Ústí sebralo AZetu tři body, rozhodlo využívání šancí

Josef Nudera | 24.01.2015

47. kolo první hokejové ligy přivedlo na havířovský led ústecký Slovan. Momentálně desátý celek tabulky se v Havířově prezentoval slušným výkonem a protože ani AZ se nechtěl nechat zahanbit, byl k vidění zajímavý zápas. V první, poměrně vyrovnané, třetině Havířov dvakrát dotáhl náskok hostů. Ale ve druhé části zápasu hosté přežili tlak AZetu a sami udeřili. Ve třetí části utkání Ústí svůj náskok ještě navýšilo a protže AZ jen snížil, putují body na sever Čech. Další zápas sehraje AZ už v pondělí v Chomutově.

1.liga - 47.kolo so 24.1.17:00
AZ Havířov - HC Slovan Ústí nad Labem
3:5
(2:2, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 12. Tomi (Graca, Šlahař), 17. Šlahař (Fořt, Maruna), 48. Chmielewski (Loskot, Jiránek) – 10. Kloz (Merta, Baránek), 16. Tůma (Holomek, Rod), 37. Roubík (Rod), 43. Vávra (Gengel), 48. Merta (Brož, Baránek). Rozhodčí: Kubičík - Adamec, Poruba. Vyloučení: 8:12. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.831 . Střely na branku: 48:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5, 3:5.
AZ Havířov: Matoušek – Krisl, Foltýn, Stuchlík, Bezuška, Ostrčil, Graca, Bahounek, Repe – Fořt, Šlahař, Tomi – Jiránek, Loskot, Chmielewski – Sztefek, Pechanec, Klimša – Zdráhal, Maruna.
HC Slovan Ústí nad Labem: Petrásek – Kolafa, Holomek, Brož, Vágner, Grin, Smetana, Zdvořáček – Tůma, Roubík, Rod – Baránek, Kloz, Merta – Pořický, Gengel, Vávra – Suchan, Hanzl.
Úvod zápasu byl velmi rozkouskovaný řadou vyloučení, ale ani jeden z celků se nedokázal prosadit. Byť měly oba týmy velké šance. Jenže jak Gengel tak Sztefek trefili jen tyčky soupeřových branek. V 8. minutě se do velké šance dostal opět domácí Sztefek, ale úplně sám před brankářem Petráskem trefil pouze jeho rameno.

V 10. minutě se povedlo Ústeckým vstřelit první branku utkání. Jan Kloz zůstal před Matouškem zcela nekrytý a puk, který se k němu dostal spíše šťastně, poslal přesně nad beton do sítě – 0:1. Havířovský AZ dokázal na tuto branku reagovat poměrně rychle. Už ve 12. minutě dostal Vojtěch Tomi příhru o jízdy, ujel po křídle a prudkou přízemní střelou ke vzdálenější tyči překonal Petráska – 1:1.

První třetina nám i dále nabízela spoustu událostí. V 16. minutě dokázalo Ústí využít početní výhodu. David Tůma se dostal do mezikruží a propálil Matouška – 1:2. O chvíli později trefil Stuchlík tyčku ústecké branky!

Nechybělo moc a AZ měl další obrovskou šanci, ale skákající puk u brankové čáry nedorazil ani Krisl ani Pechanec. V 17. minutě dokázal využít Havířov dvojnásobnou přesilovku. Nejprve Maruna trefil tyč, ale pak šel puk rychle z hole na hůl, až jej Jakub Šlahař poslal z první do odkryté branky – 2:2.

O chvíli později nebyla domácímu celku uznána branka, jelikož hostující svatyně byla posunutá. V 19. minutě uzavřel třetinu poslední šancí Fořt, ale se z blízky trefil pouze do betonu Petráska.

Ve 22. minutě se dostal odražený puk od mantinelu k Tůmovi, který už jej posílal do odkryté branky, ale jedna z hokejek domácích mu v tom zabránila. Na začátku 26. minuty se ukázal brankář Petrásek, který vyrazil střelu Sztefka. Ve 27. minutě jsme viděli další trefenou tyčku v utkání. Po střele Stuchlíka se dostal k další střele Fořt, který orazil právě zmiňovanou brankovou konstrukci.

O minutu později se dostali hosté do rychlého kontru, který skončil střelou Roda – Matoušek byl u své tyčky pozorný. V polovině utkání si zahrál Havířov čtyři minuty dlouhou přesilovku, ale Petráska v ní nepřekonal. Ve 35. minutě šel AZ ve třech na jednoho – Stuchlík dostal parádní příhru před branku, ale jeho technické zakončení Petrásek zlikvidoval.

Ve 37. minutě se podařilo Ústeckým využít druhou přesilovku. Repe nechtěně nadzvedl střelu Jaroslava Roubíka pod horní tyč a Matoušek byl bezmocný – 2:3. Dvě minuty před koncem třetiny se po chybě AZetu dostal ke střele Pořický, Matoušek jeho střelu vyrazil.

Na začátku třetí třetiny, konkrétně ve 43. minutě se hosté prosadili počtvrté. Tomáš Vávra se dostal po vyjetí z rohu do zakončení a překonal Matouška – 2:4. A hosté i nadále pokračovali v dobrém výkonu během této periody. Ve 48. minutě to potvrdil pátou brankou Ústí David Merta - 2:5.

Na začátku 49. minuty se dokázali domácí prosadit, konkrétně Aron Chmielewski doslova dotloukl puk v brankovišti za záda Petráska – 3:5. V 52. minutě dostal Havířov možnost sehrát početní výhodu, kterou ovšem ke vstřelení kontaktní branky nevyužil. O tři minuty později hráli domácí přesilovou hru znovu, ale ani teď ji nedokázali využít. Naopak dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny šel na trestnou lavici domácí Jan Maruna. To byla pro toto utkání definitivní tečka.

Havířov ani v tomto střetnutí neprolomil ústecké prokletí a prohrál. Ústí nad Labem získalo v Havířově cenné body v boji o předkolo play-off.

Tomáš Potěšil (HC AZ Havířov): Kluci chtěli a bojovali, ale dnešní zápas rozhodly přesilovky. A taky druhá třetina, kterou jsme sice ne střely drtivě vyhráli, ale nedokázali jsme se brankově prosadit. Naopak jsme v ní sami inkasovali. Ve třetí třetině hosté přidali další dvě branky a pak už víceméně nebylo co řešit. Projevilo se, že Ústí má v ofenzivě své spolehlivé tahouny jako Roubík, Kloz a Rod. Nehráli jsme dobře v obraně, kde nám při neúčasti těch borců z extraligy chybí zkušenosti.

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí n. L.): Pro nás to byl velmi těžký zápas a jsme moc rádi, že jsme tady vyhráli a udělali tři body. Kluky musíme pochválit za bojovnost a obětavost. Měli jsme hodně vyloučených, ale většinu oslabení jsme dokázali přežít a naopak jsme dvakrát sami v přesilovce skórovali. Rozhodující bylo, že jsme ustáli obrovský tlak domácích ve druhé třetině a navíc ještě sami dali gól. Ve třetí třetině už jsme chtěli hlavně dobře bránit a nakonec z toho je zisk tří bodů.