Vyrovnané derby nakonec pro Porubu

Petr Miklas | 15.02.2020

Dnešní derby s Porubou bylo dlouho vyrovnané, i když tomu konečné skóre nenasvědčuje. Hosté se dostali díky brankám Gřeše a Hudečka do dvoubrankového vedení, ale AZ brankami Kotaly a Bambuly srovnal. Havířovští se snažili přidat rozdílový gól, ale potvrdilo se otřepané nedáš-dostaneš, když po jejich tlaku ujel Guman a dal třetí gól Poruby. Domácí se pak pustili do risku bez brankáře, podpořeným i vyloučením Zdeňka. Jenže ani to nepomohlo, hosté dvakrát trefili prázdnou branku a tři vteřiny před koncem ještě přidali šestý gól. AZ tak dnes nebodoval. Další příležitost bude mít v pondělí 17.2. v Chomutově.

CHANCE LIGA - 50.kolo so 15.2.17:00
AZ Residomo Havířov - HC RT TORAX Poruba
2:6
(0:1, 1:1, 1:4)

Branky a nahrávky: 40. Kotala (O. Procházka, Rašner), 46. Bambula – 9. Gřeš (Sikora, Slavík), 21. Hudeček (Sikora), 50. Guman (Toman, Špaček), 58. Kanko, 60. Hudeček (Sikora), 60. Zdeněk (J. Káňa, Husák). Rozhodčí: Cabák, Pilný – Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:2. Diváci: 1416. Střely na branku: 36:23 (12:9, 9:6, 15:8). Zblokované střely: 12:6. Vhazování: 38:31. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:6.

AZ Residomo Havířov: Stezka – Mrowiec, Rašner, Nepokoj, Malina, Chroboček, Kvasnička, Matai – O. Procházka, E. Němec, Kotala – Bambula, F. Seman (A), L. Bednář (A) – Vrána, Baláž, Danielčák – Bernovský, Maruna (C), Fridrich.
HC RT TORAX Poruba: Foltán – Husák, Slavík, Urbanec, Rudl, Pastor, D. Krejčí – Gřeš, Hudeček, Sikora (A) – Špaček, T. Jáchym, Guman – J. Káňa (A), Zdeněk (C), Kanko – Ďurač, Toman.

Hned v první minutě dostali hosté možnost přesilovky, ale ta k vyložené šanci ani brance nevedla. Přesto měli první gólovku hosté, když na začátku 7. minuty Špaček z levé strany orazítkoval tyč Stezkovy klece. Ve stejné minutě na druhé straně hrozilo nebezpečí po Marunově střele. V 9. minutě se nejprve Hudeček snažil vymíchat Stezku, ale ten svou holí nakonec puk zastavil. Jenže chvíli poté se Gřeš se Sikorou dostali do situace 2 na 1 a byl to nakonec Tomáš Gřeš, kdo z blízka doklepl puk do havířovské branky 1:0.

Chvíli poté se vzájemně „pokočkovali“ Jáchym s Němcem a tak se hrálo dvě minuty 4 na 4. Ve 14. minutě dorážel po střele Němce Procházka, ale rozvlnil síťku jen z vnější strany. Pak se předvedl dvakrát domácí bek Kvasnička. Nejprve jedovatou střelou, kterou na poslední chvíli nepustily scvaknuté Foltánovy betony a poté na druhé straně, když skvěle vytlačil ze střeleckého úhlu uniknuvšího Urbance.

Další branka padla hned v úvodu druhé dvacetiminutovky. Sikora zavezl puk do útočného pásma a vypálil z pravého kruhu, Stezka jeho střelu vyrazil před sebe a Jan Hudeček vyražený puk poslal mezi jeho betony do sítě – 0:2. Poruba byla v následujících minutách aktivnější, a vyplynuly z toho šance Zdeňka a Kanka, ale gól už žádný.

Postupně však začali přebírat aktivitu domácí a přišly i jejich šance. Nejprve v přesilovce ve 29. minutě, po pěkné kombinaci s Němcem, pálil z blízka Chroboček, ale Foltán puk vyrazil do ochranné sítě. Hosté se pak ještě více stáhli do obranné ulity a svými fauly nabídli AZetu další přesilovky. Domácí zužitkovali až tu třetí v pořadí. Ve 40. minutě Procházka střílenou nahrávkou z levé strany našel přesně hůl Jakuba Kotaly, od níž se puk odrazil přesně k levé tyči Foltánovy branky – 1:2.

I po přestávce se AZ tlačil za vyrovnáním, což se mu podařilo paradoxně ve vlastním oslabení ve 46. minutě. Jan Bambula při něm vybojoval a vysunul puk z obranného pásma, objel vyjetého brankáře Poruby a skóroval do odkryté branky – 2:2. Havířovští v pokračujícím tlaku mohli strhnout vedení na svou stranu, ale byli to naopak hosté, kdo skóroval do odkryté obrany. Husák v 50. minutě vyslal do brejku Tomáše Gumana, jenž střelou mezi betony prostřelil Stezku – 2:3.

Obraz hry se pak neměnil. AZ se tlačil za vyrovnáním, hosté v čele s Foltánem odolávali a sami hrozili z brejků. Při jednom z nich Stezka fantasticky vychytal v 53. minutě Gřeše. Ale jinak se hrálo hlavně před hostující brankou. Závěr utkání však havířovští nezvládli. Od 58. minuty hráli přesilovku podpořenou odvoláním brankáře. Jenže Rašnerovi přeskočil na modré puk hokejku, toho se zmocnil Petr Kanko, jenž bekhendem trefil prázdnou branku – 2:4.

O minutu později se situace opakovala. Tentokrát ujel obraně Jan Hudeček a ani on neměl problém trefit odkrytou havířovskou klec – 2:5. V posledních vteřinách pak v přečíslení 2 na 1 nabil Káňa Jiřímu Zdeňkovi a ten z pravého kruhu střelou z první propálil Stezku – 2:6.

Jiří Režnar (AZ RESIDOMO Havířov): Ten zápas se mi těžko hodnotí, my jsme od začátku zápasu tahali za kratší konec provazu. Poruba dnes na ledě do toho dala více srdíčka a více té agresivity. My jsme hráče upozorňovali, že hrajeme doma a musíme být důrazní a tlačit se do branky. Bohužel na ledě to byl pravý opak, Poruba měla větší hlad po vítězství a zaslouženě vyhrála.

František Výborný (HC RT TORAX Poruba): Dnes jme viděli vyrovnané utkání. To, že to tam pak napadalo, nevypovídá nic o zápase. Za stavu 0:2 jsme měli velké šance, které jsme bohužel nevyužili. Za vyrovnání na 2:2 jsme si mohli sami, vlastním nedůrazem a neproměněnými přesilovými hrami. Musím říct, že Havířov měl také šance a viděli jsme naprosto vyrovnané utkání. Dnes se zadařilo i našemu gólmanovi. Vítězství si cením, protože je důležité pro sebevědomí našich hráčů do dalších zápasů.