SDO: Vstup do nádstavby neúspěšný, Rytíři využívali chyby a vyhráli 5:2

Tomáš Vlček | 12.12.2014

V pátek odpoledne vstoupili starší dorostenci AZetu do nadstavbové části své extraligy. V jejím prvním kole přivítali kladenské Rytíře, a i když se v první třetině dostali dvěma krásnými brankami do vedení, ve zbytku zápasu je neudrželi a zejména díky mnoha chybám v obraně prohráli 2:5. Další zápas sehraje AZ už v sobotu doma od 13:30 proti druhému kladenskému týmu - PZ.

ELSD - 29.kolo pá 12.12.16:00
AZ Havířov - Rytíř Kladno
2:5
(2:1, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Moravčík (Spálovský), 20. Němec (TS) – 5. Zelingr (Bláha, Hrabík), 25. Kezsi (Patyk), 38. Okegawa (Borkovec, Čermák), 48. Čermák (Borkovec), 49. Řepka (Kezsi, Patyk). Rozhodčí: Trombik – Štěpán, Poruba. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 109. Střely na branku: 28:34. Průběh utkání: 0:0, 0:1, 2:1, 2:5.
AZ Havířov: Gerža (od 54. Sonnek) – Trombik, Frojda, Dudek, Kiss, Spálovský, Hudeček, Mrowiec – Moravčík, Polak, Stružík, Peterka, Hendrych, Pacoň, Kurovský, Macuh, Němec, Kosina, Cihlář
Rytíř Kladno: Jiroušek – Havelka, Malý, Šíma, Balcar, Zelingr, Kiml – Řepka, Sagan, Patyk, Bláha, Okegawa, Keszi, Čermák, Janeček, Hrabík, Borkovec, Čečetka, Kubík

Oba týmy začali utkání hodně aktivně a tomu odpovídaly i dvě rychlé branky, které byly k vidění. Nejprve se radovali hosté, když v 5. minutě poslal svoji bombu od modré do havířovské šibenice Matyáš Zelingr. Za 17 vteřin však bylo vyrovnáno. Hostující obrana si nepohlídala Dominika Moravčíka, a ten svůj samostatný únik rovněž korunoval střelou do růžku branky – 1:1.

V 7. minutě se ještě dostal do dobré šance Kubík, ale tentokrát Gerža ramenem zachránil. Pak už začali být aktivnější domácí. Jejich největší šanci na to jít do vedení měl v 11. minutě Hendrych, ovšem střelou z první netrefil branku. Naopak na druhé straně trefil v přesilovce ve 14. minutě tyčku Zelingr. Skóre se ale měnilo až minutu před první sirénou. Ve vlastním oslabení ujel Filip Němec, ve vyložené šanci byl faulován a následné trestné střílení proměnil střelou odraženou o horní tyčku v gól na 2:1.

Na začátku druhé třetiny šli v krátkém sledu po sobě na trestnou zástupci obou týmů a při hře ve čtyřech vyrovnal Vincent Kezsi. AZ ve snaze strhnout vedení zpět na svou stranu často chyboval v obraně, a tak nabídl Rytířům řadu příležitostí. Patyk ani Hrabík však v nich neuspěli. Za havířovskou stranu měli možnost skórovat Polak a pak ještě i Cihlář, ale Jiroušek byl proti.

Na konci druhé třetiny měl AZ možnost hrát přesilovku, ale stejně jako ty ostatní v dnešním zápase mu vůbec nevyšla. Navíc chvíli po jejím skončení našel z poza branky Čermák Yuyu Okegawu a ten nadvakrát procpal puk za Geržova záda – 2:3.

Ani ve třetí třetině se AZetu v útoku moc nedařilo a když už si nějakou šanci vytvořil, tak byl na místě spolehlivý Jiroušek. Poradil si třeba s příležitostí Moravčíka a také utnul krásné sólo Kurovského. Naopak hosté hráli chytře, nikam se moc nehnali a šikovně využívali chyb domácí obrany. Podařilo se jim to ještě dvakrát. Ve 48. minutě zvýšil jejich náskok Pavel Řepka a o minutu později uzavřel skóre využitou přesilovkou Jakub Čermák.

Zápas tím byl prakticky rozhodnut. V poslední desetiminutovce už stojí za zmínku jen zraněním vynucené střídání v domácím brankovišti, do kterého musel nastoupit Václav Sonnek a další dvě nevyužité přesilovky AZetu. Jinak se dá říct, že hostéuž měli zápas pod kontrolou a díky větší efektivitě zaslouženě vyhráli 5:2.

Martin Janeček (HC AZ Havířov): Moje hodnocení zápasu se dneska omezí na konstaování, že naši obránci asi pojedli hodně vtipné kaše. Jinak jejich "výkon" hodnotit nemůžu.

Otakar Vejvoda (Rytíři Kladno): My jsme do Havířova přijeli s tím, že jsme nevěděli, co můžeme čekat. Myslím si, že domácí tým hrál nepříjemný hokej. Pro nás to bylo těžké utkání a za tři body jsme rádi.