V úvodním zápase sezony podlehl AZ Vítkovicím

Tomáš Vlček | 31.07.2014

Ke slavnostnímu zahájení sezony 2014/2015 si do havířovské K&K PNEU arény ozval AZ hokejisty extraligových Vítkovic. Ti sice přijeli s mladým týmem, ale i tak prokázali své kvality a vyhráli 3:0. Zápas před parádní návštěvou více než tří tisícovek diváků nabídl typický letní hokej s hodně bruslením, ale také nepřesnostmi. Hosté byli efektivnější v koncovce a díky dvěma brankám Romana Szturce si připsali zasloužené vítězství. Další zápas sehraje AZ už v pátek od 17:00 s Polsko "20".

příprava muži - 0.kolo čt 31.7.18:00
AZ Havířov - HC Vítkovice Ridera
0:3
(0:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 32. Szturc (Dudáš), 36. Tomi, 46. Szturc (Hlinka, Vandas). Rozhodčí: Mrkva, Šutara – Barteček, Fiala. Vyloučení: 10:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3.483. Průběh utkání: 0:0, 0:3.
AZ Havířov: Daneček – Jonáš, Turoň, Krisl, Graca, Ostrčil, Klimíček, Repe, Lenďák – Sztefek, Loskot "C", Kanko – Maruna, Šlahař, Jakúbek – Klimša, Říčka, Daneček – Ižacký, Pechanec, Jiránek
HC Vítkovice Ridera: Dolejš – Čerešňák, Šenkeřík, Pastor, Hawlík, Puzič, Charvát, Dudáš "C", Bail – Tomi, Vandas, Hlinka – Kucsera, Káňa, Blahuta – Szturc, Šedivý, Česlík – Kolouch, Němec, Kuťák

Před samotným začátkem zápasu nastoupili na led velcí hokejisté v doprovodu těch malých, konkrétně havířovských třeťáků a čtvrťáků. Fanoušci obou týmů si také něco připravili, ale zatímco ti domácí udělali choreo přes celou tribunu A, tak ti hostující zaházeli část plochy konfetami. Led se tak pro odehrání první třetiny musel částečně znovu připravit.

Do první šance zápasu se tlačil havířovský Jan Daneček, ale po vypíchnutí vítkovické rozehrávky mu nakonec puk před hostujícím gólmanem Dolejšem v rozhodujícím momentu utekl. Hosté dostali ve 2. minutě možnost přesilovky a v ní byl blízko ke skórování Hlinka. Jenže z úhlu nakonec trefil jen tyč branky Lukáše Danečka. V 10. minutě měli blízko k otevření skóre Klimša a Říčka, ale jejich šance z bezprostřední blízkosti vychytal skvělým dvojzákrokem Dolejš.

V minutě 12. hrál AZ sice přesilovku, ale větší šanci si vypracovali hosté. Hlinka však neprocpal puk pod ležícím Danečkem. Závěr úvodní části byl ve znamení mnoha vyloučení, zejména na Vítkovické straně, ale AZ žádnou z nabídnutých přesilovek, včetně dvojnásobné, využít nedokázal. A protože i hosté naložili se svými početními výhodami stejně, šlo se do šaten za bezbrankového stavu.

V podobném duchu pokračoval zápas i ve své prostřední části. Hra byla oboustranně plná nepřesností a vyloučení, ale šancí se moc nerodilo. Až po polovině zápasu protrhl střeleckou mizérii Roman Szturc. V přesilovce dostal výbornou přihrávku před odkrytou branku a prostřelil přesunujícího se Danečka – 0:1.

Branka hosty viditelně povzbudila a v pohodě ubránili následné oslabení. A pak, když se jakoby AZ nadechoval k náporu, podruhé udeřili. Vojtěch Tomi sena konci 36. minuty dostal na hranici kruhu k odraženému puku a rychlým švihem jej poslal pod víko havířovské branky – 0:2. Druhá branka domácí utlumila a tak to byli Vítkovičtí, kdo mohl opět skórovat. Šedivého střela se však po nájezdu 2 na 1 odrazila jen od břevna.

I ve třetí části zápasu nešlo domácím upřít snahu, ale v koncovce byli zcela neúspěšní. Naopak hosté využili nedůslednost jejich obrany a byl to opět Roman Szturc, kdo ve 46. minutě doklepával puk do odkryté branky – 0:3.

Zbytek utkání byl ve znamení Vítkovické kontroly hry a Havířovské neúspěšné snahy o docílení alespoň čestného úspěchu. Nepodařilo se to v těch největších možnostech Ostrčilovi, Říčkovi, Kankovi ani Sztefkovi a tak už se skóre do závěrečného hvizdu nezměnilo. Nic to však nemění na tom, že i závěr zápasu měl díky parádně zaplněné aréně výbornou atmosféru a k vidění byla i bílá divácká vlna.

Jan Daneček (AZ Havířov): S prvním utkáním sezony nejsme samozřejmě spokojeni. Nadělali jsme spoustu chyb a netlačili jsme se do brány. Spokojenost z naší strany může být tak do 12. minuty. Pak převzaly Vítkovice iniciativu a dobře kombinovaly, zatímco my jsme nesmyslně drželi puk. Hodně hostům pomohla první branka, naopak nás to rozhodilo a nehráli jsme už náš systém. Vyloučení byla oprávněná, takový je dnešní trend a hráči si na to musí zvyknout.

Roman Šimíček (HC Vítkovice): Samozřejmě vítězství nás těší. S výjimkou první třetiny jsme myslím měli zápas pod kontrolou. Bruslili jsme a hráli to, co jsme po hráčích chtěli, a byli jsme důrazní. Jsem rád, že to zvládli i naši mladí hráči.