VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

​AZ jede na Slovan, urve na severu Čech body?

24.09.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 25. září se v 5. kole CHANCE ligy vydají hokejisté AZetu na pouť přes celou republiku, aby v Ústí nad Labem vyzvali Slovan. Havířov je po čtyřech kolech se dvěma body na čtrnácté pozici. Slovan uhrál ve třech zápasech tři body a je třináctý. Utkání začíná už v 16:00. Oplatí AZ Ústí hořkou porážku z konce minulé sezóny?

HC SLOVAN Ústí nad Labem

Prohra na Slovanu vzala Havířovu loni šanci na předkolo play-off. Do toho se kvalifikovalo Ústí, ale přes Vsetín do čtvrtfinále neprošlo. V týmu zůstala většina hráčů, i když odchod Bělorusa Anatolije Protasenji zamrzel nejednoho fanouška Ústí. Poslední sezóny se Slovanu nedaří. Od památného postupu do semifinále, v ročníku 2016/17, proteklo Labem hodně vody. I když lodivod Miroslav Mach se vrátil, tak ambice má Slovan poněkud menší. Jeho asistentem je nejlepší hráč, který první ligu hrál Jaroslav Roubík (před časem byl hostem v PODCASTU První liga taky liga, z hokeje opravdu nedělá jadernou vědu). Třetím mušketýrem na lavičce Slovanu je Jiří Merta, který má na starosti i juniorský tým. Partnerským týmem Ústí je extraligová BK Mladá Boleslav. Letos byl Slovan pasován do role týmu s ambicemi na play-off.

V přípravě to měl Slovan s týmy z CHANCE ligy vyrovnané (4:4). V prvním ostrém zápase prohrál v Třebíči 5:2, doma pak těsně padl se Sokolovem (3:4). Poté Ústí vyloupilo Prostějov, kde bralo všechny body za výhru 3:0. To jsou jediné tři body v soutěži, naposledy měl Slovan volné kolo.

Sestava Slovanu z posledního zápasu:

Hamalčík – J. Drtina, Š. Havránek, Vladimír Brož, Trefný, Přindiš, L. Chalupa – Trávníček, Vrdlovec, D. Tůma – Tůma, Milfait, V. Bílek – Š. Bláha, O. Bláha, Severa – Grim, T. Čermák, Jouza

V Bráně se Slovan opírá o Petra Hamalčíka, který si vychytal angažmá v Energii, ta ho ale obratem expedovala do Slovanu na střídavé starty. Sekunduje mu 33letý Lukáš Cikánek. Do obrany přišly zkušenosti, „zlý muž z Kadaně“ Jakub Trefný má nejvíce startů mezi obránci v soutěži. Dobrou posilou je Petr Přindiš, hráč s luxusní rozehrávkou a přehledem. Skvělým bekem je Jiří Drtina, ten patří k nejlepším v soutěži. Ústí sází na zkušené harcovníky. Nejlepším útočníkem je nestarší hráč mužstva. Michala Trávnička jsme možná měli z Litvínova zaškatulkovaného jako hráče, který je více defenzivní. Vyžíval se v soubojích u mantinelu, kde byl důrazný. V angažmá na Slovanu se to změnilo, loni byl totiž v Top desítce nejužitečnějších hráčů CHANCE ligy, ve 37 utkáních měl 35 bodů (14+21).

Změny v kádru oproti minulé sezóně:

Příchody: Lukáš Cikánek (G, Mělník), Petr Přindiš (O, Sokolov), Jakub Trefný (O, Kadaň), Richard Záruba (O, Šumperk), Štěpán Bláha (Ú, Kladno), Jan Milfait (Ú, Šumperk), Kryštof Ouřada (Ú, Prostějov), David Tůma (Ú, Sokolov), Vítězslav Bílek (Ú, Kladno).

Odchody: Marek Schwarz (G, Mladá Boleslav), Radek Haas (G, Dvůr Králové), Karel Klikorka (O, Sokolov), David Vala (O, Prostějov), Sebastian Jasečko (O, Mladá Boleslav), Marek Voženílek (O, Vrchlabí), Anatolij Protasenja (Ú, Martin, SVK2), Štěpán Matějček (Ú, Kolín), Aleš Furch (Ú, Šumperk), Gabriel Szturc (Ú, Mladá Boleslav), Dominik Sklenář (Ú, Kolín), Kale Costa (Ú, jun. Pardubice).

HC HEIMSTADEN Havířov

Trocha „nudné“ statistiky

AZ odehrál čtyři utkání se skóre 10:20, v průměru vyslal 26.25 střely na zápas. Směrem na branku Havířova jich šlo 38. AZ zahrával 17 přesilovek (8. nejvyšší počet v soutěži) a dal v nich dva góly (úspěšnost 11.76). Bránit v oslabení se musel v jednadvaceti případech, sedmkrát inkasoval. Nejlepším střelcem týmu je třígólový Jan Hudeček (3+3). Stejně kanadských bodů nastřádal i Vlastimil Dostálek (2+4). Nejlepším ve statistice +/- (z hráčů, kteří nastoupili do všech zápasů) je obránce Jaroslav Mrowiec (+1). Gólmanem s nejlepšími čísly je Marek Štipčák (92.11).

Čtyři zápasy a dva body, to jistě není mnoho, ale vzhledem k okolnostem, to je odpovídající. Mužstvo se vzpamatovalo po debaklu, který utrpělo na Slavii (10:4). V domácím zápase s Třebíčí sice nedalo gól, ale v Sokolově bodovalo po výhře 3:2 v prodloužení. Naposledy do GASCONTROL Arény zavítal Prostějov. AZ měl utkání v první periodě pod kontrolou a díky gólu Antonína Pechance ji vyhrál. Prostějov přidal a dal ve druhé třetině dvě branky. AZ v závěru vyrovnal na 2:2 Dostálkem. Ve třetím dějství dal vedení hráčům z nejmladšího města Jaroslav Mrowiec. Jenže pak Jestřábi dvakrát udeřili v rozmezí minuty Beránkem a Babkou. Havířov doma padl s Prostějovem 3:4. Na střely to bylo 27:31.

Trenér Jiří Režnar utkání zhodnotil takto: „Dneska není hráčům až tak, co vytknout. Samozřejmě jsme se hrabali z těch s….k, s prominutím, ze zápasu na Slavii. To na těch hráčích něco nechá, ten kádr není tak široký, abychom s tím mohli zatřepat. Samozřejmě hokej je hra chyb a ty soupeř potrestal. Prostějov má velké hráče, kteří mají tah do brány. Dneska jsme si to rozebrali na videu. První třetinu jsme fungovali jednoduchým hokejem a nechtěli jsme vymýšlet. Dostali jsme hloupý gól, dáme na 3:2. V momentě, nikdy si nestěžuji na rozhodčí, když jsme chtěli střídat, tak byla posunuta brána, ale tu posunul soupeř. My jsme nemohli střídat a dostali gól na 3:3. Vzápětí Babka nahodil kotouč a Chroboček ho nešťastně tečoval. “

Sestava AZetu s Prostějovem:

Štipčák – Kočí, Valenta, Rašner, Chroboček, M. Hlaváč, Lytvynov, Mrowiec – Dostálek, Hudeček (A), J. Doktor (A) – Paś, Pechanec, L. Bednář – Becher, Maruna (C), Mrva – D. Pastor, Damašek, Kabelka.

Marodka

Do tréninkového procesu se už zařadil gólman Tomáš Fučík. Na Slovanu ještě budou chybět útočníci Kryštof Stuchlík a Matěj Hrubec, kteří jsou nemocní.

Utkání můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.