AZ Havířov

- FANSHOP je otevřen každou středu od 13 do 18 hodin a v době zápasů A-týmu.
- V případě jakýcholiv omezení, spojených se vstupem na stadion, budou mít přednostní vstup na domácí utkání fanoušci se zakoupenou platnou permanentkou.

10 let obnoveného AZetu = 5 hlavních trenérů na jeho střídačce

05.07.2020 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Desetiletí obnoveného AZetu 2010-2020 je z pohledu výsledků A-týmu bezpochyby možno označit za velmi úspěšné. Výraznou měrou se na tom, kromě vedení klubu či hráčů, podílela i pětice mužů, jenž „vládla“ střídačkám. Ano, na mysli máme hlavní trenéry.

Ta jména jsou všem známá – Jan Daneček, Tomáš Potěšil, Štefan Mikeš, Martin Janeček, Jiří Režnar. Pětice koučů, jenž v posledních letech dostala od vedení klubu důvěru vést tým havířovského áčka. Pojďme si tyto osobnosti, i jejich působení, krátce připomenout, ale také se dozvědět, jak se za svým angažmá zpětně ohlížejí a co říkají na AZ současný.

Jan Daneček (roč. 1960)

Havířovský odchovanec, který zde už jako velmi mladý v polovině 80. let začal u žáčků i svou trenérskou kariéru stál jako hlavní kouč na střídačce hned ve dvou obdobích celkem čtyři sezony. Nejprve ještě v „druholigových“ letech 2010-12 a pak opět, tentokrát už v prvních dvou prvoligových sezonách, 2013-15. Ve druhé lize skončil s týmem třetí a první. V první lize bral jeho tým, v roli nováčka, skvělou šestou pozici, kterou o rok později dokázal zopakovat.

„Když jsem dostal nabídku u znovu obnoveného AZetu, ani chvíli jsem neváhal, i když dospělý hokej nebyl mojí prioritou. Spolupráce s tehdejším manažerem Martinem Potočným byla super. Podařilo se složit mužstvo z domácích odchovanců a hráčů z okolí. Spoustu hráčů jsem trénoval už v žácích a dorostech, tak to pro mne bylo jednodušší. Dva roky jsme bojovali o postup do vyšší soutěže, ale nepovedlo se. Z tohoto důvodu jsem mužstvo přenechal Tomáši Potěšilovi a tomu se postoupit podařilo. Ve vyšší soutěži jsem znovu dostal od vedení nabídku mužstvo trénovat a byly to nejkrásnější roky mého hokejového života. A doufám, že nejen pro mne,“ říká Jan Daneček a dodává.

„Za hlavní úspěchy v této době považuji to, že se nám podařilo hokej v Havířově znovu nastartovat. A to díky novému vedení, žákovským trenérům, sponzorům a převážně městu Havířov, které hokej podporuje a fandí mu. A také díky skalním fanouškům, kteří si našli cestu na hokej a začal je opět bavit.“

Jak už havířovský patriot Jan Daneček zmínil, ve své trenérské praxi preferoval práci s žáky a mládeží, ke které se mimochodem v roce 2015 vrátil a působí u ní v AZetu doposud. Čím bylo pro něj angažmá u áčka AZetu výjimečné nebo specifické? Případně co mu nejvíce utkvělo v paměti?

„Tehdejší práce u A týmu byla pro mě výjimečná tím, že se podařilo z hráčů, kteří byli v minulosti pro Havířov nepotřební, vytvořit tým, který dokázal, že srdce a vztah k mateřskému klubu je někdy to nejcennější!

A co říká Jan Daneček na aktuální výkony a výsledky AZetu? „Jsem spokojený. Máme mladé mužstvo a tito mladí hráči se snaží něco v hokeji dokázat. Mužstvo má dobrého trenéra, který se nebojí prosazovat mladé hráče a to je dobře. Nese to ovoce v podobě výchovy hráčů pro nejvyšší soutěže.“

Tomáš Potěšil (roč. 1968)

Další havířovský odchovanec, který se většinu své trenérské kariéry pohybuje u mládeže. AZ vedl jako hlavní kouč sice jen jednu sezonu (2012-13), ale přesto se do jeho historie zapsal výrazným způsobem. AZ v ní skončil v základní části druhý, ale protože následně zvládl veškeré nástrahy play-off a i baráže, tak byla tato sezona korunovaná postupem do 1. ligy!

