AZ jede do Prahy, překvapí Slavii?

07.01.2022 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 8. ledna, v rámci 35. kola CHANCE ligy, vyráží hráči Havířova do hlavního města, kde vyzvou tým HC Slavia Praha. Pražané naposledy v Edenu přehráli Ústí nad Labem 4:2 a v tabulce jsou sedmí. To AZ na ledě prvního Stadionu Litoměřice padl 1:6 a stále okupuje 16. pozici. Utkání začíná v Edenu už v 15:00.

HC Slavia Praha, 7. místo, 32z. (15 – 4 – 0 – 13), skóre 111:93, 53 bodů.

Svěřenci trenérů Jiřího Vebera a Pavla Kolaříka jsou, toho času, na sedmé příčce, která Slavii zaručuje místo v předkolo play-off, ale určitě by se do něj raději kvalifikovali přímo. Na šestý Prostějov, jež nedávno porazili, ztrácí 4 body a oproti Jestřábům mají jeden zápas k dobru.

Pražané jsou ofenzivně laděným týmem, letos už vstřelili 111 gólů (5. nejvyšší počet v lize) a v průměru dají 3.47 gólu za zápas. Dozadu už je to ale trochu horší, Sešívaní inkasují v průměru 2.91 branky. Jejich hru zdobí přesilovky, průměr mají 26.79, jenom Rysi z F-M jsou letos lepší. No a téměř každá pátá střela v přesilovce skončí v brance soupeřů (18.67), v tom jsou nejlepší v celé soutěži.

Osobnosti týmu

Tomáš Knotek je pro Slavii „pan Nepostradatelný“, v sezóně už vstřelil 15 gólů, to je 4. nejvyšší příděl v CHANCE lize. Knotek zapsal i 21 asistencí (5. celkově). V kanadských bodech vede celou soutěž, má jich už 36. Také je i hráčem s nejvyšším počtem týmových plusových bodů, má jich na svém kontě už 14. Útočník Lukáš Žejdl nasbíral už 27 kanadských bodů a v celé soutěži je v této disciplíně sedmnáctý. Obránce Daniel Krejčí (spolu s Janem Pohlem) mezi beky nejvíce kanadských bodů a sice 36. Krejčí je i druhý mezi beky nahrávači, asistencí má 18. Gólman Pavel Jekel má průměr inkasovaných gólů 2.04 za zápas, to je druhé nejnižší číslo v celé lize.

V posledních pěti zápasech brala Slavia 11 bodů. Venku přehrála Krakonoše z Vrchlabí 2:0 a Bílé Hvězdy z Třebíče 3:0. V Edenu pak padla se silným Baníkem Sokolov 4:2 a v Prostějově, v zápase o šest bodů, Slavia přehrála Jestřáby v prodloužení 4:3.

Sešívaní naposledy doma vyzvali ústecký Slovan. Severočeši měli lepší první třetinu, kterou díky dorážce Milfaita těsně vyhráli. Slavia srovnala před polovinou utkání Hovorkou, ten se trefil ze slotu. Pražané ve třetím dějství navýšili na 2:1 Doležalem, který se prosadil v bezprostřední blízkosti gólmana. Slovan o 9 minut později vyrovnal Tůmou. Pak ale o osudu utkání rozhodl v přesilovce domácí Michal Poletín, bylo to 3:2. Slovan hrál závěr zápasu v oslabení, no a ještě navíc inkasoval do prázdné klece po trefě Vebera. Pražané doma porazili Slovan poměrem 4:2, na střely to bylo 32:27 pro Slavii.

