nepouštěl. Jako první prověřil Kantorovu pozornost Ondřej Holomek, který na začátku sezóny oblékal prostějovský dres. Na druhé straně pokoušel štěstí Rudovský, ale ani Laco se překonat nenechal. Poprvé se skóre utkání měnilo v sedmé minutě, kdy Kantora propálil Martin Haas. Tento gól vliv hráčům Havířova krev do žil. Prostějovský brankář se tak musel činit. Sedm minut před koncem první třetiny se však faulu dopustil havířovský muž s maskou Marek Laco, za něhož šel na trestnou lavici odpykat dvou minutový trest Radek Hubáček. Jestřábi ale nabídnutou výhodu zužitkovat nedokázali. Naopak to byli opět hosté, kteří zvedali radostně ruce nad hlavu. V šestnácté minutě poslal AZ do dvoubrankového vedení Jakub Kotala. Po úvodní dvacetiminutovce tak odcházeli oba týmy do kabin za stavu 0:2.

Na začátku druhé třetiny sice vyhráli bully domácí, ale jako první zahrozili hosté z Havířova. Rychlou Holomkovu střelu však dokázal Kantor vyrazit. Prostřední část utkání nabídla atraktivní hokej nahoru dolů s šancemi na obou stranách. Více práce měl ale prostějovský brankář, který musel krotit několik nebezpečných havířovských střel. V osmadvacáté minutě spálil velkou šanci Tomáš Gřeš, jenž se ocitl úplně sám tváří v tvář Pavlu Kantorovi. Necelých osm minut před koncem druhé dvacetiminutovky si zahráli hráči AZetu díky faulujícímu Vokurkovi přesilovku 5 na 4. Jestřábi však dokázali bez menších potíží své prví oslabení ustát. Sotva se ale dostáli domácí do plného počtu, byl na trestnou lavici odkázán Lukáš Krejčík. Na druhé straně ho následoval David Dvořáček, jenž si stejně jako prostějovský hráč vykoledoval dvě minuty za hrubost. Ve hře 4 na 4 byli více aktivnější Jestřábi. S příchodem obou viníků na led se však opět strhla před Lacovou brankou pěstní výměna a tak opět následovala hra ve čtyřech. Tentokrát si šli na trestnou lavici zchladit hlavy Jan Rudovský a Marcel Petran.

Do třetí třetiny vstoupili Jestřábi s jedním hráčem v poli navíc, neboť si zbytek trestu z prostřední části utkání odpykával Jiří Krisl. Téměř minutu a půl dlouhou přesilovku však tým domácích přetavit v gól nedokázal. Další příležitost na snížení nabídl Jestřábům ve čtyřiačtyřicáté minutě střelec první havířovské branky Marek Haas, jenž se dopustil nedovoleného bránění brankáře. Ale ani tuto nabídku svěřenci Arnošta a Kočího přetavit v branku nedokázali. Poté, co se dostali domácí do plného počtu, se do šance dostal Petr Štindl, jenomže Laco jeho samostatný průnik zlikvidoval skvělým zákrokem. Stejně jako v prostřední části utkání, rovněž v té závěrečné se vylučovalo jako na běžícím pásu. Dvouminutový trest si v osmačtyřicáté minutě vykoledoval za nedovolené bránění Tomáš Protivný a chvíli po jeho příchodu na led byl za hrubost vyloučen Marek Indra. I tato dlouhá havířovská přesilová hra však skončila bez vstřeleného gólu. Necelé čtyři minuty před koncem závěrečné sirény byl vyloučen Román Rác. Prostějovští trenéři si vzali oddechový čas a poté vyslali na led místo pěti hráčů, hráčů šest. A tento taktický tah se Hanákům vyplatila, neboť na 1:2 snížil Aleš Holík. Vsítěná branka domácí nabudila, avšak jejich tlak zabrzdil faul Tomáše Protivného. Netrvalo to dlouho a síly na ledě se opět vyrovnali. Dvě minuty za sekání si vykoledoval Marek Kalus. Na konci třetí třetiny to zkoušeli Jestřábi ještě s šesti hráči, ale tentokrát se jim to nevyplatilo. Patnáct vteřin před koncem zápasu poslal kotouč do prázdné brány Marek Kalus, jenž tak zpečetil konečnou výhru Havířova 1:3.

Autor reportáže: Marcela Koudelková (lhkjestrabi.cz)