„Byla to velmi úspěšná sezona. Tým byl složen převážně z Havířovských odchovanců, což byl podle mě rozhodující faktor tohoto historického úspěchu. Já v Havířově vyrostl, hrál a jako hráč jsem postoupil do první ligy. A povedlo se mi to ještě jednou, jako trenérovi. Rád na to vzpomínám. Postup do 1. ligy byl přáním všech a my jsme to dokázali. Nejen pro klub, ale i pro město. V kabině byla dobrá parta kluků a skvělých hokejistů.“

I trenéra Potěšila jsme se zeptali, jestli pro něj bylo angažmá u havířovského áčka něčím specifické? „Ano a to hned v několika ohledech. Byl jsem 5 let v Boleslavi. Nabídka trénovat A-tým Havířova, s cílem postoupit, byla tenkrát pro mě výzva a také motivace. Takže jsem se vracel domů, kde jsem žil, hrál a teď i vedl první tým. Navíc to byla také moje první sezona u dospělé kategorie jako hl. trenéra. A nebyla vůbec jednoduchá, ale nakonec velmi úspěšná.“

A jak vidí momentální kouč AZeťácké juniorky aktuální pozici AZetu? „Myslím, že co se chopil A-týmu trenér Jirka Režnar, hraje Havířov velmi atraktivní hokej. V týmu je dost mladých hráčů a výkony a výsledky, vzhledem k rozpočtu klubu, jsou na úrovni špičkových klubů 1. ligy. Havířovští kluci odcházejí do extraligy, což je další důkaz dobré práce.“

Štefan Mikeš (roč. 1965)

Slovenský kouč Štefan Mikeš z řady trenérů AZetu v několika ohledech vybočuje. Jednak svou národností, dále tím, že neprošel havířovskou „trenérskou líhní“ a pak především bohatou mezinárodní zkušeností. Šest let v působil v Německu, 4 roky vedl slovenskou U20, trénoval v Polsku a Rakousku. AZ vedl v sezoně 2015-16 a do října i v sezoně 2016 – 17. V první sezoně dovedl tým na 7. příčku a pak přes předkolo play-off do čtvrtfinále. Ve druhé sezoně jej vedení klubu v říjnu 2016 odvolalo.

Trenér Mikeš ještě v téže sezoně převzal tým Nových Zámků ze slovenské extraligy, ale v následující sezoně z klubu odešel a od té doby se trénování už nevěnuje. Jeho ohlasy pro tento článek se nám bohužel získat nepodařilo.

Martin Janeček (roč. 1974)

Po odvolání trenéra Mikeše, nastoupil na jeho místo dosavadní asistent Martin Janeček. Prostějovský rodák, si prošel, během 10 let v Havířově, trenérsky od žáků, přes mládež až po muže všechny věkové kategorie. Postupně se vypracoval až k A-týmu, který vedl od října 2016 do prosince 2017. V sezoně 2016 – 17 tým těsně nepronikl do předkola play-off. Nevyrovnané výsledky v průběhu sezony následující vedly k jeho odvolání. Ve zbytku ročníku působil jako asistent ve Spartě, v sezonách následujících vedl Opavu, Šumperk a letos jej uvidíme na střídačce Poruby.

„Na angažmá u AZetu vzpomínám velice rád. Havířov byl v mé trenérské kariéře prvním klubem, který mi otevřel cestu k hokeji na vyšší úrovni, ať se jednalo o mládež, nebo později hokej dospělý,“ říká trenér Janeček a dodává, že právě své dlouhodobé působení u havířovské mládeže bylo základem pro angažmá u A-týmu a výchovu mladých hráčů v AZetu pro velký hokej považuje za úspěšnou.

