Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

​Na vrata Extraligy buší Rytíři Kladno a HC Dukla Jihlava

15.04.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Letošní finalisté play-off Chance ligy prošli semifinálovými souboji jako nůž máslem. Kladno si poradilo s Porubou 4:0 a stejným poměrem skončila i série Jihlavy se Vsetínem. Po čtrnácti letech získá letošní vítěz CHANCE ligy právo účasti v Tipsport extralize pro sezónu 2021-2022. Jestli ji ale bude hrát, je jiná věc. Musí totiž splnit i řadu licenčních podmínek. I v Havířově jsme si dělali před sezónou zálusk na dobré umístění v play-off. Dopadlo to ale, jak to dopadlo. AZetu může být slabou útěchou, že oba finalisty dokázal doma porazit, Rytíře 1:0 a Jihlavu 3:2.

Letošní finále je zároveň soubojem prvního a druhého týmu po 34 kolech základní části. Postoupí hvězdami nabité Kladno, anebo Jihlava zavře ústa všem pochybovačům, kteří ji po říjnu téměř odepisovali? O vítězi bude jasno nejpozději 29. dubna. Série, se stejně jako semifinále, hraje na čtyři vítězná utkání. Kladno jako vítěz základní části začne doma.

Trocha vzájemné historie:

Tradiční extraligové kluby se nepotkávají v souboji o nejvyšší soutěž poprvé. Vrátíme-li se do sezóny 2002/3, tak tehdy se z postupu do Baráže radovali středočeši. Ti v prvoligovém finále porazili Jihlavu 3:1. O dvanáct let později, se ve čtvrtfinále a o rok později v semifinále, radovala Dukla Jihlava. Dvakrát sérii urvala v posledním možném utkání 4:3. Kladno Jihlavě oplatilo dvě slepené porážky v ročníku 2018/19, tehdy zvítězilo 4:1 na zápasy.

Trocha nudné statistiky:

HC Rytíři Kladno

Nečekanou hvězdou, která dostane v play-off na ledě v průměru čtrnáct minut na zápas je Antonín Melka. To, že nedostával tolik prostoru, mu nezabránilo k tomu, aby se vyšvihl na druhé místo mezi střelci. Když se totiž podíváme na góly - 3,32 a body 4,27 za hodinu hry, tak nemá mezi hráči konkurenci. Ze sta střel jich za zády soupeřova gólmana nalezne cestu skoro deset a půl (konkrétně 10,40 %). Je to nejlepší číslo v play-off.

Nejlepší střelci

Ondřej Machala je s 8 góly i lídrem celého play-off, Antonín Melka se 7 je celkově třetí. Tomáš Plekanec vstřelil 4 góly.

Kanadské bodování

Lídrem Kladna je Tomáš Plekanec se 12 body (4+8), V celém bodování play-off je až za dvojicí Miškář a Holý, ti však hráli předkolo. Ondřej Machala 9 (8+1) a Antonín Melka 9 (7+2) jsou celkově na desáté a jedenácté příčce.

Gólmani:

Andrej Košařišťan 9z. (8vítězství – 1 prohra), 206 zásahů, 229 střel, Průměr 2.48, úspěšnost 89,96.

HC DUKLA Jihlava

Když se zmínil Antonín Melka, tak v případě Dukly musíme ukázat na Tomáše Čachotského. Devětatřicetiletý matador byl v play-off při hře v pěti pouze u dvou obdržených branek a deseti vstřelených. V deseti utkáních nasbíral stejný počet bodů za tři góly a sedm asistencí. Spolu s ruským gólmanem Maksimem Zhukovem patřili ke strůjcům postupu.

Nejlepší střelci

Hned tři hráči Dukly dali čtyři góly jsou to: Jakub Illéš, Matěj Pekr a Josef Skořepa, po třech mají Tomáš Čachotský a Tomášové Harkabus s Havránkem. Oproti Kladnu si tedy góly rozdělilo více hráčů.