Trenér Pavel Kolařík se po posledním zápase vyjádřil takto: „Byl to urputný zápas. Začíná se lámat chleba a každý ví, o co hraje. Měli jsme blbý vstup do zápasu, hned první střídání jsme měli vyloučení. Naštěstí jsme dnes hráli v oslabení dobře. První třetinu jsme ale bohužel prohráli 0:1. Do té druhé jsme šli s tím, že chceme být aktivnější, víc napadat soupeře a dostávat je pod tlak. To se nám povedlo a vyústilo to v jeden gól. Ve třetí třetině jsme udělali spoustu zbytečných chyb. Byl to urputný zápas a kluci ho odmakali. Nedá se vyčíst snaha, ale musíme hrát chytřeji. Jsme rádi, že jsme to zvládli za tři body.“

Sestava Pražanů z posledního zápasu:

Michajlov – Veber, Krejčí, Hovorka, Duda, Hrdlička, Havel – Kružík, Knotek, Kafka – J. Brož, Machač, Šteiner – Soukup, Poletín, Vlček – Kern, Pšenička, Doležal.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 33z. (6 – 3 – 4 – 20), skóre 73:108, 28 bodů.

AZ na začátku kalendářního roku trápí rozsáhlá marodka. V zápase na ledě Stadionu hrála trojice juniorů a tři hráči si odbyli sezónní premiéru. Do branky se postavil Jan Lukáš, který, po návratu Braňa Konráda, dostává v extraligové Olomouci méně prostoru. Z Poruby do Havířova přišel útočník Michal Hotěk a v obraně si zapsal svůj první start Lotyš Gvido Jansons.

Poruba v posledním kole opustila 14. příčku, která zaručuje alespoň baráž, a vystřídal ji Slovan. AZ na Ústí, v tuto chvíli, ztrácí 18 bodů. V základní části zbývá odehrát havířovským hráčům 15 zápasů, ve hře je tedy 45 bodů. Po Slavii na AZ čekají Bílé Hvězdy z Třebíče, Baník Sokolov, Prostějov a ústecký Slovan.

Pět posledních zápasů přineslo AZetu do tabulky jediný bod. Po těsné domácí prohře s Jihlavou 5:6, AZeťáci na Lapači padli s Valachy 1:4. Následně doma, v utkání o šest bodů, prohráli vysoko s Porubou 0:7. V GASCONTROL Aréně pak po prohře s Vrchlabím na samostatné nájezdy 1:2 brali bod.

Naposledy AZ vyjel na led lídra z Litoměřic. Kališníci měli sice více nebezpečných střel, ale akcie AZetu držel do poloviny zápasu gólman Jan Lukáš. V ní inkasoval dva slepené přesilovkové góly Stadionu, trefili se Přikryl a Válek. V závěru druhé dvacetiminutovky se prosadil, po parádní přihrávce Doktora, Vlastimil Dostálek. AZ nevyužil v úvodu třetí periody přesilovku a pak, po gólech Válka, Jíchy, Procházky a Sihvonena, čtyřikrát inkasoval. Litoměřice přehráli v Kalich Aréně Havířov jasně 6:1.

Asistent trenéra Filip Konštacký byl po zápase stručný: „Domácí jednoznačně vyhráli zaslouženě. Rozhodli v přesilových hrách, ve kterých byli velmi produktivní. Prvních deset minut to od nás nebylo ono, poté jsme se zlepšili. Hráli jsme dobře do poloviny druhé třetiny, ale poté přišlo mnoho našich oslabení, což nám bralo síly a rozhodlo utkání.“

Sestava AZetu v posledním zápase:

Dolejš – F. Kočí, Kadeřávek, Šindelář, M. Hlaváč, Lytvynov, Korím – Dostálek, Hudeček, J. Doktor – L. Bednář, Becher, J. Žolobov – Maruna, Handl, Křemen – D. Pastor, Damašek, M. Hrubec.

Marodka

AZ trápí rozsáhlá marodka, v Praze nenastoupí David Chroboček, Marcel Kunc, Jakub Mrva, Antonín Pechanec, Tomáš Pastor a Šimon Kratochvíl.

Utkání začíná na ZS v Edenu v 15:00 a vy jej můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.