„To působení u mládeže je s mou dráhou u A-týmu vlastně spojená nádoba. Nebudu mluvit o nějakém mém úspěchu, ale jsem pyšný na to, že jsme s kolegy trenéry byli strůjci úspěchu mnoha odchovanců. Řada z nich dnes brázdí extraligový led, nebo tvoří dnes už klíčové hráče v havířovském AZetu. Proto jsme to tenkrát dělali a myslím, že jsme odvedli poctivou práci.Má dráha u A-týmu v AZ Havířov bylo vlastně vyústění toho, že jsem šel postupem času s hráči, kteří mi procházeli rukama během kariéry u mládeže a dospěli až do seniorského hokeje.“

A na otázku, jestli pro něj bylo působení v AZetu něčím výjimečné, říká. „Bylo, a to mými kolegy trenéry, se kterými jsem měl čest pracovat. Myslím, že jsme se denně vzájemně něco naučili a tady bych vyzdvihl zejména Honzu Danečka, Tomáše Potěšila a Honzu Křivohlávka, protože byli pro mě, po příchodu do Havířova, silným motorem do práce.Co se týče období u A-týmu, tak výjimeční byli zejména fanoušci. Dovedli vytvořit atmosféru jako málokde v republice. Tady velké uznání.“

Martin Janeček samozřejmě sledoval AZet i po svém odchodu z klubu. „Nikdy jsem jej sledovat nepřestal. Když jsem odcházel do Sparty Praha, přirozeně mě zajímalo, jak tým, se kterým jsem já měl kolísavé výkony, povede můj následník Jirka Režnar. Moc jsem jemu i hráčům přál vzestup a myslím, že zkušenost trenéra byla jednoznačně vidět. Takže velké uznání. No a dnes už je sledování hry i kroků AZetu vlastně moje práce, protože jsme nově soupeři v Chance lize.“

„Jinak přeji havířovskému AZetu k výročí hodně štěstí, úspěchů a co nejvíce vychovaných talentů jak pro Český hokej, tak třeba, jako se to povedlo nám u Davida Pastrňáka, do NHL,“ uzavírá Martin Janeček.

Jiří Režnar (roč. 1960)

Opavský rodák v Havířově trénoval několik sezón už v nultých letech 20. století. Mimo to působil jak v Opavě, tak v Jihlavě, Vsetíně, Šumperku, polském Jastrzębie a se znojemskými Orly v mezinárodní EBEL Lize. Aktuálně je šéfem střídačky od prosince 2017 a tým dovedl, díky 7., 6. a 5. místu, vždy do play-off.

„Je to pro mě práce, kterou se snažím co nejlépe odvést, jako všude, kde jsem měl tu možnost pracovat. Hokej je pro mě velmi silná droga,“ říká současný trenér Jiří Režnar na otázku, zda je pro něj angažmá v AZetu něčím výjimečné.

Ke svému, bezpochyby úspěšnému působení se vyjadřuje velmi skromně. „Není to jen o mé práci. Abych mohl svou práci dělat, tak potřebujete kolem sebe mít lidi, kteří seženou peníze, abyste pak s hráči a realizačním týmem mohl uskutečnit to, co si myslíte, že povede ke konečnému úspěchu.“

A kam by, po dvou a půl úspěšných sezonách, současný kouč AZetu rád dovedl tým v jeho 11. sezoně po obnovení? „Letos to bude sezona trošku jiná oproti těm minulým. Devatenáct týmů, to je trochu moc na jednu soutěž. Náš cíl bude jako loni, dostat se po základní části do první skupiny. Zabudovat do týmu hráče, kteří se mohou zlepšovat a posunout někam výš. Toto je cíl našeho klubu.“

Hlavní trenéři HC AZ Havířov v letech 2010 – 2020

Jan Daneček 2010 – 2012 a 2013 - 2015
Tomáš Potěšil 2012 - 2013
Štefan Mikeš 2015 - 2016
Martin Janeček 2016 - 2017
Jiří Režnar 2017 - doposud

Trenérské týmy v jednotlivých sezonách:

2010 – 2011 Jan Daneček, asistent Stanislav Sztefek
2011 – 2012 Jan Daneček, asistent Stanislav Sztefek
2012 – 2013 Tomáš Potěšil, asistent Stanislav Sztefek
2013 – 2014 Jan Daneček, asistent Stanislav Sztefek
2014 – 2015 Jan Daneček, asistent Tomáš Potěšil
2015 – 2016 Štefan Mikeš, asistent Martin Janeček
2016 – 2017 Štefan Mikeš, asistent Martin Janeček, od října Martin Janeček, asistent Patrik Rimmel
2017 – 2018 Martin Janeček, asistent Vojtěch Csabi, od prosince Jiří Režnar, asistenti Vojtěch Csabi a Patrik Rimmel
2018 – 2019 Jiří Režnar, asistent Patrik Rimmel
2019 – 2020 Jiří Režnar, asistent Patrik Rimmel

Instagram Youtube