První finále vyznělo jasně pro AZet

Tomáš Vlček | 23.03.2013

Stejně jako před rokem nasázel AZet Havířov Karviné v prvním finálovém zápase play-off východní skupiny 2. ligy osm branek. Hosté se prosadili jen třikrát a tak je celkové vyznění skóre jednoznačné. A stejné to bylo i po většinu času na ledě. AZet dominoval v přesilovkách a oslabeních, a Karvinští chvílemi nevěděli, kde jim hlava stojí. Havířov dnes vyhrál přesvědčivě, nicméně je to jen první výhra v sérii, a k celkovému vítězství je ještě poměrně daleko. Další zápas sehrají oba soupeři v pondělí od 18:00 v Karviné.

2. liga východ - 0.kolo so 23.3.17:00
AZ Havířov - HC Baník Karviná
8:3
(4:0, 2:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 8. Prokop (Říčka), 10. Bursík (Říčka), 12. Pechanec (Krisl, Kanko), 15. Kanko (Hegegy, Pechanec), 31. Říčka (Daneček J.), 37. Sztefek (Hegegy, Kanko), 49. Sztefek (Klimša, Rimmel), 58. Daneček J. (Klimša, Vydra) – 33. Ivan (Nysted), 38. Rosůlek (Kowalczyk, Moravec), 43. Zuber (Blatoň, Samiec). Rozhodčí: Mrkva, Kubičík – Barteček, Moravec. Vyloučení: 5:9 navíc Maruna (HAV) 5 + do konce utkání za vysokou hůl. Využití: 3:1. V oslabení: 3:0. Diváci: 3.280. Střely na branku: 48:29. Průběh utkání: 5:0, 5:1. 6:1, 6:3, 8:3.
AZ Havířov: Daneček L. (od 38. Matoušek) – Zientek L., Krisl, Hegegy, Rimmel, Hartmann, Vydra, Graca – Daneček J.,Stránský, Sztefek – Bursík, Říčka, Pavlas – Kanko, Pechanec, Kolařík – Maruna, Diviš, Klimša
HC Baník Karviná: Iláš (od 12. Smolka) – Javín, Zajac, P. Flašar, Kowalczyk, Vnenk, Sznapka, Krause, Žvátora – Badžo, Moravec Rosůlek – Zuber, Ivan, Luka – Samiec, Blatoň, Saliji – Miczek, Nystedt

Karviná dostala hned v první minutě k dispozici přesilovku, jenže AZet ji nejen ubránil, ale dokonce si v ní vypracoval i první gólovku zápasu. Pechancovu příhru však Prokop blafákem v gól neproměnil. Podruhé byl AZet blízko brance v 6. minutě, když Pechanec netrefil u tyčky skákající puk, ale zvýšená aktivita se domácím vzápětí vyplatila. Karvinští se ji snažili zastavit nedovoleně a tak šli hned dva- Flašar a Luka – na trestnou. Po minutě se jeden z nich mohl vrátit, protože tečovaná střela Petra Prokopa skončila v Ilášově šibenici a bylo to 1:0.

V 9. minutě šli domácí podruhé do oslabení, ale poté co Daneček vychytal Luku a Salije sami udeřili. Říčka zatáhl puk do karvinského pásma a jeho příhru poslal do sítě basebalově Tomáš Bursík. Ve 12. minutě už vedl AZet o tři branky. Vyloučení Ivana totiž potrestal už po půlminutě střelou z pravého kruhu k bližší tyčce Antonín Pechanec a Iláš raději pustil do branky svého kolegu Smolku. Toho přivítali domácí svižnou kanonádou a v 15. minutě, opět v přesilovce, jej tečí střely od modré překonal Petr Kanko - 4:0.

Druhou třetinu začal AZet přesilovkou v níž trefil Kanko tyč. Domácí měli stále zřetelnou převahu, ale prosadili se "paradoxně" až ve vlastním oslabení, když v polovině zápasu doklepával puk za Smolku Robert Říčka. Chvíli poté, co početní nevýhoda Havířova skončila, se poprvé radovali i hosté. Marek Ivan byl před Danečkem zcela sám a příhru z poza branky proměnil v první gól Karviné.

Chvíli na to dostal Baník, po Marunově faulu vysokou holí, k dispozici pětiminutovou přesilovku. Hostům se v ní sice dařilo mít povětšinou havířovské pod zámkem, ale ve 37. minutě neuhlídali před svou brankou Michala Sztefka a bylo to 6:1. Dlouhou přesilovku nakonec Karvinští přeci jen využili - 20 vteřin před jejím koncem se totiž opět z blízka prosadil Lumír Rosůlek. V tu chvíli skončil zápas i pro Lukáše Danečka, který přepustil své místo v brance Petru Matouškovi.

Do třetí třetiny měli lepší vstup Karvinští, za což byli odměněni ve 43. minutě. Jejich rychlou souhru zakončil brankou Vlastimil Zuber a rázem to bylo jen o tři branky. AZet však zdramatizování zápasu nepřipustil. Měl nejen více ze hry, ale vytvářel si i více šancí a bylo jen otázkou času, kdy se brankově prosadí. Ve 46. minutě to ještě u tyčky nevyšlo Bursíkovi, ale ve 49. už se trefil Michal Sztefek - střelou z poza obránce a mezi gólmanovy betony - 7:3.

V závěrečné desetiminutovce se, pod dojmem rozhodnutého zápasu, hrál otevřený hokej s útočnými akcemi z obou stran. Více šancí měli i nadále domácí, ale ani Pechanec, ani Kolařík puk do branky nedostali. Na druhé straně měl Matoušek nejvíce práce v 55. minutě když hrál AZet v oslabení, ale i on odolal. Skóre zápasu tak uzavřel na začátku 58. minuty Jan Daneček, když Smolku prostřelil hned po vyhraném buly.

Úplný závěr zápasu se nesl v bouřlivé a radostné atmosféře vytvořené více než třemi tisícovkami nadšených fanoušků, kteří tak odměnili, zejména domácí hokejisty za parádní hokejovou podívanou, jež byla dnes v Havířově ke zhlédnutí.