Kanadské body

Lídrem bodování je Tomáš Čachotský 10 (3+7), za ním je Jakub Illéš 7 (4+3) a čtveřice šestibodových hráčů: Pekr, Harkbaus, Havránek a Fronk.

Gólmani

Maksim Zhukov 10z. (8 vítězství – 2 prohry), 287 zásahů, 309 střel, Průměr 1.98, úspěšnost 92.88.
Jan Brož 1z (1 prohra),
20 zásahů, 25 střel, Průměr 5.00, úspěšnost 80.00.

Gólmani Dukly mají během vyřazovacích bojů souhrnnou úspěšnost zákroků 91,90 %. Ruský strážce jihlavského brankoviště Maksim Zhukov ukázal v souboji s Litoměřicemi a Jihlavou svou třídu a útočníky soupeře svými zákroky „přiváděl k šílenství“.

CESTA DO FINÁLE

Rytíři Kladno

Jediným týmem, který dokázal Rytířům urvat zápas byla HC SLAVIA Praha. Pražané pro sebe ukořistili třetí domácí čtvrtfinále 6:5p. Poruba v semifinále dokázala uhrát s favoritem soutěže pouze prodloužení čtvrtého zápasu, ale v něm inkasovala od Tomáše Plekance.
Čtvrtfinále: HC Slavia Praha 4:1 (3:1, 2:1 pp, 5:6 pp, 4:2, 6:4)
Semifinále: HC RT TORAX Poruba 2011 4:0 (5:3, 6:2, 4:1, 4:3 pp)

HC Dukla Jihlava

Už to vypadalo, že se do semifinále půjdou Litoměřice, které vedly po čtyřech zápasech 3:1. Svěřenci Viktora Ujčíka se však zvedli a sérii otočili. V semifinále se Vsetínem už dominovali jasně 4:0, i když ve dvou zápasech rozhodovaly samostatné nájezdy, ve kterých se vyznamenal gólman Zhukov.

Čtvrtfinále: HC Stadion Litoměřice 4:3 (2:1, 1:4, 3:6, 2:5, 4:2, 3:2 pp, 3:1)
Semifinále: VHK ROBE Vsetín 4:0 (4:3 sn, 3:1, 2:1 sn, 4:1)

Jak to vidí AZeťáci

O tom, kdo má větší šanci postoupit jsme se zeptali manažera Pavla Zdráhala a útočníka AZetu Filipa Semana, který s Jihlavou v sezóně 2016/17 postoupil do Extraligy.

Pavel Zdráhal vidí finále takto: „Kladno má zkušený tým, jsou na play-off velmi dobře připraveni. V celém play-off klopýtli jen jednou na Slavii. Jihlava má za sebou sice jen čtyři zápasy v semifinále, ale velmi těžkou sérii s Litoměřicemi. Kladno má podle mě větší ambice postoupit.“

Filip Seman hodnotí šance obou finalistů následovně: „Fandím Jihlavě, ale přece jen v sezóně bylo Kladno o něco silnější, alespoň v zápase proti nám. Každý zápas je jiný, oba týmy jsou vyrovnané a vyhrát můžou oba. Mírným favoritem je Kladno, ale to říkám z pohodlí svého gauče. Dukla získala sebevědomí tou sedmizápasovou sérii s Litoměřicemi, půjdou do toho s čistou hlavou. Držím jim palce.“

ROZPIS FINÁLE CHANCE LIGY

1. a 2. utkání - sobota 17. dubna + neděle 18. dubna: 16:00 Rytíři Kladno – HC Dukla Jihlava

3. a 4. utkání - středa 21. dubna + čtvrtek 22. dubna: 17:30 HC Dukla Jihlava – Rytíři Kladno

5. utkání - neděle 25. dubna: 16:00 Rytíři Kladno – HC Dukla Jihlava

6. utkání - úterý 27. dubna: 17:30 HC Dukla Jihlava – Rytíři Kladno

7. utkání - čtvrtek 29. dubna: 18:00 Rytíři Kladno – HC Dukla Jihlava

Všechny zápasy finálové série můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.