SDO: Vyrovnaný duel v Jihlavě rozhodlo 5 minut

Tomáš Vlček | 16.01.2015

Další zápas nadstavbové skupiny extraligy staršího dorostu sehrál v pátek podvečer AZ v Jihlavě. K vidění byl kvalitní duel, kterému dlouho chyběly jen branky. Až ve třetí třetině se domácí trefili třikrát během pěti minut a protože AZ jen v poslední minutě Ondřejem Kosinou (na snímku) snížil, zůstaly body na Vysočině. Další zápas sehraje AZ už v sobotu na ledě Mladé Boleslavi.

ELSD - 35.kolo pá 16.1.18:00
HC Dukla Jihlava - AZ Havířov
3:1
(0:0, 0:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 47. Ondráček (Vala, Oščádal), 49. Kolouch (Mejzlík, Huňáček), 51. Kolouch (Pražák, Mejzlík) – 60. Kosina (Peterka, Spálovský). Rozhodčí: Czubaj – Rittich, Polák. Vyloučení: 8:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: 43:31. Průběh utkání: 3:0, 3:1.
HC Dukla Jihlava: Kořenář – Srnský, Pražák, Huňáček, Váňa, Klofáč, Smutný, Krtek – Oščádal, Vala, Ondráček – Kousal, Najman, Peschout – Kolouch, Mejzlík, Čermák.
AZ Havířov: Sonnek – Spálovský, Mrowiec, Srníček, Dudek, Szturc, Trombik – Moravčík, Wróbel, Kurovský – Polak, Stružík, Macuh – Pacoň, Peterka, Cihlář – Kosina, Hendrych, Langer.

Domácí měli již ve třetí minutě přesilovou hru. Ondráčkovi nejprve nebyl dalek dorážky z předbrankového prostoru a o minutu později napřáhl z pravého kruhu Najman, trefujíc pozorného Sonnka. Jihlava se do pásma dostávala hlavně po rychlých útocích, hosté naopak čekali na svojí příležitost po některé z drobných chyb soupeře. V polovině úvodního dějství se naskytly šance na obou stranách. Kousal zaměstnal ránou z pravého kruhu gólmana a z následného protiútoku zahrozili hosté. Polak vyhrál buly a sjel si před Kořenáře, který jej vychytal a ještě pokryl puk při závaru ve svém brankovišti. Při své druhé početní výhodě AZet zahrozil, střelu Trombika z levé strany vytěsnil domácí gólman. Že se Josef Kořenář rozchytal do parádního výkonu, potvrdil i začátek šestnácté minuty, když si Cihlář znovu najel až před jihlavského brankáře, který jeho pokus vyrazil k Peterkovi. Ten už posílal puk do levé části branky, kam se muž v masce stačil přemístit. Dukla mohla v závěru třetiny vstřelit úvodní gól, šance Ondráčka a Váni však zůstaly nevyužity.

Góly nepadaly ani ve druhé části hry. Její začátek přinesl šanci Wróbela, jenž se řítil sám na gólmana Jihlavy, který dobrým zákrokem vytěsnil puk nad branku. Také Dukla si vypracovala šance. Po pasu Najmana vypálil z levého kruhu Kousal do havířovského gólmana zachraňujíc dobrým zákrokem blížící se pohromu. Hned poté hledal Kousal mezi kruhy Najmana. Jeho přihrávka nebyla přesná, nicméně puk se znovu odrazil ke Kousalovi a ten z obtížné pozice zahrál zkoprnělému Sonnkovi na tyčku. Havířovu se vůbec nedařily přesilovky. V oslabení ujel proti jednomu hráči Kousal a strážce svatyně Slezanů se štěstím vytěsnil puk mimo tři tyče. Gól nepadl ani při hře čtyř proti čtyřem, týmy větší prostor na ledě ke vstřelení vedoucí branky nevyužily. Závěr periody byl značně ovlivněn nepřesnostmi, ale z kterých vyčnívala pouze pumelice Dudka od modré vedle pravé tyče.

Na začátku třetí třetiny dohrávala Dukla početní výhodu a střela Najmana z pravé strany těsně míjela levý horní růžek hostující svatyně. Zlomový moment přišel v přesilovce Havířova pět na tři, dlouhé 49 vteřin. Hosté se prakticky nedostali k vážnějšímu ohrožení jihlavské klece a červenožlutí se bez potíží ubránili. Po vypršení dvou domácích trestů se poprvé měnil stav. Jiří Ondráček zakončil počínající tlak svého týmu střelou z bezprostřední blízkosti, proti které byl gólman AZetu bez šance. Tato branka padla v čase 46:58 a když ukazovala světelná tabule stav 50:44, vedl tým z krajského města Vysočiny již o tři branky. Nejprve poslal Mejzlík mezi kruhy kotouč na Daniela Koloucha, jenž si popojel blíže k brance a trefil se přesně k levé tyči. Z repertoáru domácí čtyřky to však nebylo všechno. Za dvě minuty a sedmnáct vteřin využila Jihlava přesilovou hru, na jejímž konci zasunul střelu Pražáka do sítě opět Daniel Kolouch. O osudu zápasu bylo rozhodnuto. Devětačtyřicet vteřin před koncem zmizela nula i z gólového účtu Havířova. Cihlář po objetí branky ještě své spoluhráče nenašel. Nedlouho poté posunul Peterka puk před branku na Ondřeje Kosinu, jenž vybruslil podél brankoviště a dotlačil u levé tyče puk do branky. Hosté zkoušeli ještě hru bez brankáře, leč skóre se již nezměnilo.

Jihlava tak potvrdila roli lídra v tabulce a zvýšila svůj náskok před druhou Olomoucí na pět bodů, jelikož Hanáci prohráli na ledě Kladna. Havířov naopak po dnešním zápase ztrácí ze šestého místa na čtvrtý a poslední postupový Litvínov čtyři body.

Petr Svoboda (HC Dukla Jihlava): Dnes jsme první dvě třetiny hráli spíše hokej na krásu, nikoliv na účelnost. Moc jsme nechodili do brány a pořád jsme chtěli jen někde kombinovat, mysleli jsme si, že to půjde samo. Jen díky výbornému výkonu gólmana jsme po dvou třetinách neprohrávali. Ve třetí třetině se naše hra trošku zlepšila. Uklidnil nás gól a v rychlém sledu jsme přidali další dva. Je jen škoda, že jsme gólmanovi nepomohli udržet čisté konto. Ta jedna chyba se tam stala a soupeř jí potrestal. Za třetí třetinu můžu kluky pochválit.

Martin Janeček (HC AZ Havířov): Po většinu zápasu jsme nehráli špatně. Paradoxně nás rozhodila špatně sehraná přesilovka pět na tři, kdy se Dukla uklidnila. Po individuální chybě jsme dostali gól na 0:1, což nás úplně vymazalo. Od té chvíle jsme se zbláznili a soupeř si až do konce kontroloval výsledek.