AZ vyzve v Budějovicích lídra ligy

01.12.2019 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Už v pondělí 2. prosince zavítá AZ ve 28. kole CHANCE ligy na led Český Budějovic. Motor je lídrem celé ligy. V posledním zápase vyhrál v Polárce nad Frýdkem – Místkem. Rysi sice první třetinu vyhráli nejtěsnějším rozdílem, ale Motor dokázal ve druhé třetině vyrovnat, v závěrečné třetině zápas otočil a vyhrál 4:2. Havířov si v domácím zápase poradil s Duklou Jihlava 3:1 a připravil ji o možnost dostat se do elitní osmičky. Zápas v Budvar aréně začíná v 17:30.

ČEZ MOTOR České Budějovice - 1. místo, 72 bodů, 124:58

O tom, že Motor vede o „parník“ tabulku CHANCE ligy, vědí i lidé, kteří se o hokej příliš nezajímají. Druhý STADION má na Motor, po 27 kolech, manko 18 bodů. MOTOR dal prozatím nejvíce branek v soutěži - 124, což je o 21 více než druhé Litoměřice. To je 4,59 branky za zápas a dostal jich jen 58, to je, po Přerovu, druhé nejnižší číslo. Místy to až vypadá, že si hráči Budějovic hrají svou vlastní soutěž, prohráli jen čtyři soutěžní utkání, dvakrát z toho v prodloužení. Poslední prohra je z 23. kola, když na ledě Přerova Motor prohrál 3:2 po samostatných nájezdech. Poté doma porazil Chomutov 6:4, z Poruby si odvezl výhru 3:1 a doma, rozdílem třídy, deklasoval Valachy 5:0. Motor si v posledním zápase odskočil do Moravskoslezského kraje a vyhrál na ledě Frýdku Místku 4:2. V zápase sice po první třetině prohrával 1:0, ve druhé části srovnal na 1:1 a v závěrečné periodě ukázali svůj potencionál naplno. Dvěma góly Gilberta otočil vývoj zápasu na 3:1, Rysi sice snížili Stuchlíkem na 3:2 a nadechovali se k závěrečnému náporu. Jenže při svém snažení si špatně přihráli v útočné třetině. Toho využil Vít Christov a gólem do prázdné branky uzavřel skóre zápasu na 4:2.

Statistické okénko Motoru začneme u přesilových her, v nich dal nejvíce gólů v soutěži a sice 27. Každá pátá skončí gólem, úspěšnost má 21,77 %. V oslabení zatím dostal 22 gólů ze 127 her v oslabení. Průměr 82.68 ho řadí na šesté místo v lize. Motor v průměrném zápase vystřelí na branku soupeře 37.32 střel, což je „překvapivě“ nejvyšší číslo v lize. Směrem na budějovického brankáře míří jen 25,17, což je po Vsetínu druhé nejnižší číslo v celé lize.

Nejlepším střelcem Motoru je Jan Veselý, který dal 18 branek. Asistence vede Roman Přikryl s 25 nahrávkami, těsně druhý Pavel Pýcha jich má „jen“ 24. Kanadské bodování rýmu by v tuto chvíli za 30 bodů vyhrál Roman Přikryl. Obránce Pavel Pýcha je první v tabulce +/-, má +30 bodů. Milan Klouček odchytal 17 zápasů a jeho úspěšnost je 93,17 %.

HC Frýdek-Místek - ČEZ Motor Č. Budějovice 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 4. Tomi (Mikulík), 58. Stuchlík – 37. Gilbert, 53. J. Veselý (Lytvynov, Prokeš), 54. Gilbert (J. Kloz, M. Novák), 60. Christov (Vydarený, Babka). Rozhodčí: Cabák, Pilný – Pecha, Maštalíř.. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1090. Střely na branku: 24:38. Zblokované střely: 7:3. Vhazování: 36:40. Průběh utkání: 1:0,1:1,1:2,1:3,2:3,2:4.

ČEZ MOTOR České Budějovice: Strmeň – Vydarený, Suchánek, Pýcha, Plášil, Allen, Lytvynov – Christov, Venkrbec, Holec – M. Novák, J. Kloz, Gilbert – Karabáček, R. Přikryl, Z. Doležal – Babka, Prokeš, J. Veselý – Beránek.

Václav Prospal (České Budějovice): "Ta role favorita tady byla, ale myslím si, že jsme jí neplnili prvních dvacet nebo pětadvacet minut zápasu. Myslím si že domácí byli lepší, lépe se pohybovali. Nám trvalo nějakou dobu, než jsme se rozjeli. Spadla nám tam, dá se říct, taková žabka z bekhendu, která by tam asi neměla projít. Soupeř se dostal na koně a ten zápas se nám daleko víc komplikoval, než by měl. My jsme věděli, že domácí tady hrají velmi dobře (v Polárce), že se dobře pohybují, dohrávají souboje, jsou rychlí. Jsou to kluci, kteří se chtějí dostat o patro výš. Věděli jsme, že nás nečeká lehký zápas, což se nakonec i potvrdilo. A jsem rád, že jsme ty tři, nebo tedy čtyři góly i s tím do prázdné brány dali, ale trvalo nám to na můj vkus moc dlouho."

