Vyprodaná K&K PNEU Aréna viděla vítězství Azetu

Jozef Valenčík | 06.02.2016

6. února bude mít hokejový fanoušek Havířova dlouho zapsán v paměti. Poprvé v historii účasti v první lize se podařilo vyprodat havířovský zimní stadion a k tomu všemu porazit Slavii. Marek Laco si připsal v utkání nulu a vzhledem k tomu, že jeho spoluhráči v každé třetině dokázali vstřelit jednu branku, tak Azet zvítězil 3:0. Další utkání sehrají svěřenci trenéra Mikeše již v pondělí v Kadani.

WSM liga - 48.kolo so 6.2.17:00
AZ Havířov - HC Slavia Praha
3:0
(1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Hudeček (Maliník, Doudera), 33. Kanko (Pechanec, Lenďák), 52. Hudeček (Mazanec, Doudera). Rozhodčí: Kubičík – Adamec, Novák. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Střely: 36:28. Diváci: 5328. Průběh utkání: 3:0.

AZ Havířov: Laco – Lenďák, Krisl, Korím, Mazanec, Punčochář, Graca, Doudera – Kotala, Pechanec, Gřeš – Kanko, Meidl, Okál – Kalus, Sedláček, Sztefek – Bednář, Hudeček, Maliník
HC Slavia Praha: Hylák – Andrlík, Knot, Hruška, Růžička, Hraško, Přindiš – Mikulík, Tuominen, Čermák – Robinson, Vas, Markovič – Ondráček, Šafránek, Hruška – Bahenský, Kašpařík, Jiránek

Dnešní utkání začalo opatrně, oba týmy byly velmi pozorné v obraně. Branku jsme tak viděli až v 7. minutě, kdy první větší šanci utkání proměnil v gól domácí Jan Hudeček, jenž se po dvou rychlých přihrávkách octnul sám před Hylákem, kterého překonal přesnou ranou do levého horního rohu. Další šance přišla o dvě a půl minuty později, měl ji opět domácí hráč, tím byl Sedláček, ale Hylák předvedl krásný zákrok lapačkou a šanci zhatil.

První velká šance hostí přišla až v 15. minutě, kdy se po střele jednoho ze slávistů puk odrazil od zadního mantinelu tak, že se vrátil obloučkem do brankoviště. Naštěstí pro domácí dával Laco pozor a puk zastavil. O dvě minuty později měl na holi vyrovnání Jiránek, ale ani nadvakrát Laca nepřekonal. Do konce třetiny zbývaly jen vteřiny, když se domácí AZet vymanil z tlaku a Krisl se dostal do gólové šance. Jeho ránu však Hylák vyrážečkou poslal do ochranné sítě. Po první části tak AZet vedl 1:0.

Druhá třetina začala šancí domácího Havířova, když Krisl vypálil od modré, Hylák jen puk vyrazil před sebe, ale Gřeš na puku uklouzl a nedostal se tak dorážce. Pak jsme dlouho šanci neviděli, až 26. minutě předvedli pěknou akci na jeden dotek hosté, ale Laco puk ramenem vyrazil mimo tyče. O dvě minuty později měl gólovku hostující David Hruška, jenž v bezprostřední blízkosti Laca tečoval puk mezi jeho betony, ale domácí opora scvakla své chrániče včas.

Tempo hry poté začalo nabírat obrátky, útoky se valily ze strany na stranu, ale oba gólmani byli pozorní. Od poloviny zápasu hosté tlačili, většinu času trávili v útočném pásmu, ale domácí hrozili z protiútoků. Úspěšný byl druhý z nich ve 33. minutě, kdy Pechanec našel Petra Kanka, který přesnou ranou překonal Hyláka podruhé. Za dvacet vteřin měl další gólovku Slávista Jiránek, ale toho parádně vychytal Laco. Za další půlminutu mohlo udeřit na druhé straně, když Pechancovu ránu s vypětím všech sil chytil Hylák.

Poté jsme dlouho neviděli žádnou gólovou šanci, až v závěru třetiny hráli hosté přesilovku, celé dvě minuty strávili v útočném pásmu, ale ani z obrovkého tlaku gól nedali. Domácí obrana v čele s Lacem odolávala. Málem se slávistům povedlo snížit pět vteřin před koncem třetiny, jenže tečovaný puk po střele jednoho z červenobílých doklouzal těsně vedle tyče Lacovy branky. Po čtyřeti minutách tak domácí vedli 2:0.

Ve třetí třetině pokračoval atraktivní hokej, hosté si uvědomovali, že musí dát gól, pokud chtějí bodovat. Proto se tlačili do útoku, na začátku 43. minuty pálil z dobré pozice Tuominen, ale nemířil přesně. Hra se také začla přiostřovat, hostující Přindiš sundal tvrdým zákrokem domácího Kanka, vypadalo to na nedovolené bránění, ale rozhodčí rozpažil.

Ve 47. minutě se před Hyláka dostal Kotala, ale byl tísněn obránci Slavie a nedokázal zakončit. Někdo z hráčů v tomto souboji před brankou trefil bruslí hlavu Hyláka, který přišel o masku a následně se strhla menší rozmíška. Rozhodčí ale nevylučoval. Poté dostal AZet možnost si zahrát dvakrát přesilovku, první z nich nevyužil, ale druhou v 52. minutě využil šikovnou tečí Jan Hudeček.

O pár vteřin později pěkně tečoval Přindišovo nahození Ondráček, ale Laco vytáhl neuvěřitelný zákrok pravým betonem a puk vyrazil. V 54. minutě hráli domácí další přesilovku, ale tentokrát bez gólového úspěchu. V závěru třetiny si už domácí hráči jen hlídali vedení a nikam se nehnali. Slávisté se nedokázali přes obranný blok prosadit, naopak mohli inkasovat počtvrté, ale Maliník v dobré individuální akci ztroskotal na Hylákově betonu. V poslední minutě si tak domácí hráči mohli užívat potlesk na otevřené scéně. Vyhráli nakonec 3:0, velkou měrou se o to zasloužil gólman Marek Laco, který vychytal nulu. Jedinou kaňkou na povedném utkání je zranění Zdeňka Okála, který zápas po jednom ze soubojů u hrazení nedohrál.

Štefan Mikeš (AZ Havířov): Zápas to byl sice jen za 3 body, jako každý jiný, ale přesto se jednalo o výjimečný zápas. Diváci nás vyhecovali, zápas měl vše - střety, rychlé přechody z obrany do útoku, hodně osobních soubojů a tvrdosti. Zápas jsme vyhráli zaslouženě, kluci eliminovali zkušenosti soupeře obrovským nasazením. Jsem hrdý, že kluci divákům předvedli takový parádní sportovní zážitek.

Milan Razým (HC Slavia Praha): Věděli jsme, že tady v Havířově bude těžké utkání. Domácí fanoušci vytvořili parádní atmosféru, takhle by to mělo vypadat na všech stadionech. Domácí hráči byli všude o krok napřed a využívali svoje šance, my nikoliv. Trefili jsme tyč, potom nás domácí potrestali třetí brankou, která rozhodla. Klukům nemůžu upřít nasazení a bojovnost, ale prostě jim to nejde. Byl to kvalitní zápas z obou stran.