V Ústí AZ dvakrát vedl, ale na body to nestačilo

Tomáš Vlček | 13.12.2014

34. kolo první hokejové ligy zavedlo havířovské hokejisty na led Ústeckého Slovanu. V první, poněkud divoké třetině, padly hned čtyři přesilovkové branky. AZ byl díky Radimu Ostrčilovi a Marku Loskotovi dvakrát ve vedení, ale domácí vždy rychle srovnali. Ve druhé i třetí části zápasu už ale zaznamenali po jednom gólu jen hráči Slovanu, a tak zůstaly tři body na severu Čech. Další zápas sehraje AZ už v pondělí doma od 18:00 s Chomutovem.

1.liga - 34.kolo so 13.12.17:00
HC Slovan Ústí nad Labem - AZ Havířov
4:2
(2:2, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 15. Merta (Vávra, Vágner), 20. Tůma (Rod, Kolafa), 34. Roubík (Holomek, Rod), 53. Tůma (Holomek) – 11. Ostrčil (Jakúbek, Maruna), 18. Loskot (Repe, Ostrčil). Rozhodčí: P. Würtherle – Čížek, Křivohlavý. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 732. Střely na branku: 35:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2.
HC Slovan Ústí nad Labem: Petrásek – Kolafa, Holomek, Vl. Brož, Vágner, K. Černý, Smetana – D. Tůma, Roubík, Rod – D. Merta, J. Kloz, T. Vávra – Baránek, M. Hanzl, Pořický – Budínský
AZ Havířov: Matoušek – Foltýn, Bezuška, Repe, Lenďák, Ostrčil, Graca, Bahounek – Fořt, Loskot, Jiránek – Maruna, Šlahař, Jakúbek – Klimša, Pechanec, Sztefek – Matějek, Tomi.

Domácí se z kraje zápasu usadili v útočném pásmu a gólman Matoušek čelil jejich atakům. A zkoušeli to ale také hosté. Gólmani však byli pozorní a komplikace nepřipustili. Ve čtvrté minutě fauloval Šlahař a Slovan získal početní výhodu. Havířovští bránili svědomitě a Severočeši tak vyšli naprázdno. Do vyložené šance se v 8. minutě dostal Merta, ale Matoušek jeho tvrdou střelu z bezprostřední blízkosti chytil.

Pak šel na trestnou i zástupce domách - Smetana. Slezané ostřelovali klec Slovanu a jejich snaha se jim vyplatila. V 11. minutě našel Martin Jakúbek dobře postaveného Radima Ostrčila a ten umístil kotouč za záda domácího gólmana Petráska - 0:1. Stav na světelné tabuli se měnil znovu v patnácté minutě, když David Merta rovněž v přesilové hře tečoval střelu od modré a Slovan tak srovnal na 1:1.

Jenže AZ si vzal v další početní výhodě v 18. minutě vedení zpět. Domácí obrana totiž neuhlídala Marka Loskota a ten trefou z mezikruží propálil Petráska. Ještě do přestávky ale žlutomodří znovu srovnali. David Tůma propasíroval puk mezi betony Matouška abylo to 2:2.

Druhé dějství začalo v rychlém tempu. Pozornost Matouška vyzkoušel Vávra, ale jeho střela skončila v ochranné síti. Také bílomodří stříleli ze všech možných pozic, ale domácího brankáře nepřekvapili. Ve vyložené šanci se ocitl ve 24. minutě Tůma, ale gólman hostí střelu vychytal. Precizní zákrok předvedl Matoušek i o 2 minuty později, když vychytal nebezpečného Vávru. Hra se přelévala ze strany na stranu a diváci viděli pohledné hokejové akce. Ve 28. minutě se Sztefek řítil sám na Petráska, ale jeho střela skončila mimo ledovou plochu.

Před polovinou utkání vystrašil tečí Fořtovy střely Petráska Loskot. Stav se ale měnil znovu až ve 34. minutě, když přes ležícího gólmana vypálil bekhendem Jaroslav Roubík a puk se došoural za čáru. Ústečtí se tak poprvé v zápase ujali vedení. Tempo hry se zvyšovalo, ale gól už do přestávky nepadl.

Třetí část začali modrožlutí v početní výhodě. Kombinovali v útočném pásmu, ale branka nepadla. Do akce se dostali i hosté, ale strážce domácí svatyně puk ukryl v lapačce. Na druhé straně prověřil Matouška svou dělovkou Holomek. Další gól mohl přidat Hanzl, ale hostující gólman jeho střelu zlikvidoval. Slovan byl při chuti a Matoušek měl plné ruce práce. Od 49. minuty Ústečané znovu hráli přesilovou hru, která se po chvíli ještě navýšila na dvojnásobnou. Havířovští odolávali jejich náporu, ale Slovan ostřeloval klec hostí jako na střelnici.

Slezané ve snaze ubránit svou svatyni zalehli puk a rozhodčí nařídil trestné střílení. Martin Hanzl ale akci překombinoval a na Matouška téměř ani nevystřelil. Čtvrtý gól přidali Severočeši sedm minut před koncem. David Tůma se rozjel po prknech a střelou z mezikruží přes bránícího hráče překvapil Matouška. Krušnohorci se tak chopili vedení 4:2. Horko začalo být v závěru i Petráskovi, kterého Havířovští nešetřili. Do samostatného úniku se dostal Sztefek, ale jeho rána pouze orazítkovala břevno. Do konce utkání se už skóre nezměnilo a tři body za výhru 4:2 tak zůstaly v Ústí nad Labem.

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústí nad Labem): "Neodehráli jsme tak kvalitní utkání jako s Chomutovem, ale máme tři body a toho si ceníme, protože Havířov není určitě náhodou na 5. místě tabulky. Mužstvo ukázalo charakter, protože jsme dvakrát pustili hosty do vedení. Od druhé třetiny jsme byli lepším mužstvem a zaslouženě vyhráli. Hráli jsme tři zápasy doma, chtěli jsme 5-6 bodů, takže spokojenost. Dík patří rovněž našim věrným fanouškům."

Tomáš Potěšil (HC AZ Havířov 2010): "Myslím si, že jsme první třetinu odehráli velmi slušně, odehráli jsme to, co jsme chtěli. Od druhé třetiny jsme začali hrát hůře a kluci se nevěnovali tolik domluvenému hernímu systému. Ve třetí části jsme už nešli tolik do soubojů a Ústí nad Labem vyhrálo zaslouženě."