AZ RESIDOMO Havířov - 7. místo, 45 bodů, skóre 70:60

Trojboj domácích zápasů dopadl pro Havířov dobře. Tři utkání v Gascontrol aréně doma zvládl bez ztráty kytičky. Nejdříve porazil Trhače 4:0, Slovan 3:2 a Benátky 3:1. V Edenu, po smolné první třetině, kdy se tým musel vypořádávat s velkou marodkou, podlehl domácím 5:0. Sobotní výhra s přímým konkurentem o elitní osmičku týmu přinesla nejenom výhru 3:1, ale konečně uklidnění. Havířov se, téměř určitě, až do března bude moci v klidu připravovat na souboje o play-off.

Přesilová hra Havířova je na tom s úspěšností 15,32 % na ligovém průměru. Ze 124 přesilovek dokázali Slezané vytěžit 24 gólů. V oslabení dostali hráči AZetu 19 gólů z 96 her, což je 11. místo v lize. Havířov vystřelí v průměru 31.71 střely na branku soupeře. Směrem na brankáře Slezanů jde 25.70 střely za zápas. To je po Vsetínu a Českých Budějovicích třetí nejnižší číslo v lize.

Nejlepším střelcem týmu je Radek Veselý, dal 13 branek, zároveň vede i kanadské bodování, má 24 bodů (13+11). Lídrem v nahrávkách a nejproduktivnějším obráncem je Alex Rašner 16 bodů (2+14). Tabulku +/- vede útočník Jakub Kotala +12, mezi obránci je nejlepší Jaroslavem Mrowiecem s +11 body. V brankovišti odchytal 23 zápasů Aleš Stezka s úspěšností 91. 82 %. V ligovém srovnání je Aleš gólman s třetím nejnižším průměrem obdržené branky za zápas a sice 2.12.

Ludvík Rutar by v Českých Budějovicích nastoupit neměl z důvodu nemoci. Do utkání ještě nebude připraven Jan Bambula, který se už ale zapojil do tréninku po fraktuře ruky.

AZ Residomo Havířov - HC Dukla Jihlava 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. F. Seman (Kotala, Chroboček), 54. Kotala (O. Procházka, Kachyňa), 60. L. Bednář (Malina, Veselý) – 56. T. Harkabus (Skořepa, Čachotský). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.392. Střely na branku: 32:26 (15:4, 7:9, 10:13). Zblokované střely: 8:16. Vhazování: 37:31. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

AZ Residomo Havířov: Stezka – Ševěček, Rašner, Matai, Malina, Kachyňa, Chroboček – O. Procházka, F. Seman (A), Kotala – Fridrich, R. Veselý, L. Bednář (A) – Dvořák, Starý, Maruna (C) – Bernovský, Cihlář, Danielčák

Patrik Rimmel utkání hodnotil takto: "Zápas byl pro nás hodně důležitý, dá se říct nejdůležitější v letošní sezóně. Jsme moc rádi, že dopadl tak, jak dopadl. Paradoxně nám hodně pomohl zápas na Slavii, kde všichni hráli, co chtěli, ne co měli. Ale od včerejšího tréninku bylo vidět, že jsou všichni na tento zápas nachystaní. Od prvního buly jsme byli, myslím si, lepším týmem. Ale díky tomu, že jsme nevyužívali šance to byly dlouho nervy. Gól na 2:0 nás uklidnil, a i když soupeř snížil, už jsme to dotáhli do vítězství."

Před utkáním na jihu Čech manažer Patrik Rimmel hlásí:"Budějovice disponuji nejlepším kádrem v soutěži a právem jsou v tabulce první. Pro všechny hlavně mladé hráče je to zkušenost zahrát si před takovou návštěvou. Jedeme do Budějovic s pokorou, ale chceme si odvést nějaký bod."

Vzájemné zápasy:

Mnoho lidí má ještě v paměti loňskou čtvrtfinálovou sérii, ve které Motor zvítězil 4:2 na zápasy. Letos se oba soupeři potkali 12. října, Motor v Gascontrol aréně zvítězil 5:2. Celkem mezi sebou od roku 2009 odehráli 36 zápasů. Motor se radoval v 26 případech a AZ v deseti.

Vyhrají Jihočeši svůj 27. zápas? Anebo se AZ vzepře kurzům, které na něj vypsaly sázkové kanceláře? Utkání začíná v Budvar aréně v 17:30 a online přenos bude k dispozici zde.