VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

​Zaměřeno na mladé pušky. Jak si stojí dorost?

09.11.2019 | Vít Káňa

Letošní ročník ELIOD EXTRALIGY dorostu právě přerušila první reprezentační pauza. Havířovští hráči pilně trénují na další utkání. S postavením v tabulce mohou být spokojeni, nacházejí se, za prvními Vítkovicemi, na druhém místě skupiny Východ. Hrají týmově, nikdo z útoku ani obrany vyloženě nevyniká a v brankovišti se mohou spolehnout na duo Štěpán Zlatnický (94,65%), Antonín Nowak (92,41%), kteří patří do první pětky gólmanů skupiny Východ.

Dorost AZetu je v současné době na druhém místě skupiny Východ. Z 18 utkání je odehráno 14. Havířovští dorostenci jen dvakrát prohráli, na svém kontě mají 32 bodů a zaručený postup do play-off skupiny. V ní se od prosince do března odehraje 24 zápasů o nasazení pro vyřazovací souboje. Celkové individuální statistiky je třeba brát s velkou rezervou, protože se doposud nepotkaly ty nejlepší týmy mezi skupinami proti sobě. Ve skupině Východ si oba naši gólmani Zlatnický a Nowak dokázali připsat každý po 6 vítězstvích. A Štěpán Zlatnický má nejlepší druhou nejlepší úspěšnost ve skupině (94.65). Střelce – snipera v kádru nenajdeme. Nejlepší střelec týmu a zároveň lídr kanadského bodování Kevin Horváth má 9 gólů a 7 asistencí. Sekundují mu pánové Pavel Makovec a Martin Pavlačka. Z obránců vynikají Matěj Bílek +/- (+12) a Petr Kubíček 12 bodů (4+8).

Co na dosavadní výsledky dorostu říká trenér Tomáš Urbánek?

Pane trenére, co říkáte na aktuální postavení dorostu v tabulce? Před začátkem sezóny jste chtěli být v první šestce, jste spokojený?

Určitě jsme rádi za to, kde se v tabulce nyní pohybujeme. První náš cíl byl se, po reorganizaci soutěže, dostat do první šestky. Což se povedlo už pět zápasů před koncem základní části. Jsme absolutně spokojení a to i přesto, že se nás, prozatím, moc nedrží zdraví. Máme velké množství zraněných hráčů o to je to pro nás cennější. Kluci poctivě pracují, makají na sobě a to se jim vrací v podobě našich výsledků. Je to pro ně i zpětná vazba, v tom smyslu, že když dělají něco pořádně, tak se jim to vrátí.

Díváte se na týmové statistiky? A co říkáte brankářské dvojici?

Co se týče statistik, tak se přiznám, že ty individuální detailně nesleduji. Samozřejmě že, jako trenér, mám představu, kdo mi v kádru boduje. Když se vrátím ke gólmanům my tady máme už druhý rok dva nadstandardní brankáře s obrovskou chuti na sobě pracovat, to je i na těch číslech vidět.

Kdo je v kabině lídrem, bylo těžké nahradit Gabriela Stzurce?

Těch hráčů je tam víc. Starší hráči (ročník 2003) se snaží ukazovat těm mladším ty dobré návyky. Honza Moškoř převzal roli kapitána po Gabrielu Szturcovi, který odešel do Mladé Boleslavi a zvládá ji velmi dobře.

Letos se poprvé hraje nový model extraligy dorostu. Po základní části se šest nejlepších ze tří skupin (Západ, Střed a Východ) utká ve skupině o nasazení do vyřazovacích zápasů. Jaké jsou naše šance v play-off skupině?

Play-off je v první řadě ještě strašně daleko a nás čeká ještě spousta práce. Je to vlastně nová soutěž. Budou rozhodovat maličkosti. Mluvil jsem tady už o zdraví. Zdraví hráčů je důležité a taky aktuální forma. A po zkušenosti z minulé sezóny do něj vstoupíme s respektem a pokorou. Můžu slíbit, že my jako realizační tým uděláme maximum proto, aby hráči měli v play-off skupině ty nejlepší podmínky pro úspěch.

Co říkáte s odstupem času na nový formát extraligy dorostu?

Přiznám se, že mně osobně se ten systém moc nezamlouvá. Ale to je můj osobní názor. Určitě jsou lidé, kteří mu přišli na chuť. Já si myslím, že je opravdu krutý, protože v podstatě v půlce listopadu jsou týmy, které nemají, o co hrát. Já jsem byl zastáncem delší základní části.

Co byste na svých svěřencích vyzdvihl? Budete i konkrétní?

Nebudu, nerad bych vyzdvihoval jednotlivce. Doposavad celý tým velmi dobře pracuje, hráči odvedli v úvodu sezóny kus velmi dobré práce. Já si myslím, že doposud cely tým poctivě dře a odvedl v úvodu sezóny velice dobrou práci. Je to tým, který opravdu maká a všichni hráči se snaží odvádět stoprocentní výkony. Charakterově i lidsky si kluci sedli. Mají dobrou kabinu bez jakýchkoliv rušivých elementů a to se také odráží na jejich hře.

Udržíme ty největší talenty i pro příští sezónu? Narážím samozřejmě na pohár DHL a to, že se v Havířově nehraje nejvyšší soutěž juniorů.

Mladší hráči ročníku 2004, tady pro příští sezónu zůstanou a budou na sobě pracovat. Příští rok si většina projde průlomovou sezónou a my si skrze ně dokážeme, že cesta, kterou jsme si u havířovské mládeže, s celým realizačním týmem zvolili, je správná. Věřím, že naše juniorka má letos nakročeno k tomu, aby se sportovní cestou zpátky dostala do nejvyšší soutěže. Pokud by se to podařilo, tak by to bylo obrovské pozitivum pro hráče ročníku 2003, ale člověk míní a .... (směje se).

Pane trenére, děkuji za rozhovor a přeji Vám i vašim svěřencům vše dobré. Ať se Vám vyhnou zranění a všem ukážete, že se v Havířově hraje dobrý mládežnický hokej.