Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

​Změny v žákovských soutěžích od sezóny 2022/23

10.04.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V českém hokeji se upraví struktury žákovských soutěží. Dojde k vyčlenění deváté třídy do samostatné kategorie. Výkonný výbor hokejového svazu ale rozhodl, že se tak stane až od sezóny 2022/23.

Hráči, kteří budou v deváté třídě, vytvoří od sezóny 2022/23 samostatnou kategorii. Nižší třídy se budou dělit na starší žáky – sedmé a osmé třídy a mladší žáky – páté a šesté třídy. U mladších a starších žáků mohou kluby, podle počtu registrovaných hráčů, přihlásit do soutěže společná družstva ze dvou ročníků, anebo hráčů z jednoho ročníku.

Dvě třetiny klubů, které se v republice věnují výchově mládeže, souhlasilo s tímto návrhem. Většina z nich už chtěla změny v příštím soutěžním ročníku. Výbor ale nový model odložil kvůli dopadům pandemie koronaviru. Nejmladší hokejisté se k soutěžnímu zápasu naposledy postavili v říjnu 2020 a není jasné, kolik hráčů, a v jakém fyzickém stavu, se vrátí k hokeji.

V příštím ročníku 2021/22 se bude ještě hrát podle stávajícího modelu. V němž jsou osmá a devátá třída v kategorii starších žáků, šestá a sedmá v kategorii mladších žáků. Pouze v deváté třídě se bojuje o republikový titul.

Protože docházelo k mnoho jednoznačným výsledkům, tak se již loni upravil hrací model pro sedmáky a deváťáky. Soutěže se měly na podzim překlenout do nadstaveb a skupin o umístění. Letos by mělo, podle výkonného výboru, dojít před sezónou ještě k několika dílčím úpravám.

Vedoucí havířovské mládeže Tomáš Potěšil se o novém formátu vyjádřil takto: „Žákovské kategorie se v podstatě vracejí malinko zpátky. Kdysi už tady byl mladší dorost. Myslím si, že to není vůbec špatné řešení, osamostatnit devátou třídu. Bude to už příprava pro dorost, mohlo by to být funkční řešení.“

V článku byly použity fotografie Ronalda Hansela.