Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Aktiv 1. ligy navrhl hrací model pro novou sezonu

27.05.2020 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - V úterý 26. května proběhlo v Praze jednání zástupců prvoligových klubů. Jeho výsledkem je návrh, jak by mohl vypadat hrací model Chance ligy v sezoně 2020/2021. V následujícím článku vám jej představíme a doplníme i o vyjádření manažera AZetu Pavla Zdráhala.

Návrh herního systém 1. ligy 2020/20201

Druhou nejvyšší soutěž by mělo v následujícím ročníku hrát 19 týmů, které by se nejprve utkaly každý s každým dvakrát (jednou doma a jednou venku). Po odehrání 36 kol se tabulka rozdělí na dvě poloviny, podobně jako tomu bylo v minulé sezoně: do horní nadstavby postoupí deset týmů, v dolní skupině bude hrát zbylých devět mužstev. V takto rozdělených skupinách se každý s každým utká dvakrát. Celkem tak týmy odehrají 54 respektive 52 utkání.

Do play off postoupí dvanáct týmů. Čtyři nejlepší týmy se kvalifikují rovnou do čtvrtfinále. Pátý až dvanáctý tým čeká předkolo. V dolní nadstavbě se tedy bude bojovat o celkem dvě vstupenky do play off. Zajímavý bude také boj o záchranu: po sezoně se totiž musí soutěž zúžit na šestnáct týmů.

Nejhorší dvě mužstva z druhé skupiny sestupují přímo, zatímco celky, které se v ní umístí na čtvrtém až sedmém místě, budou hrát systémem play down o udržení. Nejhorší tým play down sestoupí přímo, druhé nejhorší mužstvo bude účast obhajovat v baráži s vítězem druhé ligy.

Tento návrh herního systému musí ještě definitivně potvrdit výkonný výbor Českého hokeje na svém jednání 4. června. A zároveň je třeba říct, že platí pro aktuální situaci, kdy je v soutěži přihlášeno 19 účastníků. Pokud se jejich počet během léta změní, například, když nesplní podmínku bezdlužnosti, dojde přirozeně k jeho změně. Ale to vše uvidíme koncem července.

(zdroj: hokej.cz)

Tento hrací model je nejspravedlivější, říká manažer AZetu Pavel Zdráhal

„Tento herní model ještě není schválen, ale předpokládejme, že se tak stane. Ve hře byly tři varianty – kromě tohoto, ještě rozdělení soutěže na dvě skupiny (východ, západ) a pak tříkolový systém. Nakonec se nejvíce klubů shodlo na tomto systému, který je z těch tří nejspravedlivější a my to respektujeme. Pokud by se hrálo na dvě skupiny, tak je evidentní, že ta „moravská“ by byla výrazně silnější a prakticky bez slabého týmu. Ve tříkolovém systému by zase mohl někdo mít více cestování ke vzdáleným soupeřům, nebo hrát oblíbená derby na ledě soupeře a to by nebylo fér.“

Tím jak 1. liga v posledních letech nabobtnala co do počtu účastníků, narostl i počet zápasů v základní části až k číslu 60, což se ukázalo jako ne zrovna přínosné. Proto se hledaly cesty ke snížení počtu zápasů „Čeká nás o něco méně zápasů, než loni, o což nám šlo. Mohlo by jich být i ještě méně, ale při počtu 19 týmů to ani není možné,“ uvádí Pavel Zdráhal.

A jaké budou podle nového manažera klubu ambice AZetu v sezoně 2020/2021? „Určitě se dostat do horní desítky a dále si v ní vytvořit co nejlepší pozici. Věříme, že si diváci najdou cestu na domácí zápasy ve větším počtu než loni a my je potěšíme dobrou hrou a co největším počtem výher. Výsledkem by mohlo být zopakování výsledku z poslední sezony. Já si myslím, že soutěž bude mít, i díky účasti tří nováčků, svou atraktivitu. O jejich síle je samozřejmě nyní těžko konkrétně hovořit, ale určitě je nemůžeme podcenit. Mohou být i lákadlem pro diváky, protože jsme je, snad s výjimkou Šumperka, u nás neviděli hrát.“

Na pondělním jednání klubů se řešily i hrací dny. Navržena byla i varianta, že by se hrálo pátek-neděle, což by ale znamenalo překrývání se s extraligou a i vzhledem k TV přenosům, by to znamenalo úbytek diváků. „My bychom rádi zůstali u hracích dnů středa-sobota. Samozřejmě ty vložené pondělky jsou nešťastné, a proto se řeší, jak to udělat. Nějaké varianty jsou v jednání. Vše nakonec ale rozhodne svaz 4. června,“ uzavírá Pavel Zdráhal.