První třetina s Prostějovem rozhodla o výhře AZetu

Jozef Valenčík | 08.02.2017

Třemi góly v úvodní třetině rozhodli havířovští hokejisté o svém vítězství nad Prostějovem. Hned ve dvou případech se AZ prosadil z přesilovek a soupeře, který měl za sebou těžký zápas s Českými Budějovicemi tak připravil o naděje už před úvodní sirénou. V průběhu celého utkání měli domácí zápas pod kontrolou a až v samém závěru přišel brankář Marek Laco o svou nulu. Příští utkání sehraje AZ v sobotu 11. února na ledě Českých Budějovic.

WSM liga - 50.kolo st 8.2.18:00
AZ Havířov - LHK Jestřábi Prostějov
3:1
(3:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Kanko (Sedlák, Kalus), 5. Rác (Štumpf, Chroboček), 16. Rác (Kanko) – 60. Martin Novák (Rudovský, Matuš). Rozhodčí: Fiala V. – Barteček, Ganger. Vyloučení: 3:2. Využití: 2:0. Diváci: 1.362. Střely na branku: 29:23(10:8, 10:7, 9:8). Průběh utkání: 3:0, 3:1

AZ Havířov: M. Laco – Petran, Sedlák, Chroboček, Krisl, Staněk, D. Seman – Kanko, Rác, Kalus – Kotala, Maruna, Dvořáček – Štumpf, Haas, L. Bednář – Pořízek.
LHK Jestřábi Prostějov: Kantor – D. Kolář, Štindl, V. Zadražil, Protivný, Pařízek, Grebeňuk, T. Kvapil – L. Luňák, Venkrbec, Švec – L. Krejčík, Martin Novák, Rudovský – Augustin, Matuš, Žálčík – Indra, Hozák.

Vstup do utkání vyšel parádně domácímu AZetu, který už po dvou odehraných minutách dostal možnost přesilovky. Ta trvala pouze 9 vteřin, protože ji bleskově využil Petr Kanko, jenž zakončoval z mezikruží bekhendem do šibenice Kantorovy branky.

V polovině 5. minuty už to bylo 2:0, když druhou početní převahu využil Roman Rác, který si při rychlé akci AZetu dvakrát vyměnil puk se Štumpfem a zakončoval do odkryté branky. Poté se hra vyrovnala, oba celky hrály velmi pozorně v obraně a mnoho šanci k vidění nebylo.

To se změnilo až v polovině 16. minuty, když Kalus vybojoval puk v rohu útočné třetiny, poslal jej Kankovi, který našel Romana Ráce, jenž pod ležícím Kantorem poslal puk do branky. V závěru třetiny si zahráli přesilovku i Jestřábi a po Rudovského bombě od modré čáry byli blízko snížení, protože Lacovi vypadl puk z Lapačky, ale domácí čtveřice situaci zvládla. Po první části tak vedl AZ 3:0.

Hned na začátku druhé třetiny mohl po chybě domácího Petrana snížit Venkrbec, ale z dobré pozice netrefil branku. Ve 22. minutě přišla obrovská šance na druhé straně, když Štumpf pálil mimo branku, ale puk se mu vrátil od mantinelu zpět na jeho hůl, jenže domácí útočník trefil jen otočeného Kantora.

Ve 33. minutě byl domácí Kalus sám před Kantorem, ale mířil pouze do výstroje gólmana Jestřábů. Za minutu a půl mohl skórovat Krisl, ale ani tato akce AZetu gólem neskončila, protože domácí obránce nezamířil do odkryté branky, přestože mu spoluhráči pomohli vyšachovat obranu Jestřábů.

Podobně se vedlo Kalusovi, po další pěkné kombinaci AZetu, tentokrát domácího útočníka vychytal Kantor. I proto v prostřední třetině gól nepadl a tak stále platil stav 3:0 pro AZet.

Začátek třetí třetiny přinesl podobný obrázek, jako ta druhá. Hrálo ve vysokém tempu, byly k vidění i nějaké šance, ale nic vážného. Až ve 48. minutě předvedli hráči Prostějova parádní kombinaci, na jejím konci byl Luňák, jenže Laco zazračně zastavil betonem puk mířící do jeho branky.

V 50. minutě vyslal bombu domácí Petran, Kantor puk jen vyrazil, ale k dorážce se nikdo z havířovských nedostal. V 53. minutě pálil z dobré pozice domácí Kanko, ale Kantor dokázal puk zastavit. O minutu později přišla obrovská šance hostí, jenže Matuš místo zakončení nahrával a nic z toho nebylo.

V závěru přišly další šance AZetu, v 56. minutě jeli Bednář s Pořízkem dva na jednoho, ale druhý jmenovaný nedokázal před odkrytou brankou zkrotit skákavý puk na své čepeli. O minutu později dobře pálil Kanko, po něm Kalus, ale Kantor se překonat nenechal. Deset vteřin před koncem pokazil Lacovi čisté konto Martin Novák, jenž z nenápadné akce prostřelil zblízka k tyči domácího gólmana. Zápas tak skončil výhrou domácích 3:1.

Martin Janeček (HC AZ Havířov): Získali jsme velmi důležité tři body – pro naše fanoušky i pro naše sebevědomí před náročným koncem sezony, který nás čeká. Začali jsme dobře, naopak soupeř trochu ten úvod zaspal. Navíc nám moc pomohly dvě využité přesilovky, což je také velmi pozitivní. Pak si myslím, že jsme si utkání víceméně hlídali, byli jsme chytří a zodpovědní dozadu. Měli jsme i dost šancí na navýšení náskoku, ale při jejich proměňování nám chybělo spíš štěstíčko než důraz. Trochu mě mrzí ta branka obdržená v závěru, protože Marek Laco si tu nulu za svůj výkon zasloužil.

Jiří Vykoukal (Jestřábi Prostějov): Do zápasu jsme vstoupili trochu méně koncentrovaní, v prvních pěti minutách jsme udělali dvě hloupá vyloučení, která soupeř potrestal a pak nám ještě utekl na tři góly. Myslím, že dneska byla rozdílová první lajna domácích, která nám dělala velké problémy. Samozřejmě jsme se snažili ještě s utkáním něco udělat, ale buď nám to odskakovalo, nebo jsme nedokázali naše šance dobře zakončit.