Třetí zápas série také pro Motor

Jozef Valenčík | 03.03.2018

Do třetího čtvrtfinálového utkání vstoupil Havířov výtečně, už po 37 vteřinách se ujal vedení po gólu Maruny. Hosté však ještě v první třetině vyrovnali, když ve vlastním oslabení skóroval Nedorost. Ve druhé třetině navíc Motor dvěma góly odskočil a toto vedení si držel až do samého závěru zápasu. Při hře bez brankáře hosté udeřili počtvrté a po výhře 1:4 tak vedou v sérii 3:0 na zápasy. Další zápas se hraje již v neděli, opět od 17:00.

WSM liga - 0.kolo so 3.3.17:00
AZ Residomo Havířov - HC Motor České Budějovice
1:4
(1:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Maruna (Tomi, Kotala) – 7. Nedorost (Čáp), 28. Dostálek (Vampola, Mikyska), 38. Čermák (Rob, Pavlin), 59. Heřman. Rozhodčí: Dědek M., Přikryl – Bryška, Novák J.. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2.870. Střely na branku: 30:29 (12:10, 5:16, 13:3). Zblokované střely: 4:13. Vhazování: 36:33. Průběh utkání: 1:0, 1:4.

AZ Residomo Havířov: Dolejš – Staněk, Krisl (C), Dujsík, R. Havel, Matai, Luža, Chroboček – Tomi, Maruna (A), Kotala – Sikora (A), L. Bednář, M. Kalus – Fronk, Pořízek, Kanko – Gřeš, Rác, Bambula.
HC Motor České Budějovice: Kváča – Čáp, Kutlák (C), Fillman, F. Novák (A), Pýcha, Pavlin – Nedorost (A), Vampola, Vlček – Jonák, Rob, Čermák – Heřman, J. Mikyska, Dostálek – Martin Novák, Galamboš, Šulek.

AZ měl bleskový vstup do utkání, když po 37 vteřinách otevřel skóre. Hostující obrana nechala po buly ve svém pásmu volnou hned trojici havířovských a Jan Maruna poslal puk za Kváčova záda – 1:0. Vzápětí dostali hosté možnost přesilovky. Dolejš v domácí brance si ale s nebezpečnými pokusy jihočechů poradil. V 6. minutě ujeli AZeťáci 2 na 1. Gřeš sice nedokázal puk dostat do poloodkryté branky, ale byl při tom faulován. Na trestnou tak šli hosté a to se už skóre měnilo, byť na té méně pravděpodobné straně. Ve vlastním oslabení totiž ujel Václav Nedeorost z blízka procpal puk do havířovské branky – 1:1. AZ odpověděl střelou Mataie do Kváčovy masky, ale přesilovku domácí nevyužili.

Stejně tak se jim vedlo i o pár minut později při další přesilovce, která byla dokonce načas dvojnásobná. Kváča, ve spolupráci s obranou, si poradil se všemi střelami AZetu. Ve druhé desetiminutovce se už hra trochu uklidnila. Zajímavě vypadal výjezd Dolejše proti volnému puku daleko před vlastní branku, ale i díky tygřímu skoku to domácí gólman před dotírajícím útočníkem stihl. Na druhé straně vypadala nebezpečně střela Tomiho z poza obránce, Kváča ji však vyrazil ramenem nad.

Do druhé dvacetiminutovky vstoupili lépe hosté. Jejich první dvě velké šance ještě nenašly naplnění, přestože zejména ta Vampolova ve 27. minutě, kdy kotouč prošel havířovským brankovištěm, už zaváněla gólem. Skóre se tak měnilo o minutu později. Vlastimil Dostálek se v přesilovce dostal na brankovišti k puku po své střele, a blafákem jej po ledě poslal za Dolejše – 1:2. Za další minutu mířila přihrávka na volného Gřeše do mezikruží, ale havířovský forvard nedokázal zpracovat puk. Pak AZ ubránil další oslabení za příliš mnoho hráčů, dokonce v něm ohrozil hostující branku, ale Kalusovu střelu lapil Kváča.

V dalších minutách byla vidět větší herní pohoda na hostujících hokejkách, ale také snaha havířovských o vyrovnání. Branku však dali hosté. Miloslav Čermák dostal přihrávku do jízdy na levém křídle, natlačil se před branku a poslal puk pod horní tyčku – 1:3. V závěru třetiny hrál AZ přesilovku. V ní Havlova bomba od modré po teči skončila těsně nad a Pořízkovo zakončení z mezikruží o kousek minulo levou tyč.

Ve třetí třetině AZ ještě vystupňoval svou snahu o úpravu skóre a plynuly z toho šance. Ve 43. minutě tečoval Pořízek těsně před Kváčou střelu od modré a mladík v brance Motoru se jen ohlédl za kotoučem, který těsně minul jeho horní tyčku. Pak měl AZ přesilovku, po chvilce vylepšenou na dvojnásobnou. Kváča v ní předvedl sérii skvělých zákroků a nedovolil skórovat ani Kalusovi ani Sikorovi. V 50. minutě pak zlikvidoval postupně šance Tomiho a Pořízka a držel pro svůj tým bezpečný náskok.

I v dalším průběhu třetiny byli domácí aktivnější a snažili se zaměstnávat Kváču. Individuálně to zkusil Rác, po něm si sjel do zakončení z pozice obránce Matai a pak i dvakrát Pořízek. Hostující gólman ale vše zvládl a pak měl při Rácově teči štěstí. To havířovský gólman Dolejš měl ve třetí třetině jen jediný větší zákrok, když zlikvidoval nájezd Dostálka. V závěru ještě Kváča pokryl Fronkovu šanci a pak už se šlo do finále. AZ sáhl po hře bez brankáře, ale ztratil puk a Martin Heřman jej zavezl do prázdné branky – 1:4.

Jihočeši tak vedou v sérii 3:0 a už v neděli mohou vybojovat postup do semifinále play-off.

Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): Do první třetiny jsme vstoupili dobře, dali jsme gól a byli jsme lepší. Poté jsme se však z ledu malinko vytratili. Ve druhé třetině jsme byli později u kotoučů, ztratili jsme takový ten kontakt se soupeřem. Dostali jsme čtyři branky a každou z nich z jiné situace – v oslabení, přesilovce, při hře pět na pět a poté při hře bez brankáře, takže jsme si to dnes vybrali opravdu všechno. Dnešního zápasu je hrozná škoda, prohráváme v sérii 0:3 a budeme to mít již velmi těžké. Budějovice mají výborný tým, hrají hokejově, drží kotouč, ale my musíme zabrat a zítra se pokusit o vrácení série do Budějovic.

Luboš Rob (ČEZ Motor České Budějovice): Vítězství se dnes rodilo těžce. Havířov hrál dobře, nebyl to jednoduchý zápas. Výsledek je sice o tři góly, ale to je jen výsledek. Celou dobu byl zápas vyrovnaný. My jsme podali týmový výkon. Snažili jsme se dnes spíše zatáhnout obranu a úplně nelítat dopředu. Chtěl bych ale pochválit oba dnešní soupeře. Viděli jsme typický zápas play-off a samozřejmě s výsledkem 4:1 pro nás a stavem série jsme spokojeni.